
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych – umowa międzynarodowa ONZ dotycząca praw człowieka, której celem jest ochrona praw i godności osób niepełnosprawnych. Strony Konwencji są zobowiązane do promowania, ochrony i zapewnienia pełnego korzystania z praw człowieka przez osoby niepełnosprawne oraz zapewnienia im pełnej równości na mocy prawa. Konwencja posłużyła jako główny katalizator w globalnym ruchu, który od postrzegania osób niepełnosprawnych jako beneficjentów akcji charytatywnych, leczenia i społecznej ochrony w kierunku postrzegania ich jako równych członków społeczeństwa objętych prawami człowieka. Jest to również jedyny instrument ONZ w dziedzinie praw człowieka o wyraźnym zamiarze zrównoważonego rozwoju. Konwencja ta jest pierwszym traktatem o prawach człowieka podpisanym w XXI wieku.

Niepełnosprawność – brak możliwości samodzielnego zapewnienia sobie normalnego życia indywidualnego i społecznego na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej lub psychicznej. Pojęcie definiowane wielorako w nauce i prawie.

Niepełnosprawność społeczna – warunki jakie społeczeństwo stwarza osobom z niepełnosprawnością.

Chodzik dla seniora, balkonik – urządzenie na kółkach pomagające przemieszczać się osobie starszej lub niepełnosprawnej.
Bariery architektoniczne – fizyczne przeszkody ograniczające dostęp osób niepełnosprawnych do możliwości korzystania z miejsc, obiektów budowlanych, budynków i lokali, dróg, chodników i dojść, mebli i sprzętów dostępnych dla osób sprawnych.

Laura Dewey Bridgman – pierwsza osoba głuchoniewidoma, która opanowała język.

Dom Inwalidy w Poznaniu – nieistniejąca poznańska siedziba Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, zlokalizowana przy ul. Piekary 6. Budynek został zburzony w 1945.

Dom pomocy społecznej lub Dom Opieki – placówka świadcząca usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

Wiarygodność rozpoznań wprowadza trudności w zmierzeniu względnego wpływu genów i środowiska, ale wyniki badań wskazują na to, że czynniki genetyczne w połączeniu ze środowiskowymi są ważnymi czynnikami etiologicznymi schizofrenii. Wyniki badań wykazują, że przyczyny powstania schizofrenii mają silną komponentę dziedziczną, ale początek choroby jest pod silnym wpływem czynników środowiskowych i stresorów. Hipoteza wrodzonej podatności na zranienie (diatezy) u niektórych ludzi, która może być ujawniona przez biologiczne, psychologiczne i środowiskowe stresory jest znana jako model stresu i diatezy. Model wskazujący na istotność czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych nosi nazwę "biopsychosocjalnego".

Festiwal Zaczarowanej Piosenki – organizowany od 2005 roku konkurs wokalny dla uzdolnionych osób niepełnosprawnych. Od 2005 roku koncert finałowy w 2 częściach w telewizji - kategoria dzieci i dorośli emitowała w latach 2005–2019 TVP2, a od 2021 TVP1.

Maria Stefania Grzegorzewska – polska pedagog, psycholog, profesor, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.

Handbike – według dosłownego tłumaczenia z języka angielskiego – rower trójkołowy z napędem ręcznym przeznaczony dla osób niepełnosprawnych ze schorzeniem narządu ruchu.

iBOT 4000 – mobilny system wózka inwalidzkiego. Wózek ten ma kilka rodzajów pracy. Tryb pracy balans powoduje "wspięcie się" wózka na dwa tylne koła i sprawne poruszanie się. Do wykrywania pozycji pionowej pojazdu wykorzystany jest efekt żyroskopowy.

Inwalida wojenny – określenie osoby, która doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek bezpośredniego udziału w działaniach wojennych, bez własnej winy.

Inwalidzki Sąd Administracyjny – sąd szczególny w II Rzeczypospolitej działający przy Najwyższym Trybunale Administracyjnym od 1 października 1935 roku do, de iure, 30 września 1940 roku. De facto zawiesił działalność w momencie wybuchu II wojny światowej.

