
Paziowate, witezie, motylowce (Papilionidae) – rodzina motyli dziennych z nadrodziny Papilionoidea i infrarzędu Heteroneura. Obejmuje około 570 opisanych gatunków. Takson kosmopolityczny, ale większość gatunków tropikalnych.

Archon – rodzaj motyli dziennych z rodziny paziowatych.

Baronia – rodzaj motyli dziennych z rodziny paziowatych. Występuje tylko w Ameryce Północnej. Występowanie tego rodzaju jest ograniczone tylko do rejonu Sierra Madre del Sur w południowo-zachodnim Meksyku. W skład tego rodzaju wchodzi 1 gatunek:Baronia brevicornis

Baronia brevicornis – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje tylko w Ameryce Północnej na terenie Sierra Madre Południowej. Motyl ten jest najbardziej prymitywnym motylem z całej rodziny paziowatych. Rozpiętość skrzydeł wynosi 55 - 65 mm. Samice są większe od samców bez wyraźnie zaznaczonego dymorfizmu płciowego.

Baroniinae – podrodzina motyli dziennych z rodziny paziowatych. Występuje tylko w Ameryce Południowej na terenie Meksyku. W skład tej podrodziny wchodzi 1 rodzaj:Baronia
Bhutanitis lidderdalii – gatunek motyla z rodziny paziowatych i podrodziny Parnassiinae. Tworzy kilka podgatunków znanych z Bhutanu, Indii, Chin, Mjanmy i Tajlandii. Umieszczony w załączniku II CITES i objęty ochroną prawną w Indiach. Jeden z podgatunków wymarły. Gąsienice żerują na kokornakach. Imagines są matowoczarne z białawymi znakami oraz szkarłatnymi i żółtymi plamami na tylnych skrzydłach.

Niepylak apollo – gatunek motyla z rodziny paziowatych (Papilionidae), jeden z największych w Polsce motyli dziennych.
Niepylak mnemozyna – gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych (Papilionidae).

Niepylak żółtoskrzydły – gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych (Papilionidae), występujący w Europie Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Ornithoptera – rodzaj motyli z rodziny paziowatych i podrodziny Papilioninae.

Ornithoptera alexandrae – gatunek motyla z rodziny paziowatych (Papilionidae), największy dzienny motyl świata. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 17–28 cm. Jest niezwykle rzadko spotykanym endemitem Nowej Gwinei. Obszar występowania obejmuje głównie południowy wschód tej wyspy i ograniczony jest od zachodu Górami Owena Stanleya.

Ornithoptera victoriae – gatunek motyla z rodziny paziowatych, odkryty w Wyspach Salomona w 1885 roku.

Papilio alcmenor – motyl z rodziny paziowatych występujący powszechnie w południowej Azji, szczególnie zaś na terenie północno-wschodnich Indii, w Nepalu, Bhutanie, Birmie i w Chinach.

Papilio arcturus – motyl z rodziny paziowatych występujący w Indiach.

Papilio bianor – motyl z rodziny paziowatych występujący w Japonii i na Tajwanie. Jest motylem średniej wielkości, rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 10 do 12 cm, przy czym większe rozmiary osobniki tego gatunku osiągają latem. Ubarwienie tych motyli jest zasadniczo czarne. Osobniki żeńskie mają czerwoną kropkę na tylnych skrzydełkach.
Papilio buddha – motyl z rodziny paziowatych występujący na obszarze łańcucha górskiego Ghatów Zachodnich w Indiach. Przypomina gatunek Papilio palinurus, ale jest od niego większy - osiąga rozpiętość skrzydeł od 10,7 do 15,5 cm. Występujący lokalnie, ale powszechnie. Nie jest wprawdzie zagrożonym gatunkiem, ale chroni go prawo Indii.

Papilio castor – motyl z rodziny paziowatych występujący głównie na terenie północno-wschodnich Indii, w Birmie oraz w Azji południowej.

Papilio cresphontes – motyl z rodziny paziowatych występujący w Ameryce Północnej, szczególnie zaś na jej południowych i wschodnich obszarach. Przy osiąganych rozmiarach od 10 do 16 cm jest on największym motylem spotykanym na terenie USA. Larwy tego gatunku znane są plantatorom cytrusów, gdyż żywią się one tymi roślinami. Inną charakterystyczną rośliną, na której żerują jest parczelina trójlistkowa.

Papilio demodocus – motyl z rodziny paziowatych występujący powszechnie na terenie Afryki. Szczególnie na terenach zalesionych oraz w ogrodach. Samce osiągają rozpiętość skrzydeł 10-12 cm, samice zaś 11-13 cm. Różnice morfologiczne pomiędzy samcami a samicami są niewielkie. Owad dorosły lata cały rok, jednak najwięcej osobników spotyka się między wrześniem a majem. Jest szkodnikiem, gdyż jego gąsienice niszczą drzewa cytrusowe stanowiące ich pokarm. Oprócz tego gąsienice żerują na Calodendron capense, Clausena anisata, Zanthoxylum capense,Vepris lanceolata, Teclea natalensis.

