
2C-B-BZP – stymulująca substancja psychoaktywna, pochodna piperazyny. Mimo strukturalnego podobieństwa do 2C-B substancja ta nie jest psychodelikiem ani fenyloetyloaminą. Zażycie 100–200 mg 2C-B-BZP powoduje trwające 3 do 6 godzin pobudzenie.

Amfepramon – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy stymulantów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Aminoreks – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy stymulantów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Arekolina – substancja psychoaktywna z grupy alkaloidów pirydynowych, zawarta w orzechach palmy arekowej.

2-(Etylotio)benzimidazol – organiczny związek chemiczny, pochodna benzimidazolu. W postaci bromowodorku stosowana jako środek leczniczy i składnik suplementu diety, poprawiającego zdolności regeneracyjne organizmu. Wykazuje efekty antyhipoksyjne (przeciwniedotlenieniowe), ponadto istnieją wskazówki, że może wywierać działanie nootropowe. Oddziałując synergicznie z fruktozą wykazuje działanie nootropowe oraz poprawia zdolności organizmu do wiązania produktów fermentacji mleczanowej, które wywołują zjawisko zakwaszenia mięśni.

Benzylopiperazyna (BZP) – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna o działaniu stymulującym, pochodna piperazyny. Mechanizm działania benzylopiperazyny jest zbliżony do MDMA, a efekty działania porównywalne do amfetaminy.

Bufedron (MABP) – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu o działaniu stymulującym. Po raz pierwszy został otrzymany w 1928.

1-(3-Chlorofenylo)piperazyna (mCPP) – organiczny związek chemiczny, stymulująca substancja psychoaktywna, pochodna piperazyny. mCPP może indukować silne bóle głowy, a u osób cierpiących na migreny może wywoływać atak choroby, z tego powodu substancja ta rzadko jest używana rekreacyjnie.

2-(Etylotio)benzimidazol – organiczny związek chemiczny, pochodna benzimidazolu. W postaci bromowodorku stosowana jako środek leczniczy i składnik suplementu diety, poprawiającego zdolności regeneracyjne organizmu. Wykazuje efekty antyhipoksyjne (przeciwniedotlenieniowe), ponadto istnieją wskazówki, że może wywierać działanie nootropowe. Oddziałując synergicznie z fruktozą wykazuje działanie nootropowe oraz poprawia zdolności organizmu do wiązania produktów fermentacji mleczanowej, które wywołują zjawisko zakwaszenia mięśni.

Fendimetrazyna – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy stymulantów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Fenetylina – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy stymulantów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Fenkamfamina – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy stymulantów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Fenmetrazyna – organiczny związek chemiczny, pochodna morfoliny wykazująca silne działanie anorektyczne.

Izopropylofenidat – organiczny związek chemiczny, pochodna piperydyny i analog metylofenidatu, stymulant. Efekty działania są bardzo zbliżone do metylofenidatu, przy czym izopropylofenidat wykazuje dłuższe działanie i oddziałuje w większym stopniu jako inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy, a w mniejszym noradrenaliny. W kwietniu 2015 roku został tymczasowo zakazany w Wielkiej Brytanii jako niezbadany środek psychoaktywny.

Johimbina – organiczny związek chemiczny, alkaloid uzyskiwany z kory drzewa z gatunku johimba lekarska występującego w Afryce na obszarze od Kamerunu do Konga, a także z azjatyckiego krzewu rauwolfia żmijowa. Jest związkiem wielopierścieniowym zawierającym w swej strukturze motyw tryptaminy. Handlowo dostępna w postaci chlorowodorku.

Klefedron, 4-CMC, 4-chlorometkatynon – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Stosowany jako stymulant.

Kokaina, metylobenzoiloekgonina – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów o szkielecie tropanu, ester metylowy benzoiloekgoniny. Ma właściwości pobudzające. Jest pozyskiwana z liści krasnodrzewu pospolitego (koki), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie.

