Aglyptodactylus madagascariensisW
Aglyptodactylus madagascariensis

Aglyptodactylus madagascariensis – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Aglyptodactylus securiferW
Aglyptodactylus securifer

Aglyptodactylus securifer – gatunek egzotycznego płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Anodonthyla boulengeriiW
Anodonthyla boulengerii

Anodonthyla boulengerii – gatunek płaza z rodziny wąskopyskowatych występującej na wschodnim Madagaskarze. Dorasta do 2,1 cm i cechuje się dużą zmiennością w ubarwieniu, co sugeruje, że może stanowić kompleks blisko spokrewnionych gatunków. Spotykany jest głównie w lasach tropikalnych.

Anodonthyla eximiaW
Anodonthyla eximia

Anodonthyla eximia – gatunek płazów bezogonowych z rodzaju Anodonthyla, występujący endemicznie w Ranomafana na wschodnim Madagaskarze, przedstawiciele tego gatunku mają ok. 11-12 mm długości i ze względu na mały rozmiar wyróżniają się od innych gatunków z tego rodzaju. Jednocześnie Anodonthyla eximia charakteryzuje się wtórną naziemnością, dostarczając dowodów na potencjalny związek miniaturyzacji z naziemnością.

Boehmantis microtympanumW
Boehmantis microtympanum

Boehmantis microtympanum – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Dyscophus guinetiW
Dyscophus guineti

Dyscophus guineti – gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych. Jest jednym z trzech przedstawicieli rodzaju Dyscophus.WystępowanieGatunek endemiczny występujący głównie we wschodniej części Madagaskaru. Żaba pomidorowa zamieszkuje podmokłe tereny, można ją spotkać także na polach uprawnych.Budowa i ubarwienieD. guineti jest sporym płazem bezogonowym. Samce dorastają do 7 cm, samice nawet do 11 cm. Ciało jest prawie okrągłe. Kończyny są dość krótkie w porównaniu do ciała. Płaz posiada duże oczy ze złotą tęczówką i okrągłą źrenicą. Nazwa pochodzi od koloru skóry i kształtu. Samce zwykle mają jaśniejszy grzbiet od samic, podłużne, czarne pasy występują po bokach ciała, podgardle i brzuch są u obu płci białe.AktywnośćD. guineti jak większość płazów jest zwierzęciem nocnym.OdżywianieD. guineti atakuje przechodzące drobne zwierzęta z zasadzki. Zjada bezkręgowce, czasami nawet małe myszy. W hodowli żaby te karmione są głównie świerszczami.Rozmnażanie i rozwój larwalnyGody u tych żab trwają od lutego do marca. Samica składa od 1000 do 15000 jaj. Po około 36 godzinach wykluwają się kijanki, które po 45 dniach opuszczają wodę, przekształcone w małe, żółto-brązowe żabki. D. guineti osiąga dojrzałość płciową po roku.

Dyscophus insularisW
Dyscophus insularis

Dyscophus insularis – gatunek płaza z rodziny wąskopyskowatych zasiedlający zachodni Madagaskar. Przybiera brązowo-szarawe barwy oraz osiąga rozmiar 4-5 cm. Występuje w suchych siedliskach, a jego populacji nie zagraża wyginięcie.

Gephyromantis asperW
Gephyromantis asper

Gephyromantis asper – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis blanciW
Gephyromantis blanci

Gephyromantis blanci – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis boulengeriW
Gephyromantis boulengeri

Gephyromantis boulengeri – endemiczny gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis cornutusW
Gephyromantis cornutus

Gephyromantis cornutus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis corvusW
Gephyromantis corvus

Gephyromantis corvus – gatunek madagaskarskiego płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis decaryiW
Gephyromantis decaryi

Gephyromantis decaryi – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis enkiW
Gephyromantis enki

Gephyromantis enki – gatunek dobrze adaptującego się do środowisk antropomorficznych płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis granulatusW
Gephyromantis granulatus

Gephyromantis granulatus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis horridusW
Gephyromantis horridus

Gephyromantis horridus – gatunek endemicznego płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis klemmeriW
Gephyromantis klemmeri

Gephyromantis klemmeri – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych spotykany na północy Madagaskaru.

Gephyromantis leucocephalusW
Gephyromantis leucocephalus

Gephyromantis leucocephalus – gatunek madagaskarskiego płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis leucomaculatusW
Gephyromantis leucomaculatus

Gephyromantis leucomaculatus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych żyjącego na Madagaskarze.

Gephyromantis luteusW
Gephyromantis luteus

Gephyromantis luteus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis malagasiusW
Gephyromantis malagasius

Gephyromantis malagasius – gatunek płaza bezogonowego zaliczanego do rodziny mantellowatych, zamieszkującego lasy tropikalne na Madagaskarze.

Gephyromantis moseriW
Gephyromantis moseri

Gephyromantis moseri – gatunek tropikalnego płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis pliciferW
Gephyromantis plicifer

Gephyromantis plicifer – gatunek żyjącego w pierwotnych lasach deszczowych płaza bezogonowego zaliczanego do rodziny mantellowatych.

Gephyromantis pseudoasperW
Gephyromantis pseudoasper

Gephyromantis pseudoasper – łatwo przystosowujący się do nowych warunków gatunek płaza bezogonowego zaliczanego do rodziny mantellowatych.

Gephyromantis redimitusW
Gephyromantis redimitus

Gephyromantis redimitus – gatunek płaza bezogonowego zaliczanego do rodziny mantellowatych.

Gephyromantis rivicolaW
Gephyromantis rivicola

Gephyromantis rivicola – gatunek płaza bezogonowego zaliczanego do rodziny mantellowatych, wrażliwego na działania człowieka.

