WodolotkowateW
Wodolotkowate

Hydroptilidae - wodolotkowate, rodzina owadów wodnych z rzędu chruścików (Trichoptera). Są to najmniejsze i najtrudniejsze do identyfikacji chruściki - osiągają rozmiary zaledwie 2-5 mm. W Polsce do tej pory zanotowano występowanie 23 gatunków z 8 rodzajów. Larwy budują przenośne domki zazwyczaj dopiero w ostatnim lub przedostatnim stadium larwalnym. Domki odznaczają się dużą różnorodnością: niektóre wykonane są z samej przędzy jedwabnej, inne z ziaren piasku, jeszcze inne z glonów nitkowatych. Ekologicznie są bardzo zróżnicowane, zasiedlają głównie rzeki i jeziora, nieliczne w źródłach i strumieniach. Zaliczane są do wysysaczy-glonopijców.

Agraylea multipunctataW
Agraylea multipunctata

Agraylea multipunctata – chruścik z rodziny Hydroptilidae. Larwy zasiedlają jeziora i drobne, trwałe zbiorniki wody stojącej. Budują małe domki, zbudowane z przędzy i glonów nitkowanych.

HydroptilaW
Hydroptila

Hydroptila – chruścik z rodziny Hydroptilidae. Są to małe gatunki, larwy i imagines nie przekraczają kilku milimetrów. Larwy budują bocznie spłaszczone, fasolowate domki z ziaren piasku, zespolonych przędzą jedwabną. Larwy są 'glonopijcami' – nakłuwają komórki glonów i wysysają cytoplazmę. Chruściki z rodzaju Hydroptila zasiedlają rzeki i jeziora różnego typu troficznego.

OrthotrichiaW
Orthotrichia

Orthotrichia – chruścik z rodziny Hydroptilidae. Są to małe gatunki, larwy i imagines nie przekraczają kilku milimetrów. Larwy budują przenośne domki z przędzy jedwabnej, wielkością i pokrojem przypominające nasiono kminku. Larwy są 'glonopijcami' – nakłuwają komórki glonów i wysysają cytoplazmę. Chruściki z rodzaju Orthotricha zasiedlają rzeki i jeziora różnego typu troficznego. W jeziorach eutroficznych bardzo licznie występuje Orthotrichia costalis.

Orthotrichia costalisW
Orthotrichia costalis

Orthotrichia costalis – chruścik z rodziny Hydroptilidae. Larwy budują małe, przenośne domki, wielkością i kształtem przypominające nasionko kminku.

OxyethiraW
Oxyethira

Oxyethira – rodzaj chruścików z rodziny wodolotkowatych (Hydroptilidae). Są to małe gatunki, larwy i imagines nie przekraczają kilku milimetrów. Larwy budują bocznie spłaszczone, przezroczyste domki z nici jedwabnych. Larwy są „glonopijcami” – nakłuwają komórki glonów i wysysają cytoplazmę. Chruściki z rodzaju Oxyethira zasiedlają rzeki i jeziora różnego typu troficznego. Owady dorosłe spotkać można wieczorem i w nocy w pobliżu zbiorników wodnych, aktywnie lecą do światła.

Oxyethira flavicornisW
Oxyethira flavicornis

Oxyethira flavicornis - chruścik z rodziny Hydroptilidae. Larwy zasiedlają jeziora. Budują małe przenośne domki z przędzy jedwabnej, bocznie spłaszczone i kształtem zbliżone do trójkąta i trapezu. Limnebiont preferujący elodeidy, spotykany w potamalu i zbiornikach torfowiskowych. Gatunek występujący w północnej Europie.