AgaranW
Agaran

Agaran – rasa gołębia z grupy dziewiątej (lotne) z numerem 893. Został wyhodowany w Turkmenistanie, do Niemiec importowany został z Moskwy. Występuje w jednej odmianie barwnej – żółtopłowej. Wzlatuje pionowo i klaszcze skrzydłami.

Bagdeta norymberskaW
Bagdeta norymberska

Bagdeta norymberska – rasa gołębia należąca do grupy brodawczaków. Podobnie jak inne rasy pochodzi od gołębia skalnego. Nazwa bagdeta norymerska pochodzi od dwóch miast: Bagdad, w których okolicach powstał przodek obecnej rasy oraz Norymberga, gdzie drogą sztucznej selekcji wyhodowano współczesną rasę.

Barwnogłówka poznańskaW
Barwnogłówka poznańska

Barwnogłówka poznańska - należy do najstarszych ras gołębi polskich.

Dolnośląski biały łapciatyW
Dolnośląski biały łapciaty

Dolnośląski biały łapciaty jest to jedna z ras gołębi, hodowana na centralnych obszarach Polski i Dolnego Śląska.

Dragon (rasa gołębia)W
Dragon (rasa gołębia)

Dragon – rasa gołębia domowego.

Garłacz angielskiW
Garłacz angielski

Garłacz angielski jest to jedna z ras gołębi, wywodząca się z Wielkiej Brytanii.

Garłacz brneńskiW
Garłacz brneński

Garłacz brneński – rasa gołębi, należąca do grupy dętych. Istnieje 37 odmian barwnych.

Garłacz górnośląski koroniastyW
Garłacz górnośląski koroniasty

Garłacz górnośląski koroniasty – Stara Polska rasa gołębi ozdobnych z typu dętych pochodząca od gołębia skalnego. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane, wiadomo tylko że był licznie hodowany na Górnym Śląsku przez hodowców z Niemiec i z Polski. Prawdopodobnie był krzyżowany z innymi garłaczami aby powiększyć nadmuchiwanie wola.

Garłacz norwickiW
Garłacz norwicki

Garłacz norwicki – rasa gołębia należąca do grupy dętych. Podobnie jak inne rasy pochodzi od gołębia skalnego.

Gil (rasa gołębia)W
Gil (rasa gołębia)

Gil jest to jedna z ras gołębi, której pochodzenie jest sporne, pochodzą z Albanii lub z obszarów kontynentu azjatyckiego. Według autora Horsta Shmidta ta rasa gołębi pochodzi z Saksonii-Anhalt, a stowarzyszenia hodowców istnieją od 1925 i 1975 roku.

Gołąb pocztowyW
Gołąb pocztowy

Gołąb pocztowy – jedna z odmian gołębia skalnego, odznaczająca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości.

Hiszpan (rasa gołębia)W
Hiszpan (rasa gołębia)

Hiszpan – rasa gołębia domowego (skalnego).

Indian (rasa gołębia)W
Indian (rasa gołębia)

Indian – rasa gołębia domowego (skalnego).

Kalina PolskaW
Kalina Polska

Kalina Polska – wymarła rasa gołębi wyhodowanych w Krakowie, pochodząca od gołębia skalnego, znana była też pod nazwą kalina śląska, odpowiednio do tych nazw nosiła ona nazwę w Czechach - Polsky holub Kalina lub Slezsky Kalina. Gołąb miał głowę średniej wielkości, przyozdobioną dużą półkolistą koroną. Skoki i palce gołębia nie były upierzone. Podstawowe barwy tej rasy, zależne od odmiany to żółtopłowa, brązowopłowa, miedziana i niebieska. Głowa wraz z podbródkiem i lotki drugiego rzędu były białe. Hodowane były głównie w okolicach Sanoka i Krosna oraz w regionach poznańskim, warszawskim i kieleckim. Nazwa Kalina pochodzi od barwy. Akcja "SOS ratujmy polskie rasy" podjęła się odtworzenia tej rasy jednak bez skutków. Projekt ten został uznany za nieudany.