Papilio demoleus – motyl z rodziny paziowatych, występujący w południowej Azji od Półwyspu Arabskiego, przez subkontynent indyjski, aż po Borneo i Australię. Jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym motylem ze wszystkich paziowatych. Często jest uważany za szkodnika, z powodu jedzenia gąsienic, które niszczą plantacje cytrusów. Motyl najczęściej lata około metr nad ziemią. w poszukiwaniu nektaru może pokonywać latać wyżej.
Papilio (Druryia) epiphorbas − gatunek motyla z rodziny paziowatych i podrodziny Papilioninae.

Papilio homerus – motyl z rodziny paziowatych występujący wyłącznie na Jamajce, szczególnie w Górach Błękitnych na wschodzie wyspy, oraz w lasach położonych w jej zachodniej części. Gatunek ten uważany jest za największego przedstawiciela rzędu Lepidoptera na półkuli zachodniej. Osiąga on bowiem średnią rozpiętość skrzydeł do 15 cm.

Papilio jordani – motyl z rodziny paziowatych występujący naturalnie wyłącznie w Indonezji.

Papilio leucotaenia – motyl z rodziny paziowatych występujący w Burundi, Ugandzie i Rwandzie.

Papilio (Druryia) manlius − gatunek motyla z rodziny paziowatych i podrodziny Papilioninae.

Papilio multicaudata – motyl z rodziny paziowatych występujący w Ameryce Północnej. Osiąga rozpiętość skrzydeł od 10 do 12 cm.

Papilio oregonius – gatunek motyla z rodziny paziowatych (Papilionidae) występujący w amerykańskich stanach Oregon, Waszyngton i Idaho, oraz w środkowo-południowej Kolumbii Brytyjskiej na terenie Kanady.
Papilio (Druryia) oribazus − gatunek motyla z rodziny paziowatych i podrodziny Papilioninae.

Papilio palinurus - gatunek motyla z rodziny paziowatych występujący głównie w południowo-wschodniej części Azji. Jeden z nielicznych motyli o zielonym ubarwieniu.
Papilio (Druryia) phorbanta − gatunek motyla z rodziny paziowatych i podrodziny Papilioninae.

Papilio polyxenes – motyl z rodziny paziowatych występujący na terenie Ameryki Północnej. Rozpiętość skrzydeł osiągana przez osobniki tego gatunku wynosi od 8 do 11 cm.
Papilio sjoestedti – motyl z rodziny paziowatych występujący naturalnie w Tanzanii.

Papilio toboroi – motyl z rodziny paziowatych występujący w Papui-Nowej Gwinei oraz na Wyspach Salomona.

Papilio ulysses – motyl z rodziny paziowatych. Występuje w północno-wschodniej Australii wzdłuż wybrzeża Queensland. Zamieszkuje wilgotny las równikowy oraz podmiejskie ogrody. Osiąga rozpiętość skrzydeł ok. 14 cm.
Papilio weymeri – gatunek motyla z rodziny paziowatych (Papilionidae) występujący endemicznie w Papui-Nowej Gwinei.

Papilio xuthus – gatunek motyla z rodziny paziowatych.

Papilio zelicaon – gatunek motyla z rodziny paziowatych występujący w zachodniej części Ameryki Północnej.
Parnassiinae – podrodzina motyli dziennych z rodziny paziowatych. Jej przedstawiciele występują na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. Występuje w tej podrodzinie ponad 65 gatunków motyli. Zaliczane do niej rodzaje zgrupowano w plemionach:Luehdorfiini: Archon †Doritites Luehdorfia Parnassiini: Hypermnestra Parnassius Zerynthiini: Allancastria Bhutanitis Sericinus Zerynthia – zygzakowiec

Parnassiini – plemię motyli dziennych z rodziny paziowatych. Jej przedstawiciele występują na terenie Europy, Ameryki Północnej i Azji. Plemię to liczy około 50 gatunków motyli. W skład tego plemienia wchodzą rodzaje:Hypermnestra Parnassius

Parnassius – rodzaj motyli należących do rodziny paziowatych, w stosunku do gatunków posiadających polską nazwę stosuje się też polską nazwę rodzaju niepylak. Podstawową cechą tego rodzaju, od której pochodzi ich nazwa, jest rzadkie ułożenie łusek na skrzydle, dające wrażenie przezroczystości. Inne cechy wspólne wszystkim niepylakom:ciało ciemno ubarwione, pokryte włosami jak futrem, ułatwienie absorpcji ciepła skrzydła proporcjonalnie większe niż u innych motyli, większa ekspozycja na promienie słoneczne

Parnassius acco – gatunek dużego azjatyckiego motyla z rodziny paziowatych.

