PasikonikowateW
Pasikonikowate

Pasikonikowate (Tettigoniidae) – rodzina owadów prostoskrzydłych, długoczułkowych (Ensifera).

BradyporinaeW
Bradyporinae

Bradyporinae – podrodzina owadów prostoskrzydłych długoczułkowych w obrębie rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) klasyfikowana też w randze rodziny Bradyporidae. Rodzajem typowym jest Bradyporus.

DługoskrzydlakoweW
Długoskrzydlakowe

Długoskrzydlakowe (Phaneropterinae) – bardzo zróżnicowana morfologicznie podrodzina owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae), klasyfikowana też jako rodzina długoskrzydlakowate (Phaneropteridae). Należą do niej największe z pasikoników. Jest najliczniejszą w gatunki podrodziną pasikonikowatych – obejmuje blisko 2200 gatunków występujących na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. W Europie występuje ponad 150, a w Polsce 13 gatunków. Rodzajem typowym jest Phaneroptera.

HetrodinaeW
Hetrodinae

Hetrodinae – podrodzina owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Obejmuje około 70 gatunków zgrupowanych w 14 rodzajach.

Miecznikowate (owady)W
Miecznikowate (owady)

Miecznikowate, mieczniki – grupa ponad 1000 gatunków owadów prostoskrzydłych szeroko rozprzestrzenionych na całym świecie; klasyfikowana początkowo w randze rodziny Conocephalidae, później w randze podrodziny Conocephalinae w obrębie pasikonikowatych (Tettigoniidae). Rodzajem typowym jest Conocephalus.

NadrzewkowateW
Nadrzewkowate

Nadrzewkowate, nadrzewki (Meconematinae) – podrodzina owadów prostoskrzydłych w obrębie rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) klasyfikowana początkowo w randze rodziny Meconematidae. Obejmuje ponad 400 gatunków, głównie tropikalnych. Rodzajem typowym jest Meconema.

SiodlarkowateW
Siodlarkowate

Siodlarkowate, siodlarki – grupa około 180 gatunków owadów prostoskrzydłych długoczułkowych o siodłowatym przedpleczu. Ich pozycja w systematyce jest dyskutowana. Są klasyfikowane w randze rodziny Ephippigeridae lub w obrębie rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) w randze podrodziny Ephippigerinae lub plemienia Ephippigerini.

Anonconotus alpinusW
Anonconotus alpinus

Anonconotus alpinus – gatunek owada z rodziny pasikonikowatych, występującego w zachodniej i środkowej Europie.

Baetica ustulataW
Baetica ustulata

Baetica ustulata – gatunek owada prostoskrzydłego zaliczanego do siodlarek, jedyny przedstawiciel rodzaju Baetica. Jest endemitem wykazanym z gór Sierra Nevada (Hiszpania).

Barbitistes serricaudaW
Barbitistes serricauda

Barbitistes serricauda – południowoeuropejski gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) po raz pierwszy opisany naukowo z Włoch w 1794. Występuje głównie w środowiskach leśnych od Holandii i Belgii przez Niemcy i Słowację po Ukrainę. Północna granica potwierdzonego zasięgu jego występowania przebiega w pobliżu południowej granicy Polski.

Chlorobalius leucoviridisW
Chlorobalius leucoviridis

Chlorobalius leucoviridis – gatunek dużego owada z rodziny pasikoniowatych. Występuje w Australii.

DługoskrzydlakW
Długoskrzydlak

Długoskrzydlak (Phaneroptera) – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych.

Długoskrzydlak sierposzW
Długoskrzydlak sierposz

Długoskrzydlak sierposz – gatunek ciepłolubnego, południowoeurosyberyjskiego owada z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Wpisany na Czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce ze statusem NT, jednak wobec poszerzającego się zasięgu i najnowszych danych o częstości występowania status NT i obecność na Czerwonej Liście należy poddać rewizji.

EphippigerW
Ephippiger

Ephippiger – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) obejmujący kilkanaście gatunków zaliczanych do siodlarek. Występują w Europie.

Eugaster spinulosaW
Eugaster spinulosa

Eugaster spinulosa – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Występuje w Maroku skąd został opisany naukowo w 1763.

Grubosz bezskrzydłyW
Grubosz bezskrzydły

Grubosz bezskrzydły – gatunek nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych. Po raz pierwszy został opisany naukowo z Węgier. Jest jednym z największych europejskich pasikoników. Długość jego ciała dochodzi do 47 mm, a masa do 6 g.