KarierW
Karier

Karier, bagdeta angielska – rasa gołębia należąca do grupy brodawczaków (II). Podobnie jak inne rasy pochodzi od gołębia skalnego. Angielskie słowo carrier oznacza "przewoźnik" co jednoznacznie wskazuje, że rasa ta początkowo miała dobrze rozwiniętą umiejętność powrotu do gniazda. Mają długie, smukłe ciała, z długą szyją, proporcjonalną do reszty ciała i charakterystyczną cechę – dużą, zaokrągloną woskówkę na dziobie.

KarnoW
Karno

Karno – rasa gołębia należąca do grupy uformowanych, pochodzących od udomowionego gołębia skalnego. Rasa wywodzi się z północnej Francji i południowej Belgii, gdzie została wyhodowana około IX wieku, a opisana w 1891 roku. Istnieją dwa typy rasy: europejski oraz amerykański. Karno jest gołębiem użytkowym, nierzadko wystawowym, a amerykański typ rasy jest przeznaczony do konsumpcji.

King (rasa gołębia)W
King (rasa gołębia)

King – rasa gołębia z grupy kuraków, występuje w 39 odmianach barwnych. Został wyhodowany 1892 roku w Vineland w USA. Rasami wyjściowymi były duchess, kurak maltański, olbrzym rzymski oraz gołąb pocztowy. Pierwszy amerykański klub hodowców powstał w 1915 roku, do Niemiec został sprowadzony w 1956 roku i wtedy też powstał tam klub hodowców. Szeroko rozpowszechniony. Średnica obrączki powinna wynosić 10 mm.

KoszuaW
Koszua

Koszua – rasa gołębia należąca do grupy uformowanych (I), podobnie jak inne rasy pochodząca od udomowionego gołębia skalnego. Wywodzi się z Caux we Francji, gdzie została wyhodowana w XVII wieku.

Krymka białostockaW
Krymka białostocka

Krymka białostocka – jedna z ras gołębi, pochodząca z Polski, aktualnie rozpowszechniona na całym jej obszarze.

LazurekW
Lazurek

Lazurek, gołąb lodowy jest jedną z najstarszych ras gołębi. Prawdopodobnie istnieje od około 200 lat. Należy do grupy barwnych. Najpierw została wyhodowana na Śląsku odmiana gładkonoga, potem w Saksonii i Turyngii pojawiły się gołębie łapciate. Występuje w 6 odmianach barwnych. Jego nazwa pochodzi od koloru.

LoczekW
Loczek

Loczek to gołąb z grupy strukturalnych. Jest bardzo charakterystyczny, ze względu na zakręcone pokrywy skrzydłowe. Wyróżnia się 18 odmian barwnych. Średnica obrączki powinna wynosić 9mm. Został opisany ok. roku 1600. Możliwe, że przodkami loczka były odmiany gołębi z Azji i południowo-wschodniej Europy z lekko kędzierzawymi piórami. Pierwsze w Niemczech stowarzyszenie hodowców tej rasy zostało założone w roku 1905, a została ona uznana w standardzie w 1909 r. Ma sklepioną pierś oraz szerokie ramiona. Tarcza skrzydeł jest zaokrąglona. Na średniej wielkości głowie pióra są gładkie lub występuje okrągła korona. Ma czerwone oczy, w przypadku odmian tarczowych-ciemne. Loczki są bardzo spokojne.

MondainW
Mondain

Mondain, także moden francuski – rasa gołębia należąca do grupy uformowanych (I), i podobnie jak inne rasy pochodząca od udomowionego gołębia skalnego. Pochodzi z terenów Francji, gdzie hodowano go już w XVIII wieku oraz Niemiec, gdzie został wyhodowany w 1850 roku. Gołąb jest rozpowszechniony z uwagi na swoją płodność i wydajność produkcyjną. Jest gołębiem użytkowym, wykorzystywanym w celach konsumpcyjnych, także na wystawach.

Orlik polskiW
Orlik polski

Orlik polski – ptak z podrodziny gołębiowatych. Rasa gołębi wyhodowana na początku XX w. na terenach południowo-wschodniej Polski, na podstawie ukraińskich gołębi mikołajowskich. Nazwa wzięła się od kształtu ptaka w locie, która jest podobna do sylwetki orła.

Roller orientalnyW
Roller orientalny

Roller orientalny, wywrotek orientalny, często błędnie określany jako smyreński od formy wyjściowej rasy – rasa gołębia należąca do grupy IX (lotne), pochodząca podobnie jak wszystkie inne od udomowionego gołębia skalnego. Pochodzenie gołębia nie zostało dobrze poznane. Uznaje się, iż pochodzi z obszarów orientalnych. W XIX wieku sprowadzony z Turcji do innych krajów europejskich. Jest gołębiem wywrotkiem – podczas lotu wykonuje wiele różnych akrobacji. Rasa w średnim stopniu rozpowszechniona; używany jako gołąb wystawowy.

Ryś polskiW
Ryś polski

Ryś polski – polska rasa gołębia należąca do grupy uformowanych. Podobnie jak inne rasy pochodzi od gołębia skalnego. Jest to jedna z najstarszych ras hodowanych na terenie Polski.

Saksońska czajkaW
Saksońska czajka

Saksońska czajka – rasa gołębia domowego.

Saksoński białogonW
Saksoński białogon

Saksoński białogon – rasa gołębia domowego.

Saksoński bocianW
Saksoński bocian

Saksoński bocian – rasa gołębia domowego.

Saksoński tarczowyW
Saksoński tarczowy

Saksoński tarczowy – rasa gołębia domowego.

Sokół gdańskiW
Sokół gdański

Sokół gdański, – jedna z ras gołębi, pochodząca z Gdańska i okolic. Wyhodowany w XIX w. poprzez skrzyżowanie gołębi perskich, przywiezionych przez flisaków wiślanych z południa Polski, z przywiezionego przez marynarza gołębia z Kalkuty. Podobnie jak inne rasy pochodzący od gołębia skalnego.

StrasserW
Strasser

Strasser – rasa gołębia należąca do grupy uformowanych (I), wywodząca się jak wszystkie inne z udomowionego gołębia skalnego. Rasa została wyhodowana w XIX wieku na Morawach. Pochodzenie rasy nie jest dokładnie ustalone: choć pewnym jest, iż pochodzi od gołębia polnego, garłacza i kury florenckiej, spokrewnienie z podobnymi rasami jest nieustalone. Pierwotnym typem tego gołębia był gołąb czubaty, dopiero później przez selekcję uzyskano ptaki gładkogłowe. Czasem zdarza się jeszcze że wykluje się strasser z czubkiem, bardzo ładnie się takie prezentują ale niestety jest ich nie wiele.

Timișoarski srokaczW
Timișoarski srokacz

Timișoarski srokacz – rasa gołębia domowego.

Tippler angielskiW
Tippler angielski

Tippler angielski jest to jedna z odmian rasy gołębi nazwanej Tipplerami lotnymi.

Turkot bernburskiW
Turkot bernburski

Turkot bernburski – rasa gołębia domowego.

Turkot bucharskiW
Turkot bucharski

Turkot bucharski – rasa gołębia skalnego występująca tylko w niewoli. Gołąb typu ozdobnego azjatyckiego, zarejesrtowany w grupie szóstej – turkoty z numerem 501. Rasa pochodzi z Persji i Buchary. Rozpowszechniona głównie w Rosji, na Ukrainie i w krajach i azjatyckich. W 1872 roku została przywieziona do Niemiec, w celu udoskonalania innej rasy gołębia – turkota bernburskiego.

Turkot frankońskiW
Turkot frankoński

Turkot frankoński – rasa gołębia domowego.

Wywrotek mazurskiW
Wywrotek mazurski

Wywrotek mazurski – polska rasa gołębia pochodząca od gołębia skalnego, Wywrotki mazurskie zostały wyhodowane w latach 20 XX wieku w okolicach Suwałk, Sejn i Białegostoku. Obecnie rasa ta rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Gołębie te można spotkać u hodowców z Niemiec, Francji oraz Anglii.