Parnassius cephalus – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w Tybecie i zachodnich Chinach.

Parnassius charltonius – gatunek motyla z rodziny paziowatych (Papilionidae). Spotykany jest na wysokościach od 2700 do 3900 m n.p.m.

Parnassius davydovi – bardzo rzadki gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w Kirgistanie, w górach Tienszan. Został odkryty w 2005 i opisany w 2006 roku. Pokrewnymi gatunkami są Parnassius autocrator i Parnassius loxias. Status gatunku został potwierdzony badaniami genetycznymi.

Parnassius glacialis – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w Japonii, wschodnich Chinach, północnej i południowej Korei. Angielska nazwa tego motyla to Glacial Apollo lub Japanese Clouded Apollo. Opisany przez Arthura Gardinera Butlera w 1866. Niekiedy traktowany jest jako podgatunek Parnassius stubbendorfi, jednak wyniki badań genetycznych przemawiają za uznawaniem P. glacialis za odrębny gatunek.

Parnassius huberi – wysokogórski gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w Tybecie. Opisał go Władimir Paulus w 1999 roku. Pokrewnymi gatunkami są Parnassius acco i Parnassius schultei.

Parnassius hunza – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Spotykany jest w Afganistanie, Pakistanie i północnych Indiach. Angielska nazwa to Hunza Banded Apollo.

Parnassius phoebus – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w Eurazji i Ameryce Północnej. Gąsienice żerują na skalnicy i rozchodniku.

Parnassius simonius – wysokogórski gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w górach Pamiru, jego zasięg jest ograniczony do gór okalających Dolinę Ałajską. Lokalizacja typowa to Aram-Kungei w Górach Zaałajskich. Spotykany na wysokościach 3 400-4500 m n.p.m. Imagines pojawiają się w lipcu. Gąsienice odżywiają się prawdopodobnie Lagotis decumbens i Veronica luetkeana.

Parnassius stoliczkanus – wysokogórski gatunek motyla z rodziny paziowatych. Opisany przez Cajetana Feldera i jego syna Rudolfa w 1864 roku na podstawie okazów z Himalajów. Nazwa gatunkowa honoruje morawskiego przyrodnika i badacza fauny Indii, Ferdinanda Stoliczkę (1838–1874), który złowił opisane okazy. Angielska nazwa motyla to Ladak Banded Apollo.

Parnassius stubbendorfi – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Występuje w górach Ałtaju, w środkowej, południowej i wschodniej Syberii, na Sachalinie, Wyspach Kurylskich, w Mongolii, Japonii i południowej Korei. Imagines pojawiają się od maja do czerwca. Gąsienice znajdywane na kokoryczy. Wydaje się być dość częsty i niezagrożony.

Parnassius széchenyii – gatunek motyla z rodziny paziowatych. Spotykany w południowych Chinach i Tybecie. Opisany przez Jánosa Frivaldsky'ego (1822–1895) i nazwany na cześć Béli Szécheny'ego (1837–1908).
Paź cesarski madagaskarski - motyl z rodziny paziowatych występujący naturalnie na Madagaskarze.

Paź korsykański - motyl z rodziny paziowatych występujący na terenie Francji i Włoch. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Osiąga rozpiętość skrzydeł od 34 do 38 mm.

Paź królowej – gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych (Papilionidae). Ma żółte ubarwienie skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami. Zamieszkuje całą Europę, Azję i północną Afrykę.

Paź żeglarz, witeź żeglarz, żeglarek – gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych (Papilionidae).

Zygzakowiec (Zerynthia) – rodzaj motyli z rodziny Papilionidae.

Zygzakowiec kokornakowiec – gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych (Papilionidae). Zamieszkuje południową Europę, rozmieszczony wyspowo w odpowiadających mu biotopach.

Zygzakowiec ogoniasty – owad, motyl dzienny. Od podobnych gatunków z rodzaju Zerynthia różni się obecnością ogoniastych wyrostków na tylnej krawędzi drugiej pary skrzydeł. Gatunek zamieszkujący Kaukaz i Bałkany, od Bułgarii i Rumunii, przez Chorwację po Peloponez. Występuje też w Turcji. Gatunek w swoim zasięgu dość częsty.

Zygzakowiec rubinowy – gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych. Od nieco podobnego Zerynthia polyxena różni się występowaniem wyraźnych, czerwonych plam wzdłuż przedniej krawędzi pierwszej pary skrzydeł. Gatunek zamieszkujący zachodnią Europę oraz Afrykę Północną, bardzo ciepłolubny.