
Rośliny akwariowe – ogólna nazwa grupy roślin, które mogą być hodowane w akwariach, terrariach i paludariach. Rośliny te pochodzą z mokrych biotopów, zwykle ze strefy tropikalnej i subtropikalnej. Hodowane głównie jako rośliny ozdobne. W akwariach pełnią również funkcje wpływające na poprawę parametrów wody poprzez jej dotlenianie i filtrowanie, stanowią konkurencję dla niepożądanych glonów, kryjówki, a czasem uzupełnienie pokarmu dla hodowanych zwierząt, a dla niektórych gatunków – miejsce rozrodu. Wśród bardzo dużej liczby gatunków roślin akwariowych znajdują się rośliny charakteryzujące się szybkim wzrostem, rośliny wybitnie światłolubne (heliofity) oraz takie, które dobrze radzą sobie w stosunkowo ciemnych, słabo doświetlonych zbiornikach (skiofity). Niektóre gatunki obrastają korzenie lub skały, inne tworzą gęste skupiska. Odrębną grupę tworzą rośliny pływające, które są niezbędne dla niektórych gatunków ryb.

Anubias niski – gatunek rośliny błotnej i wodnej z rodziny obrazkowatych. Występuje na terenach środkowo-tropikalnych Afryki. Jest najmniejszą rośliną z rodzaju Anubias.

Brzeżyca jednokwiatowa – gatunek rośliny z rodziny babkowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Plantago uniflora L. Sp. pl. 1:115. 1753.

Gałęzatka kulista – gatunek glonu wielokomórkowego z gromady zielenic przybierającego kształt kuli. Występuje w jeziorach Eurazji na obszarze rozciągającym się od Europy Zachodniej po Wyspy Kurylskie.

Grzybienie egipskie – gatunek rośliny należący do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeceae). Znany zwykle pod nazwami zwyczajowymi lub handlowymi jako lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski. Występuje w stanie dzikim w Afryce i Rumunii. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się na Florydzie w USA oraz w niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Poza tym jako roślina ozdobna jest uprawiany w wielu krajach świata.

Kabomba karolińska – gatunek rośliny z rodziny pływcowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej oraz w Ameryce Południowej. Poza tym na wielu obszarach jako gatunek zawleczony i zadomowiony. W Polsce ten inwazyjny gatunek został stwierdzony w 2011 roku na jednym stanowisku w miejscowości Krążek na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej.

Kabomba wodna – gatunek rośliny wodnej z rodziny pływcowatych. Pochodzi z północnej i środkowej części Ameryki Południowej. Uprawiana w akwariach. Osiąga do 50 cm wysokości.

Limnofila wodna – gatunek rośliny należący w zależności od ujęcia taksonomicznego do rodziny trędownikowatych lub babkowatych. Gatunek o niejasnej pozycji; w ważniejszych bazach gatunków nie jest wymieniany. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, w Polsce znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych i jest wykorzystywany przez hobbystów jako roślina akwariowa.

Ludwigia błotna – gatunek roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Inna nazwa zwyczajowa: płytek błotny. Jest szeroko rozprzestrzeniona, występuje na wszystkich z wyjątkiem Antarktydy kontynentach świata. W Polsce dawniej występowała koło Gubina, obecnie jest wymarła. Jest uprawiana jako roślina akwariowa.

Mech jawajski – gatunek mchu należący do rodziny rokietowatych (Hypnaceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji

Mikrantemum okrągłolistne – gatunek roślin zielnych z rodziny linderniowatych. Występuje na Karaibach i w Ameryce. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów μικρό i άνθισμα, nazwa gatunkowa pochodzi od łacińskiego słowa umbrosum. Roślina wykorzystywana jest jako akwariowa.

Mikrozorium oskrzydlone, mikrozorium skrzydlate – gatunek paproci z rodziny paprotkowatych. Występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym i tropikalnym w Azji Południowej (Indie), w płd. wsch. Azji, na południu Chin. Spotykana na terenach wilgotnych i zalewowych nad brzegami rzek, strumieni leśnych. Bywa uprawiana w akwariach.

Moczarka argentyńska – gatunek rośliny z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Polska nazwa zwyczajowa „moczarka” jest myląca, bowiem roślina nie należy do rodzaju moczarka (Elodea), lecz do rodzaju Egeria. Pochodzi z Ameryki Południowej. W Europie jest gatunkiem inwazyjnym.

Moczarka kanadyjska – gatunek typowy rodzaju moczarka, należącego do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XIX wieku został zawleczony do wód większej części Europy i innych części świata. W początkowym okresie inwazji gatunek ten nazywany był „zarazą wodną” z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie. Z czasem uciążliwości się zmniejszyły. We florze Polski gatunek ma status inwazyjnego kenofita (agriofita). W klasyfikacji roślin wodnych zaliczany jest do elodeidów. Rozmnaża się głównie wegetatywnie, a na obszarach, gdzie została zawleczona – wyłącznie w ten sposób. W Europie Środkowej występują wyłącznie osobniki wytwarzające kwiaty żeńskie. Znaczenie ekonomiczne jest niewielkie, a zwalczanie w miejscach masowego występowania – bardzo kłopotliwe.