IsophyaW
Isophya

Isophya – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Obejmuje ponad 80 gatunków rozprzestrzenionych w Europie i zachodniej Azji. Większość gatunków występuje we wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego. W języku polskim gatunki z tego rodzaju określane są zwyczajową nazwą zrówieńka. W Polsce stwierdzono występowanie 6 przedstawicieli tego rodzaju:Isophya camptoxypha Isophya kraussi Isophya modestior Isophya pienensis Isophya posthumoidalis Isophya pyrenaea

Isophya modestiorW
Isophya modestior

Isophya modestior – gatunek górskiego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) opisany naukowo z Serbii.

Isophya pyrenaeaW
Isophya pyrenaea

Isophya pyrenaea – gatunek górskiego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) opisany naukowo z Pirenejów. Jest podobny i blisko spokrewniony z kilkoma innymi gatunkami zaliczanymi do grupy gatunków Isophya pyrenaea.

LeptophyesW
Leptophyes

Wątlik (Leptophyes) – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych i podrodziny długoskrzydlakowych.

Łatczyn brodawnikW
Łatczyn brodawnik

Łatczyn brodawnik – euroazjatycki gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae).

MetriopteraW
Metrioptera

Metrioptera – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Gatunki z tego rodzaju są określane w języku polskim zwyczajową nazwą podłatczyn. Rodzaj obejmuje kilkanaście gatunków występujących w Europie i w Azji. Gatunkiem typowym jest Gryllus brachypterus.

Miecznik ciemnyW
Miecznik ciemny

Miecznik ciemny, miecznik brązowy – gatunek owada zaliczany do miecznikowatych, blisko spokrewniony z miecznikiem łąkowym, od którego różni się dłuższymi skrzydłami. Występuje w Europie i Azji. W Polsce pospolity niemal w całym kraju, poza częścią południowo-zachodnią i północno-wschodnią.

Miecznik łąkowyW
Miecznik łąkowy

Miecznik łąkowy – euroazjatycki gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae), blisko spokrewniony z miecznikiem ciemnym, od którego różni się krótszymi skrzydłami. Występuje na podmokłych łąkach, torfowiskach i bagnach. W Polsce spotykany na terenie całego kraju z wyjątkiem gór.

Nadrzewek długoskrzydłyW
Nadrzewek długoskrzydły

Nadrzewek długoskrzydły – niewielki, jasnozielony owad z rzędu prostoskrzydłych, pospolity w środkowej Europie, zawleczony też do Stanów Zjednoczonych. Długość ciała 10–17 mm. U samic długość pokładełka zbliżona jest do długości odwłoka. U samców brak aparatów strydulacyjnych. Wabią samice bębniąc tylnymi nogami o liście.

Nadrzewek południowyW
Nadrzewek południowy

Nadrzewek południowy – śródziemnomorski gatunek niewielkiego, jasnozielonego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Od lat 60. XX w. rozprzestrzenił się w Europie Zachodniej i w kilku krajach Europy Środkowej. Od 2013 notowany w Polsce.

Niećwierk puklerzówkaW
Niećwierk puklerzówka

Niećwierk puklerzówka – gatunek owada prostoskrzydłego zaliczanego do nadrzewkowatych (Meconematinae). Trudny do zaobserwowania ze względu na nadrzewny tryb życia.

Niezdarka dziewicaW
Niezdarka dziewica

Niezdarka dziewica – duży, drapieżny owad z rzędu prostoskrzydłych. Występuje w Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. Jest największym przedstawicielem europejskich pasikoników. Długość jej ciała sięga 12 cm. Polska nazwa zwyczajowa tego gatunku nawiązuje do niezdarnych ruchów oraz sposobu rozmnażania – niezdarka dziewica rozmnaża się partenogenetycznie.

OpaślikW
Opaślik

Opaślik (Barbitistes) – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych i podrodziny długoskrzydlakowych.

Opaślik sosnowiecW
Opaślik sosnowiec

Opaślik sosnowiec – gatunek owada z rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera).

Pasikonik długopokładełkowyW
Pasikonik długopokładełkowy

Pasikonik długopokładełkowy – duży owad prostoskrzydły z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) związany z terenami trawiastymi i agrocenozami. Występuje w Europie i Azji Mniejszej. W Polsce rzadko spotykany, stwierdzany głównie na wyżynach środkowopolskich oraz na zachodzie kraju.

Pasikonik śpiewającyW
Pasikonik śpiewający

Pasikonik śpiewający – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Występuje w Europie i Azji. W Polsce spotykany jest na obszarze całego kraju, na wilgotnych, trawiastych terenach, w tym na torfowiskach. Pospolitszy w górach i na północy kraju.

Pasikonik zielonyW
Pasikonik zielony

Pasikonik zielony – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. Szczególnie pospolity w Europie środkowej.

PholidopteraW
Pholidoptera

Pholidoptera – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Występują w Europie i na Bliskim Wschodzie. W ortopterofaunie Polski stwierdzono występowanie dwóch gatunków określanych zwyczajową nazwą podkrzewin lub ćwierkacz.

