AcrophyseterW
Acrophyseter

Acrophyseter – wymarły rodzaj ssaka, walenia żyjącego około 6 milionów lat temu, którego szczątki znaleziono w formacji Piscow Peru.

AdelphailurusW
Adelphailurus

Adelphailurus – wymarły rodzaj z rodziny kotowatych, kota szablozębnego z plemienia Metailurini. Zamieszkiwał Amerykę Północną od 10,3 do 5,33 miliona lat temu

AdinotheriumW
Adinotherium

Adinotherium – wymarły rodzaj ssaka z rodziny Toxodontidae, wielki kopytny zamieszkujący Amerykę Południową w epoce mioceńskiej pomiędzy 17,5 a 11,61 miliona lat temu, w związku z czym istniał przez 5,89 miliona lat. Skamieliny znaleziono na terenie Argentyny oraz Chile

AstrapotheriumW
Astrapotherium

Astrapotherium – wymarły rodzaj ssaka kopytnego z Ameryki Południowej, wyglądem mogącego przypominać skrzyżowanie niewielkiego słonia z bardzo dużym tapirem. To dziwnie wyglądające stworzenie nie było jednak blisko spokrewnione z dzisiejszymi słoniami. Jego krewni to inne wymarłe kopytne kontynentu południowoamerykańskiego.

Canis dirusW
Canis dirus

Canis dirus – wymarły gatunek ssaka z rodziny psowatych, jeden z najsłynniejszych prehistorycznych drapieżników północnoamerykańskich, obok swego konkurenta, kota szablozębnego Smilodon fatalis. Żył w Amerykach w późnym plejstocenie. Gatunek nazwano w 1858, cztery lata po odkryciu pierwszego okazu. Wyróżnia się dwa podgatunki: C. dirus guildayi i C. dirus dirus. Gatunek pochodzi prawdopodobnie od Canis armbrusteri. Największa kolekcja okazów C. dirus pochodzi z Rancho La Brea w Los Angeles w Kalifornii.

CarodniaW
Carodnia

Carodnia – wymarły rodzaj ssaka z grupy południowoamerykańskich kopytnych Meridiungulata obejmujący gatunki zamieszkujące tereny obecnej Brazylii, Argentyny i Peru od epoki paleocenu do wczesnego eocenu. Carodnia należy do rzędu Xenungulata, obejmującego też Etayoa i Notoetayoa.

CramaucheniaW
Cramauchenia

Cramauchenia − rodzaj wymarłego ssaka łożyskowego z rzędu litopternów, rodziny Macraucheniidae, zamieszkującego w miocenie Amerykę Południową, a dokładniej tereny dzisiejszej Argentyny. Żywił się pokarmem roślinnym. Nazwa "Cramauchenia" jest anagramem nazwy "Macrauchenia".

CuvieroniusW
Cuvieronius

Cuvieronius – wymarły rodzaj gomfotera z Nowego Świata, nazwany na cześć francuskiego naturalisty Georgesa Cuviera. Dorosłe osobniki dorastały do około 2,3 m wysokości w kłębie i ważyły około 3,5 tony. Z wyglądu przypominały dzisiejsze słonie o spiralnie skręconych ciosach.

DiadiaphorusW
Diadiaphorus

Diadiaphorus − wymarły rodzaj ssaka kopytnego z rzędu litopternów.

DidolodusW
Didolodus

Didolodus − rodzaj wymarłego ssaka prakopytnego, żyjącego we wczesnym eocenie na terenie Patagonii, dawniej uważanego za członka litopternów. Mierzył ok. 60 cm długości, posiadał krótkie kończyny i długi ogon.

DoedicurusW
Doedicurus

Doedicurus clavicaudatus – ogromny prehistoryczny pancernik, największy przedstawiciel glyptodonów (Glyptodontinae). Występował w Ameryce Południowej od 2 mln lat, później po połączeniu kontynentów w Ameryce Północnej. Ten przedstawiciel megafauny osiągał 1,5 m wysokości, 4 m długości i wagę do 2 ton. Przypominał czołg. Okryty był keratynowym pancerzem i hełmem o łącznej masie 400 kg. Potężnymi łapami rozkopywał ziemię. Miał bardzo silne zęby. Na końcu ogona miał duży wyrostek przypominający maczugę. Wyginął 11 tys. lat temu.

Fernandek wyspowyW
Fernandek wyspowy

Fernandek wyspowy – gatunek gryzoni z rodziny chomikowatych (Cricetidae), który występował endemicznie na wyspach Fernando de Noronha leżących na wschód od wybrzeży Brazylii.

GlyptodonW
Glyptodon

Glyptodon – wymarły rodzaj wielkich pancerników z podrodziny gliptodontów (Glyptodontinae), żyjących od późnego pliocenu do końca plejstocenu, 2,5 mln–11 tys. lat temu, na terenie Ameryki Południowej. Jego nazwa oznacza „wyrzeźbiony ząb” – pochodzi od greckich słów glyptós i odóntos („ząb”).