Gephyromantis salegyW
Gephyromantis salegy

Gephyromantis salegy – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych, zamieszkującego lasy deszczowe na północy Madagaskaru.

Gephyromantis sculpturatusW
Gephyromantis sculpturatus

Gephyromantis sculpturatus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis silvanusW
Gephyromantis silvanus

Gephyromantis silvanus – gatunek madagaskarskigo płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Gephyromantis spiniferusW
Gephyromantis spiniferus

Gephyromantis spiniferus – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Heterixalus alboguttatusW
Heterixalus alboguttatus

Heterixalus alboguttatus – gatunek płaza z rodziny sitówkowatych zasiedlający południowowschodni Madagaskar. Osiąga rozmiary 3–3,3 cm i spotykany jest głównie na otwartych przestrzeniach takich jak sawanny. Nie jest gatunkiem zagrożonym.

Heterixalus betsileoW
Heterixalus betsileo

Heterixalus betsileo – gatunek płaza z rodziny sitówkowatych zasiedlający wschodni Madagaskar. Dorasta do 2,9 cm i występuje m.in. na polach i sawannach.

Heterixalus boettgeriW
Heterixalus boettgeri

Heterixalus boettgeri – gatunek płaza z rodziny sitówkowatych. Dorasta do 2,9 cm i występuje w południowowschodnich częściach Madagaskaru. Zasiedla suche obszary leśne oraz m.in. miasta.

Heterixalus luteostriatusW
Heterixalus luteostriatus

Heterixalus luteostriatus - gatunek płaza bezogonowego z rodziny sitówkowate występujący endemicznie na Madagaskarze. Dorasta do 3,0 cm. długości i cechuje się zielonkawym ubarwieniem. Zasiedla lasy suche, obszary wylesione, a także pola ryżowe, na których w styczniu dochodzi do rozrodu.

Laliostoma labrosumW
Laliostoma labrosum

Laliostoma labrosum – gatunek płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Łopatnik czerwonyW
Łopatnik czerwony

Łopatnik czerwony – gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych dorastający do 4,0 cm. długości. Cechuje się jaskrawym ubarwieniem. Występuje endemicznie w madagaskarskim masywie Isalo, gdzie zasiedla chłodne, wilgotne środowiska cechujące się małą ilością roślinności. Rozmnaża się eksplozywnie, a kijanki cechują się szybkim rozwojem. Gatunek zagrożony (EN) w związku z m.in. niewielkim zasięgiem występowania, degradacją środowiska naturalnego, a także nadmiernym odłowem.

Mantella madagaskarskaW
Mantella madagaskarska

Mantella madagaskarska – gatunek płaza z rodziny mantellowatych. Osiąga długość 2,7 cm. i cechuje się jaskrawym, czarno-żółtym ubarwieniem. Występuje we wschodnich częściach Madagaskaru, a jego populacja narażona jest na wyginięcie w związku z małym obszarem występowania oraz wylesianiem

Mantidactylus alutusW
Mantidactylus alutus

Mantidactylus alutus – gatunek pospolitego na Madagaskarze płaza bezogonowego z rodziny mantellowatych.

Mini mumW
Mini mum

Mini mum – gatunek płazów bezogonowych wąskopyskowatych z podrodziny Cophylinae i rodzaju Mini, występujący endemicznie w ściółce nizinnych lasów w Manombo na wschodnim Madagaskarze, przedstawiciele tego gatunku mają ok. 9,7-11,3 mm długości w zależności od płci.

Mini sculeW
Mini scule

Mini scule – gatunek płazów bezogonowych wąskopyskowatych z podrodziny Cophylinae i rodzaju Mini, występujący endemicznie w ściółce nizinnych lasów w Sainte Luce na południowo-wschodnim Madagaskarze.

Piękniś pomidorowyW
Piękniś pomidorowy

Piękniś pomidorowy, żaba pomidorowa – gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych występujący na północno-wschodnich obszarach Madagaskaru. Gatunek ten zawdzięcza swoją nazwę jaskrawej skórze o kolorze zbliżonym do koloru pomidora. Zamieszkuje różne habitaty, a jego występowanie jest najlepiej udokumentowane w okolicach miasta Maroantsetra. Żywi się głównie stawonogami, na które poluje z ukrycia. Gatunek ten rozmnaża się przez cały rok. Dojrzałość płciową osiąga po 2–3 latach. Nie zagraża mu wyginięcie, ale liczebność niektórych jego populacji maleje.

Rhombophryne botabotaW
Rhombophryne botabota

Rhombophryne botabota – naziemny gatunek płazów bezogonowych z rodzaju Rhombophryne, występujący endemicznie na powierzchni 4190 km² na wysokości 860-1326 m n.p.m. w gęstych lasach deszczowych Parku Narodowego Marojejy w zachodniej części płaskowyżu Makira i w paśmie Ambolokopatrika/Betaoloana na Madagaskarze. Odkryty i opisany na podstawie siedmiu osobników w 2016 r., narażony na wyginięcie.

Rhombophryne proportionalisW
Rhombophryne proportionalis

Rhombophryne proportionalis – gatunek płazów bezogonowych z rodzaju Rhombophryne, występujący endemicznie w Tsaratanana na północnym Madagaskarze, przedstawiciele tego gatunku mają ok. 11-12 mm długości i ze względu na mały rozmiar wyróżniają się od innych gatunków z tego rodzaju. Jednocześnie Rhombophryne proportionalis charakteryzuje się proporcjonalną budową ciała bez zachowania cech młodocianych.