PlatycleisW
Platycleis

Platycleis – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae), obejmujący około 80 gatunków palearktycznych grupowanych w kilkunastu podrodzajach. Typem nomenklatorycznym rodzaju jest Locusta grisea.

Podkrzewin bezskrzydłyW
Podkrzewin bezskrzydły

Podkrzewin bezskrzydły, ćwierkacz bezskrzydły – gatunek górskiego owada z rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera). Występuje w Europie. W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym – występuje tylko w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach. Na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii NT.

Podkrzewin szaryW
Podkrzewin szary

Podkrzewin szary – gatunek cieniolubnego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Występuje w Europie. W Polsce jest spotykany na obszarze całego kraju, z wyjątkiem Sudetów Zachodnich, Kotliny Nowotarskiej i Tatr.

Podłatczyn białoplamyW
Podłatczyn białoplamy

Podłatczyn białoplamy – europejski gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae).

Podłatczyn dwubarwnyW
Podłatczyn dwubarwny

Podłatczyn dwubarwny – eurosyberyjski, kserotermiczny gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) zaliczany do rodzaju Metrioptera, określanego w języku polskim zwyczajową nazwą podłatczyn.

Podłatczyn krótkoskrzydłyW
Podłatczyn krótkoskrzydły

Podłatczyn krótkoskrzydły – eurosyberyjski, wilgociolubny gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) zaliczany do rodzaju Metrioptera, określanego w języku polskim zwyczajową nazwą podłatczyn.

Podłatczyn RoeselaW
Podłatczyn Roesela

Podłatczyn Roesela – eurosyberyjski gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Nazwa gatunkowa honoruje niemieckiego entomologa A. J. Rösela.

Podłatczyn szaryW
Podłatczyn szary

Podłatczyn szary – owad prostoskrzydły z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) klasyfikowany początkowo w randze gatunku Platycleis grisea. W 1988 Heller zaproponował uznanie tego owada za podgatunek Platycleis albopunctata, do którego jest bardzo podobny – różnice widoczne są w budowie płytek subgenitalnych u samic. Klasyfikacja Hellera została szeroko zaakceptowana.

PstrokaczekW
Pstrokaczek

Pstrokaczek (Poecilimon) – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych.

Pstrokaczek ukraińskiW
Pstrokaczek ukraiński

Pstrokaczek ukraiński – gatunek owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych, jeden z mniejszych przedstawicieli rodzaju Poecilimon. Jest blisko spokrewniony z Poecilimon fussi, z którym jest przez niektórych autorów synonimizowany. Obydwa gatunki różnią szczegóły morfologii oraz charakterystyka skomplikowanych pieśni godowych wykonywanych przez samce. Trzecim, podobnym do wymienionych, gatunkiem jest Poecilimon intermedius.

Siodlarka stepowaW
Siodlarka stepowa

Siodlarka stepowa – gatunek ciepłolubnego, kserotermicznego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Długość jego ciała sięga 30 mm. W Polsce jest gatunkiem rzadkim, ograniczonym do obszarów wyżynnych. Wyspowo występuje w siedliskach kserotermicznych. Zagrożony wyginięciem. Na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii VU (narażony).

Stepówka nadnidziańskaW
Stepówka nadnidziańska

Stepówka nadnidziańska – gatunek ciepłolubnego, euroazjatyckiego owada z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Jest gatunkiem kserotermofilnym. Występuje na trawiastych stepach, murawach lub wrzosowiskach – od Hiszpanii po zachodnią Syberię. W Polsce występuje tylko na Ponidziu – krajowa populacja szacowana jest na kilkaset osobników. W kilku krajach Europy został uznany za gatunek wymarły.

TettigoniaW
Tettigonia

Tettigonia – rodzaj owadów prostoskrzydłych z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Obejmuje owady dość duże, o masywnym ciele, barwie zielonej lub brązowawej, z długimi skocznymi tylnymi odnóżami. Przechodzą przeobrażenie niezupełne.

Wątlik charłajW
Wątlik charłaj

Wątlik charłaj, wątlik punktowany – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych. Po raz pierwszy został opisany naukowo z okolic Paryża. Polska nazwa rodzajowa wątlik nawiązuje do jego wątłej budowy.

Wątlik prążkowanyW
Wątlik prążkowany

Wątlik prążkowany – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych. Występuje w Europie i Azji. Podobnym do niego gatunkiem jest występujący również w Polsce wątlik charłaj.

Zrówieńka KraussaW
Zrówieńka Kraussa

Zrówieńka Kraussa – gatunek górskiego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae) opisany naukowo z południowych Niemiec.