GranastrapotheriumW
Granastrapotherium

Granastrapotherium – wymarły rodzaj ssaka kopytnego opisanego na podstawie szczątków odnalezionych w skałach grupy Honda na pustyni Tatacoa w kolumbijskim Departamencie Huila i Tolima, w La Venta. Pochodziły one z epoki mioceńskiej. Rodzaj jest monotypowy, obejmując Granastrapotherium snorki. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego gran ("wielki") i Astrapotherium, epitet gatunkowy wskazuje na rurkę do oddychania, odwołując się do trąby. Pozostałości znalezione w Wenezueli, Boliwii i Peru wydają się również należeć do Granastrapotherium bądź do bardzo podobnego doń zwierzęcia.

HippidionW
Hippidion

†Hippidion – wymarły rodzaj ssaka z rodziny koniowatych. Osiągał rozmiary walijskiego kuca górskiego i zamieszkiwał kontynent południowoamerykański w plejstocenie, pomiędzy 2.000.000 i 10.000 lat temu.

Kuskoszczur inkaskiW
Kuskoszczur inkaski

Kuskoszczur inkaski – gatunek prawdopodobnie wymarłego gryzonia z rodziny szynszyloszczurowatych. Szczątki tego gryzonia – dwie stare czaszki – znaleziono w 1916 w grobowcach Inków w rejonie Machu Picchu, w departamencie Cuzco w południowym Peru. Wiek znaleziska szacowano na 400 lat. Obecność dwóch czaszek w miejscu pochówku sugeruje, że C. oblativa służył ludziom za pożywienie.

MakraucheniaW
Makrauchenia

Makrauchenia, wielbłądozwierz – wymarły trójpalczasty ssak o długich kończynach i szyi zaliczany do rzędu litopternów. Najstarsze skamieniałości datuje się na 7 milionów lat, natomiast najmłodsze zniknęły z zapisu kopalnego w późnym plejstocenie, około 10 tysięcy lat temu. Gatunek ten jest najlepiej poznanym przedstawicielem swej rodziny Macraucheniidae, jedynie dzięki pozostałościom w Ameryce Południowej, przede wszystkim w formacji Lujan (Argentyna). Okaz tego gatunku odkrył już Karol Darwin podczas swej podróży na statku HMS Beagle. Prawdopodobnie za życia zwierzę przypominało pozbawionego garbu wielbłąda wyposażonego w krótką trąbę.

MegateriumW
Megaterium

Megaterium – rodzaj leniwca naziemnego osiągającego rozmiary współczesnego słonia. Zamieszkiwał Amerykę Południową i Środkową od późnego pliocenu do późnego plejstocenu, dokładniej od 5,3 miliona do 11 tysięcy lat temu. Jego przodkiem prawdopodobnie było Promegatherium osiągające rozmiary dzisiejszego nosorożca.

Megatherium americanumW
Megatherium americanum

Megatherium americanum – gatunek wymarłego szczerbaka z rodziny Megatheriidae, wielkości zbliżonej do słoni. Znany z plejstoceńskich pokładów Ameryki Południowej. Odkryty po raz pierwszy w 1789 w Brazylii. Gatunek typowy rodzaju Megatherium.

PachyrukhosW
Pachyrukhos

Pachyrukhos − rodzaj wymarłego notoungulata z rodziny Hegetotheriidae, żyjącego w oligocenie i miocenie w Ameryce Południowej. Pachyrukhos mierzył ok. 30 cm długości i wyglądem przypominał nieco zająca, mimo że nie był z nim spokrewniony: posiadał długie, moce stopy, umożliwiające mu wykonywanie długich skoków, wielkie uszy, związane z jego bardzo dobrym słuchem. Posiadał również dobry wzrok, umożliwiający prowadzenie nocnego trybu życia.

PhoberomysW
Phoberomys

Phoberomys – rodzaj wymarłego ssaka z rodziny pakaranowatych.

SmilodonW
Smilodon

Smilodon – wymarły rodzaj machajrodonów, które żyły prawdopodobnie od około 3 mln do 10 tys. lat temu w Ameryce Północnej i Południowej. Ich najbliższymi krewnymi są machajrody. Gatunki smilodonów są znane także jako tygrysy szablozębne.

Smilodon populatorW
Smilodon populator

Smilodon populator – wymarły gatunek ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych z plejstocenu, należący do wymarłej podrodziny Machairodontidae.

ThylacosmilusW
Thylacosmilus

Thylacosmilus – rodzaj dużych drapieżnych torbaczy, żyjących na terenie Ameryki Południowej od późnego miocenu do późnego pliocenu, 7–3 mln lat temu.

ToxodonW
Toxodon

Toxodon – rodzaj ssaka z rzędu notoungulatów należącego do rodziny Toxodontidae. Żył na terenie Ameryki Południowej od późnego pliocenu do wczesnego plejstocenu.

TrigonostylopsW
Trigonostylops

Trigonostylops − rodzaj wymarłego ssaka z rzędu astrapoteriów, z rodziny Trigonostylopidea, zamieszkującego tereny Argentyny w późnym paleocenie i wczesnym eocenie. Trigonostylops mierzył ok. 1,5 m długości.

Wilczak falklandzkiW
Wilczak falklandzki

Wilczak falklandzki, wilk falklandzki – wymarły gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae). Został odkryty w 1690. Na początku XIX w. był jeszcze liczny. Przypuszcza się, że ostatni osobnik został zabity w 1876.