AmbondroW
Ambondro

Ambondro – rodzaj ssaka żyjącego w okresie jurajskim na Madagaskarze. Wyróżnia się w nim jeden gatunek A. mahabo, znany z fragmentarycznej żuchwy z trzema zębami, uważanymi za ostatni przedtrzonowiec i dwa pierwsze trzonowce. Każdy z zębów ma wydatne cingulum (obręcz). Trzonowce mają dwie grupy guzków: trigonid trzech guzków na przedzie i talonid z głównym guzkiem, mniejszym guzkiem i grzebieniem z tyłu. Talonid sugeruje, że Ambondro miał trzonowce trybosfeniczne. To podstawowe rozmieszczenie trzonowców występuje też u torbaczy i łożyskowców. Ambondro był przypuszczalnie ssakiem o trybosfenicznym uzębieniu, wyprzedzającym kolejnego znanego posiadacza tego typu uzębienia o około 25 milionów lat.

Dzikan rzecznyW
Dzikan rzeczny

Dzikan rzeczny, świnia rzeczna – gatunek ssaków parzystokopytnych z rodziny świniowatych.

Dzikan zaroślowyW
Dzikan zaroślowy

Dzikan zaroślowy – gatunek ssaka z rodziny świniowatych, blisko spokrewniony z dzikanem rzecznym.

Falanruk malgaskiW
Falanruk malgaski

Falanruk malgaski, falanruk – gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny falanruków (Euplerinae) w obrębie rodziny falanrukowatych (Eupleridae). Wcześniej zaliczany był do rzędu owadożernych ze względu na kształt uzębienia, a następnie do wiwerowatych. Do Eupleridae wyłoniony w wyniku przeprowadzonych badań molekularnych.

Fanaloka madagaskarskaW
Fanaloka madagaskarska

Fanaloka madagaskarska, fanaloka – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Fossa, wcześniej zaliczany do wiwerowatych. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia. Z powodu nazwy systematycznej mylona z fossą.

Fossa madagaskarskaW
Fossa madagaskarska

Fossa madagaskarska, fossa – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae), wcześniej zaliczany do wiwerowatych (Viverridae), jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Cryptoprocta, największy ze ssaków drapieżnych występujących na Madagaskarze.

Galidia kasztanowataW
Galidia kasztanowata

Galidia kasztanowata – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae) wcześniej zaliczany do mangustowatych (Herpestidae). Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Galidia.

Indris krótkoogonowyW
Indris krótkoogonowy

Indris krótkoogonowy, indrys, babakoto – gatunek owocożernego ssaka naczelnego z rodziny indrisowatych (Indridae).

Kuman wąskosmugiW
Kuman wąskosmugi

Kuman wąskosmugi, mangusta wąskosmuga – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae) wcześniej zaliczany do mangustowatych (Herpestidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Mungotictis. Gatunek zagrożony wyginięciem.

Lemur kattaW
Lemur katta

Lemur katta – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lemurak karłowatyW
Lemurak karłowaty

Lemurak karłowaty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae).

Lemuria czarnaW
Lemuria czarna

Lemuria czarna, lemur mokok, akumba – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lemuria czerwonobrzuchaW
Lemuria czerwonobrzucha

Lemuria czerwonobrzucha, lemur czerwonobrzuchy – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae) występujący na wschodnim Madagaskarze, w lasach deszczowych.

Lemuria koroniastaW
Lemuria koroniasta

Lemuria koroniasta – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lemuria rdzawaW
Lemuria rdzawa

Lemuria rdzawa – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae). Zamieszkuje Madagaskar.