Karta parkingowa – dokument pozwalający niepełnosprawnemu kierującemu pojazdem samochodowym oznaczonym nim lub kierowcy przewożącemu osoby o obniżonej sprawności ruchowej ma niestosowanie się do niektórych znaków drogowych zakazu ruchu lub postoju. Wydawaniem karty parkingowej zajmują się Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Książka mówiona, audiobook – nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej.

Łagodny zjazd – zjazd z poziomu chodnika na jezdnię.

Mózgowe porażenie dziecięce – zespół objawów określający różnorodne zaburzenia ruchu i postawy, wynikające z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Najczęstsze problemy dotyczą koordynacji ruchowej, różnego stopnia sztywności lub wiotkości mięśni, przełykaniem pokarmów, mówieniem. Jako objawy wyróżnić można jeszcze w niektórych przypadkach obecność drgawek, problemy ze wzrokiem i słuchem. Często dzieci z MPD nabywają zdolności do obracania się, siadania, pełzania i chodzenia w późniejszym wieku niż ich zdrowi rówieśnicy. U około jednej trzeciej dzieci dochodzi do napadów epileptycznych. Symptomy choroby mogą stać się bardziej widoczne w miarę starzenia się organizmu, nie oznacza to jednak, że choroba postępuje.

Niepełnosprawność sprzężona – co najmniej dwa rodzaje niepełnosprawności występujące u jednej osoby łącznie.

Yetnebersh Nigussie jest etiopską prawniczką i działaczką na rzecz praw osób niepełnosprawnych.

Paraplegia, diplegia – porażenie poprzeczne. Schorzenie neurologiczne polegające na porażeniu dwukończynowym, najczęściej dotyczy kończyn dolnych.

Pies pomocnik, pies opiekun – typ psa towarzyszącego osobie niepełnosprawnej szkolony do wykonywania specyficznej pracy dla swojego opiekuna. Jego praca wymaga koncentracji w opiece nad właścicielem, ignorowanie innych ludzi oraz sprawności w różnych niesprzyjających warunkach. Odpowiednio wyszkolony pies stanowi nieocenioną pomoc osobie niepełnosprawnej w pokonywaniu trudności życia codziennego.
Pies towarzyszący, pies opiekun – pies specjalnie szkolony w celu pomocy osobom niepełnosprawnym:pies przewodnik – pies szkolony na przewodnika dla niewidomego lub niedowidzącego. pies dla niesłyszącego – pies szkolony w kierunku rozpoznawania odgłosów domowych i wskazywania ich niesłyszącemu lub niedosłyszącemu.
Pochylnia dla niepełnosprawnych – element budynku, część drogi komunikacyjnej, która umożliwia osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim samodzielny wjazd do środka.

Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem – polska organizacja społeczna i naukowa z siedzibą w Warszawie, której przedmiotem działania jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych.

Przystosowane wychowanie fizyczne – metoda nauki wychowania fizycznego (sport) dla osób z niepełnosprawnością.

Schizofrenia – zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz, czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Osoby będące w stanie psychozy mają poważnie upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet mogą nie być do niej zdolni. Schizofrenia ma bardzo zmienny przebieg i różne jej objawy mogą dominować w zależności od osoby. Początek zaburzenia występuje najczęściej we wczesnej dorosłości, najczęściej między 18. a 35. rokiem życia, dotykając 0,4–0,6% populacji. Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu z pacjentem, a także na podstawie zaobserwowanego zachowania. Wykrycie schizofrenii nie jest możliwe za pomocą współcześnie dostępnych badań laboratoryjnych. Z uwagi jednak na możliwe rozwinięcie na podłożu organicznych schorzeń mózgu zaburzeń o obrazie podobnym do schizofrenii należy je wykluczyć. Około 45% pacjentów wraca do zdrowia po jednym lub kilku epizodach.

Segway HT – urządzenie transportu osobistego, dwuśladowy, dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny, zasilany z wbudowanych akumulatorów, kontrolowany przez komputer pokładowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Pojazd może rozwijać prędkość do 20 km/h.

Wheelmap.org serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów na całym świecie. Aplikacja i strona mają umożliwić niepełnosprawnym swobodne poruszanie się po mieście i podróżowanie. Założona w 2010 roku przez Raula Krauthausena.

Wózek inwalidzki – pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego.