
Wiewiórki (Sciurinae) – podrodzina ssaków z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae).

Assapan (Glaucomys) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). W polskiej literaturze zoologicznej nazwa zwyczajowa „assapan” używana była dla oznaczenia gatunku Glaucomys volans. Ostatecznie w wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” gatunkowi przypisano assapan południowy, rezerwując nazwę assapan dla rodzaju Glaucomys.

Assapan południowy, dawniej także: assapan – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, często mylony jest z polatuchą północną, która również żyje w Ameryce Północnej.

Assapan północny – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae).

Bruzdowiórek chiński – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący endemicznie w Chinach. Jedyny przedstawiciel rodzaju bruzdowiórek (Aeretes). Gatunek bruzdowiórek chiński obejmuje dwa podgatunki:A. melanopterus melanopterus Milne-Edwards, 1867 A. melanopterus szechuanensis Wang, Tu & Wang, 1966

Drzewolotka (Hylopetes) – rodzaj gryzonia z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Graniówka górska – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący endemicznie w Kostaryce i Panamie. Jedyny przedstawiciel rodzaju graniówka (Syntheosciurus). Zamieszkuje lasy deszczowe w terenach górskich. Spotykany jest zarówno w górnych partiach drzew jak i na ziemi. Graniówki górskie łączą się w pary rodzinne, lecz żerują samotnie.

Kistkowiec frędzlouchy – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący endemicznie na Borneo: w Brunei, Kalimantan, Sabah i Sarawak. Jedyny przedstawiciel rodzaju kistkowiec (Rheithrosciurus). Kistkowiec frędzlouchy zasiedla obszary leśne na terenach górzystych, jednak brak informacji na temat występowania w innych typach siedlisk.

Latawiórka (Iomys) – rodzaj gryzоnia z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Nocowiórek (Biswamoyopterus) – rodzaj gryzоnia z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Nocowiórek latający – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Gatunek znany jest wyłącznie z typowej lokalizacji na zachodnich zboczach gór Patkaj położonych na pograniczu Indii. Czerwona księga gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody określa nocowiórka latającego jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Polatucha (Pteromys) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Polatucha japońska – wiewiórka należąca do plemienia polatuch (Pteromyini). Jak wskazuje na to nazwa, zwierzę występuje w Japonii. Jest niewielkich rozmiarów. Potrafi poruszać się lotem ślizgowym.

Polatucha syberyjska, dawniej: polatucha – wiewiórka należąca do plemienia polatuch (Pteromyini). Dzięki rozpiętym między przednimi a tylnymi łapami fałdom skóry potrafi szybować na odległość niemal 50 metrów. To jedyna europejska latająca wiewiórka.

Polatuchy (Pteromyini) – plemię gryzoni z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae). Są również nazywane latającymi wiewiórkami. Plemię liczy 42 gatunków, z których największym przedstawicielem jest Eupetaurus cinereus.

Przelatucha (Petinomys) – rodzaj gryzonia z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodziniewiewiórkowatych (Sciuridae).

Sciurus meridionalis – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae), występujący na Półwyspie Apenińskim.

Sosnowiórka (Tamiasciurus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Sosnowiórka czerwona – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych występujący w niemal całej Ameryce Północnej – od Alaski, przez Kanadę po Arizonę i Nowy Meksyk na południu oraz Georgię na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Sosnowiórka szara, dawniej: wiewiórka czikari – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych występujący na północnoamerykańskim wybrzeżu Pacyfiku.

Stopowłos górski – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący w Indiach, Bhutan, Mjanma, Chinach, na Tajwanie i na terenie Indochin. Jedyny przedstawiciel rodzaju stopowłos (Belomys). Gatunek stopowłos górski obejmuje dwa podgatunki:B. pearsonii pearsonii Gray, 1842 B. pearsonii blandus Osgood, 1932.

Sundalot przydymiony – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący endemicznie w Tajlandii, na Sumatrze i Borneo. Jedyny przedstawiciel rodzaju sundalot (Pteromyscus). Sundalot przydymiony zamieszkuje dziuple wysokich drzew w niedostępnych, pierwotnych lasach. Wiedzie nocny tryb życia. Najprawdopodobniej istnieją tylko dwie populacje. Jedna na terenie Parku Narodowego Kinabalu, a druga w jego pobliżu. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje sundalota przydymionego za gatunek zagrożony wyginięciem.

Urosciurus – podrodzaj gryzoni z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący nizinne lasy Amazonii i podnóża Andów: w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze i w Peru. Wiewiórki są roślinożercami.

Wełnolot szary – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący endemicznie w północnym Pakistanie. Jedyny przedstawiciel rodzaju wełnolot (Eupetaurus). Wełnolot szary zamieszkuje jaskinie i szczeliny zboczy porośniętych sosnami himalajskimi, sosnami Gerarda, jałowcami i cedrami himalajskimi na wysokości 2400-3800 m.n.p.m. Wiedzie nocny tryb życia. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje wełnolota szarego za gatunek zagrożony wyginięciem.
Wielkolot (Petaurista) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).
Wielkolot rdzawy, dawniej także: taguan – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych.

Wiewióreczka (Microsciurus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Wiewiórka (Sciurus) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Wiewiórka amazońska – gatunek gryzoni z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący nizinne lasy Amazonii i podnóża Andów: w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze i w Peru. Jest roślinożercą i żywi się głównie dużymi orzechami o twardej skorupie. Gatunek ma rozległy zakres występowania, prawdopodobnie dużą populację. Z tych powodów Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zaliczyła S. spadiceus do gatunków najmniejszej troski i umieściła go w kategorii LC.

Wiewiórka frędzloucha – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae).

Wiewiórka japońska – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Endemit Japonii.

Wiewiórka ognistobrzucha – gatunek gryzoni z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący nizinne lasy Amazonii: w Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Wenezueli. Specjalizuje się w dużych orzechach z bardzo grubym i twardym endokarpem.

Wiewiórka pospolita – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae).
Wiewiórka rudobrzucha – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Występuje w lasach na terenie południowo-zachodniej części Meksyku.

Wiewiórka szara – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae). Występuje we wschodniej i środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz na południowo-wschodnim obszarze Kanady. Introdukowana we Włoszech, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Wiewiórki, wiewiórki drzewne (Sciurini) – plemię ssaków z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Wiewiórolot (Aeromys) – rodzaj ssaka z podrodziny wiewiórek (Sciurinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Zębowiór chiński – gatunek ssaka z rodziny wiewiórkowatych (Sciuridae) występujący endemicznie w Chinach. Jedyny przedstawiciel rodzaju zębowiór (Trogopterus). Zębowiór chiński zamieszkuje tereny umiarkowanych lasów. Buduje gniazda w jaskiniach. W związku ze spadkiem liczebności populacji gatunku Czerwona księga gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody określa zębowióra chińskiego jako gatunek bliski zagrożenia.