Lemuria szarogłowaW
Lemuria szarogłowa

Lemuria szarogłowa – gatunek średniej wielkości ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Lepilemur białostopyW
Lepilemur białostopy

Lepilemur białostopy – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lepilemurowatych (Lepilemuridae). Prowadzi nocny tryb życia. Przemieszcza się po lesie, wspinając się na drzewa pionowo i skacząc z gałęzi na gałąź. Należy do endemitów: spotyka się go tylko na Madagaskarze. Zamieszkuje podzwrotnikowe, bądź zwrotnikowe suche tereny porosłe krzakami. Zagraża mu utrata środowiska naturalnego z powodu działań związanych z rolnictwem i produkcją węgla drzewnego.

Maki złotyW
Maki złoty

Maki złoty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Malgaszomysz rdzawaW
Malgaszomysz rdzawa

Malgaszomysz rdzawa – gatunek gryzonia z rodziny malgaszomyszowatych.

MegaladapisW
Megaladapis

Megaladapis – rodzaj wymarłego ssaka naczelnego z rodziny Megaladapidae, obejmujący 3 wymarłe gatunki zamieszkujące niegdyś Madagaskar. Największe mierzyły od 1,2 do 1,5 m długości.

Mikrusek kasztanowatyW
Mikrusek kasztanowaty

Mikrusek kasztanowaty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae).

Mikrusek myszatyW
Mikrusek myszaty

Mikrusek myszaty, lemurek myszaty – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae), wyglądem przypominający mysz.

Mikrusek rdzawyW
Mikrusek rdzawy

Mikrusek rdzawy – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae).

Palczak madagaskarskiW
Palczak madagaskarski

Palczak madagaskarski, palczak, aj-aj – gatunek ssaka naczelnego, jedynego współcześnie żyjącego przedstawiciela rodziny palczakowatych (Daubentoniidae), blisko spokrewniony z większym od niego, wymarłym Daubentonia robusta.

Prolemur szerokonosyW
Prolemur szerokonosy

Prolemur szerokonosy – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).

Salanoja jednobarwnaW
Salanoja jednobarwna

Salanoja jednobarwna, salanoja szerokostopa, salano – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae) wcześniej zaliczany do mangustowatych (Herpestidae).

Sifaka białaW
Sifaka biała

Sifaka biała – gatunek ssaka naczelnego z rodziny indrisowatych (Indridae).

Sifaka diademowaW
Sifaka diademowa

Sifaka diademowa, sifaka – gatunek ssaka naczelnego z rodziny indrisowatych (Indridae).

Ssawkonóg skrytyW
Ssawkonóg skryty

Ssawkonóg skryty – odkryty niedawno gatunek madagaskarskiego ssaka z rodziny ssawkonogowatych (Myzopodidae). Bardzo mało wiadomo o jego zwyczajach, ale podejrzewa się, że przypominają one te, jakie ma ssawkonóg uszaty.

Ssawkonóg uszatyW
Ssawkonóg uszaty

Ssawkonóg uszaty, złotawka madagaskarska – gatunek ssaka z rodziny ssawkonogowatych (Myzopodidae), endemit madagaskarski, relikt z czasów, gdy Madagaskar był jeszcze połączony z Afryką.

Szerokostopek białoogonowyW
Szerokostopek białoogonowy

Szerokostopek białoogonowy – gatunek gryzonia z rodzaju szerokostopków rodziny malgamyszowatych.

Tenrek zwyczajnyW
Tenrek zwyczajny

Tenrek zwyczajny, kretojeż bezogonowy – gatunek ssaka z podrodziny tenreków (Tenrecinae) w obrębie rodziny tenrekowatych (Tenrecidae).

Wari czarno-białyW
Wari czarno-biały

Wari czarno-biały, lemur wari – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae), której jest największym przedstawicielem. Prawdopodobnie jest to jedyny gatunek naczelnych budujący gniazda wyłącznie na czas porodu i pierwszych tygodni opieki nad młodymi.

Widłogłówka dwupręgaW
Widłogłówka dwupręga

Widłogłówka dwupręga, tana – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurkowatych (Cheirogaleidae). Liczebność populacji nie jest znana, ale przypuszcza się, że jest to gatunek stosunkowo liczny i szeroko rozprzestrzeniony.