Lefetamina, SPA – organiczny związek chemiczny stosowany jako lek wykazujący zarówno właściwości stymulantów, jak i słabych opioidów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie IV-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Lewoamfetamina – organiczny związek chemiczny, lewoskrętny stereoizomer amfetaminy o słabym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku. W Polsce jest w grupie II-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Mate de coca - popularny napój peruwiański, napar z liści koki, zwalczający objawy choroby wysokogórskiej. Ze względu na zawartość alkaloidów wykazuje działanie pobudzające, podobnie jak kawa.

Mazindol – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, zawierający skondensowany układ trójpierścieniowy ze szkieletem 2-imidazoliny oraz boczną grupę chlorofenylową. Stosowany jako silny środek hamujący łaknienie w terapii otyłości.

Mefedron, 4-MMC, 4-metylometkatynon – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu. Stosowany jako stymulant i empatogen. Dostępny handlowo w postaci kryształków, proszku, tabletek lub kapsułek, zwykle jako chlorowodorek lub siarczan tej aminy.

Metafedron, 3-metylometkatynon, 3-MMC – organiczny związek chemiczny z grupy katynonów, izomer meta mefedronu, stymulant i empatogen.

Metedron (metoksyfedryna) — organiczny związek chemiczny, stymulant i empatogen należący do grupy fenyloetyloamin, amfetamin i katynonów. Strukturalnie jest podobny do para-metoksymetamfetaminy (PMMA) i metylonu, wykazuje również podobne działanie farmakologiczne. W Polsce został sklasyfikowany jako środek psychotropowy z grupy I-P i zakazany od 2005 roku.

4-Metylaminoreks – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, metylowa pochodna aminoreksu; substancja psychoaktywna o właściwościach stymulantu. Efekty jego działania opisywane są jako pośrednie między pemoliną a modafinilem.

4′-Metylo-α-pirolidynopropiofenon, MαPPP – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna z grupy stymulantów. W kwietniu 2015 roku został ujęty w grupie I-P wykazu substancji psychotropowych.

Niketamid – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna o działaniu stymulującym, stosowana jako lek analeptyczny.

Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego.

Pemolina – organiczny związek chemiczny, stymulująca substancja psychoaktywna. W niektórych krajach sprzedawana jest pod nazwą Cylert jako lek na ADHD i narkolepsję. Pemolina posiada mniej efektów ubocznych niż większość stymulantów, między innymi nie powoduje zmniejszenia apetytu i suchości w ustach. Pemolina prawdopodobnie ze względu na łagodniejsze działanie psychoaktywne nie zyskała tak dużej popularności na czarnym rynku jak pokrewna substancja – 4-metyloaminoreks.

Pipradrol – organiczny związek chemiczny, stymulująca substancja psychoaktywna. W latach 50. XX w. pipradrol używany był do leczenia otyłości, narkolepsji i ADHD. W latach 70. został wycofany ze spisu leków ze względu na duży potencjał nadużywania w celach rekreacyjnych. Obecnie używany jest jeszcze w niektórych krajach w Europie. Pipradrol ze względu na swój długi czas działania podawany był w jednej dawce rano.

Pochodne katynonu – grupa organicznych związków chemicznych, pochodnych katynonu, zaliczanych do stymulantów i empatogenów (entaktogenów). Mają rdzeń z fenyloetyloaminy z grupą alkilową przyłączoną do węgla alfa i grupą ketonową przyłączoną do węgla beta oraz dodatkowe podstawniki.

Propyloheksedryna – organiczny związek chemiczny z grupy amin. Stosowana jako lek sympatykomimetyczny. Działa na ośrodkowy układ nerwowy słabiej od amfetaminy. Powoduje również mniejsze zwężenie naczyń krwionośnych. Hamuje łaknienie, co wykorzystywane jest przy walce z otyłością. Stosowana jest również w stanach psychofizycznego wyczerpania.