Nurzaniec – rodzaj roślin wodnych z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Znanych jest 6–10 gatunków występujących na całym świecie, z wyjątkiem obszarów o chłodnym klimacie. Gatunkiem typowym jest Vallisneria spiralis L.
Nurzaniec amerykański, n. olbrzymi – gatunek rośliny z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Pochodzi z ciepłych wód Ameryki Północnej i środkowej, Australii i Azji południowej i wschodniej. Zawleczony w wiele innych miejsc. W Polsce uprawiany jako roślina akwariowa. Bylina dwupienna, rozrastająca się za pomocą kłącza. Ma długie równowąskie liście osiągające do ponad 150 cm długości.

Nurzaniec śrubowy – gatunek typowy rośliny z rodzaju Vallisneria L. z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Jest gatunkiem kosmopolitycznym w wodach słodkich w strefie klimatu tropikalnego i ciepłego umiarkowanego. W wielu miejscach świata zawleczony i inwazyjny. W Europie Środkowej, w tym w Polsce, stwierdzony został w zbiornikach zanieczyszczonych termicznie.

Okrężnica bagienna – gatunek roślin wodnych z rodziny pierwiosnkowatych. Pochodzi z Europy. W Polsce gatunek rodzimy, pospolity na niżu, rzadszy w niżej położonych obszarach górskich.

Osoka aloesowata – gatunek byliny wodnej z rodziny żabiściekowatych i monotypowego rodzaju osoka Stratiotes. W Polsce gatunek częsty na niżu. Poza tym występuje w niemal całej Europie oraz w północno-zachodniej Azji.

Pistia rozetkowa – gatunek rośliny będący jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Pistia. Ma wiele synonimów: topian osokowaty, sałata wodna, sałata nilowa, piscja osokowata, pistia pływająca. Roślina pływająca pochodząca ze strefy tropikalnej i subtropikalnej, przy czym naturalny zasięg jest nieznany. Obecnie rozpowszechniona wszędzie w ciepłych wodach, często jako uciążliwy chwast. W Europie Środkowej uprawiana jest jako roślina akwariowa, wprowadzana także do zbiorników otwartych i przejściowo dziczejąca. W strefie klimatu tropikalnego bylina, w klimacie umiarkowanym roślina jednoroczna.

Ponikło igłowate – gatunek kosmopolitycznej rośliny z rodziny ciborowatych. Występuje w wodach stojących Australii, Azji, Europy i Ameryki. W Polsce rozpowszechniony na niżu.

Przęstka pospolita – gatunek rośliny wodnej należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae).

Rogatek sztywny – gatunek byliny należący do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae). Występuje w stanie dzikim na całym globie. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Rozprzestrzenia się i zwiększa liczebność wraz ze wzrostem trofii wód powierzchniowych. W wielu jeziorach i stawach porasta rozległe powierzchnie wypierając inne gatunki roślin. Rozmnaża się głównie wegetatywnie.
Rotala okrągłolistna – gatunek rośliny wodnej z rodziny krwawnicowatych. Pochodzi z Indochin. Uprawiana w akwariach. Osiąga do 60 cm wysokości.

Różdżyca rutewkowata – gatunek paproci z rodziny orliczkowatych. Występuje w tropikach całego świata, poza tym uprawiana jako roślina akwariowa. Rośnie na brzegach wód w miejscach o różnych warunkach świetlnych, czasem jako roślina zanurzona.
Rzęsa drobna, rzęsa mniejsza – gatunek byliny należący do rodziny obrazkowatych lub odrębnej rodziny rzęsowatych. Jest jedną z najmniejszych roślin naczyniowych.

Salwinia pływająca – paproć wodna, jedyny przedstawiciel tego rodzaju i rodziny salwiniowatych rosnący w stanie dzikim w Polsce, gdzie występuje niezbyt często w zbiornikach wodnych na niżu. Inne gatunki tego rodzaju spotykane są w tropikach, gdzie zarastają niekiedy zwartym kobiercem powierzchnię wód.

Sitniczka zwisła – gatunek rośliny z rodziny ciborowatych. W Polsce opisywana zwykle pod nazwami sitowie zwisłe, przegięte lub pochylone, a także sitowie domowe ponieważ jak wiele gatunków z rodziny w przeszłości była włączana do szeroko ujmowanego rodzaju sitowie Scirpus. Gatunek ten jest szeroko rozprzestrzeniony na kuli ziemskiej, występuje bowiem na wszystkich kontynentach świata, nawet w Antarktyce. W Europie występuje w obszarze śródziemnomorskim, na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii, w Polsce nie rośnie dziko, jest jednak czasami uprawiany.

Tatarak trawiasty – gatunek byliny, należący do rodziny tatarakowatych (Acoraceae). Występuje w Azji południowo-wschodniej i wschodniej. Poza tym uprawiany jako roślina ozdobna także w Polsce. Rośnie w gęstych lasach, na brzegach strumieni i na łąkach.

Wgłębka wodna, wgłębka pływająca, mech wodny – gatunek wątrobowca z rodzaju wgłębka. Występuje w wodach półkuli północnej w strefie klimatu ciepłego oraz umiarkowanego.
Zwartka Wendta, kryptokoryna Wendta, – gatunek błotnej i wodnej rośliny z rodziny obrazkowatych. Pochodzi ze Sri Lanki