FutroW
Futro

Futro, inaczej sierść – gruba warstwa włosów, która pokrywa skórę wielu zwierząt. Jest to cecha charakterystyczna dla ssaków. Składa się z wierzchniej warstwy natłuszczonych włosów okrywowych i grubej warstwy podszerstka pod spodem. Włosy okrywowe utrzymują odpowiednią wilgotność, a podszerstek działa jak materiał izolacyjny, który zapewnia zwierzęciu ciepło.

Futro (odzież)W
Futro (odzież)

Futro, inaczej odzież futrzana – odzież wykonana ze skór zwierząt futerkowych. Futro jest jedną z najstarszych form ubioru i uważa się, że było szeroko stosowane odkąd człowiekowate po raz pierwszy rozprzestrzeniły się poza Afrykę. Niektórzy uważają futra za luksusowe i ciepłe, natomiast inni odmawiają ich noszenia z powodu moralnych obaw o prawa zwierząt. Określenie „odzież futrzana” jest często używane w odniesieniu do płaszczy, chust lub szalików wykonanych z futra zwierząt. Istnieją kontrowersje dotyczące noszenia futer, z powodu obaw związanych z okrucieństwem wobec zwierząt.

Szczecina (włosy)W
Szczecina (włosy)

Szczecina – grubsze, gęstsze i mocniejsze włosy u dzików i trzody chlewnej, które nie różnią się budową histologiczną od zwykłych włosów. U bardziej prymitywnych ras świń włosy te są często długie, grube i kręcone, tworzące charakterystyczne grzywy.

SzczecinkaW
Szczecinka

Szczecinka – włoskowata struktura. Wśród zwierząt większość szczecinek występuje u bezkręgowców:Szczecinki u pierścienic są sztywnymi szczecinkami występującymi na ciele. Pomagają dżdżownicom wydostawać się na powierzchnię i zapewniają prawidłowy przebieg ruchów perystaltycznych. Włoski te utrudniają wyciągnięcie pierścienicy z ziemi. Szczecinki u skąposzczetów składają się w dużej mierze z chityny. Szczecinki umiejscowione na odnóżach kryla i małych skorupiaków pomagają im w zbieraniu fitoplanktonu. Szczecinki w entomologii są tworami jednokomórkowymi, formowanymi z komórek nabłonka. Służą do ochrony ciała.

WełnaW
Wełna

Wełna – włókno naturalne białkowe uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec i jagniąt. Mianem wełny określa się także sierść takich zwierząt jak lamy, wielbłądy, kozy, króliki i inne, przy czym w międzynarodowych klasyfikacjach towarowych ten rodzaj włókien pochodzenia zwierzęcego klasyfikowany jest jako cienka sierść zwierzęca. Włókno wełniane ma charakterystyczne cechy, dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych.

Włosy czucioweW
Włosy czuciowe

Włosy czuciowe, włosy zatokowe, inaczej wibryssy lub wibrysy ; potocznie nazywane wąsami – występujące u niektórych ssaków grube, proste i sztywne włosy z mieszkiem włosowym położonym blisko zatoki żylnej. Dzięki licznym zakończeniom nerwowym poduszeczki zatokowej, sygnały dotykowe mogą być bardzo precyzyjnie przekazywane do organizmu. Włosy czuciowe umieszczone są najczęściej na policzkach, nad oczami, na górnej i dolnej wardze, rzadziej na grzbietowych stronach przednich nóg.

ZakłaczenieW
Zakłaczenie

Zakłaczenie to tworzenie się w przewodzie pokarmowym kota domowego kulek sierści – pilobezoarów. Szczególnie narażone są osobniki długowłose.