ArchozauryW
Archozaury

Archozaury, gady naczelne – takson diapsydalnych gadów obejmujący zaawansowane ewolucyjnie rzędy gadów.

AvifiloplumaW
Avifilopluma

Avifilopluma – klad obejmujący wszystkie zwierzęta mające pióra. W przeciwieństwie do większości kladów, których nazwy definiowane są w oparciu o pokrewieństwo, definicja Avifilopluma jest oparta o apomorfię, czyli cechę występującą wyłącznie w danej grupie.

AwipesW
Awipes

Awipes – żyjący w środkowym triasie (ladyn) archozaur o niepewnej pozycji systematycznej. Jego nazwa rodzajowa oznacza "ptasia stopa"; nawiązuje ona do podobieństwa kości śródstopia tego zwierzęcia do ptasiej. Znany wyłącznie z trzech bardzo słabo zachowanych fragmentów kości śródstopia mierzących ok. 80 mm, odkrytych niedaleko Dillstedt w Turyngii (Niemcy). Początkowo klasyfikowany jako ceratozaur lub celurozaur; Rauhut i Hungerbühler (2000) uznali Avipes dillstedtianus za nomen dubium i stwierdzili, że z dużą pewnością można jedynie zaliczyć go do archozaurów, natomiast bliższa klasyfikacja jest niemożliwa.

BathyoticaW
Bathyotica

Bathyotica – klad archozaurów z grupy Crurotarsi. Obejmuje nadrząd krokodylomorfów i jego grupę siostrzaną Erpetosuchus, niewielkiego triasowego przedstawiciela Suchia. Nazwę Bathyotica ukuto w 2002 w badaniu filogenetycznym tyczącym tego właśnie Erpetosuchus. Rodzaj uznano za blisko spokrewniony z krokodylomorfami i by zawrzeć je razem, stworzono takson Bathyotica.

Smok (rodzaj)W
Smok (rodzaj)

Smok – rodzaj dużego drapieżnego archozaura żyjącego w późnym triasie na terenach współczesnej Europy. Jego skamieniałości pochodzą z datowanych na przełom noryku i retyku osadów w cegielni w Lisowicach koło Lublińca. Mierząc 5–6 m długości, z czego blisko 50–60 cm przypadało na czaszkę, był jednym z największych triasowych archozaurów. Jego pozycja filogenetyczna jest trudna do ustalenia – Smok wykazuje pewne cechy występujące u teropodów, rauizuchów i bardziej prymitywnych archozaurów.

SpondylosomaW
Spondylosoma

Spondylosoma – znany z nielicznych skamieniałości archozaur o niepewnej pozycji systematycznej. Żył w środkowym lub późnym triasie na terenach dzisiejszej Ameryki Południowej. Jego szczątki znaleziono w Brazylii.

TasmaniozaurW
Tasmaniozaur

Tasmaniosaurus triassicus jest nazwą gatunkową żyjącego we wczesnym triasie archozauromorfa z grupy Archosauriformes i rodziny Proterosuchidae, którego szczątki odkryto w formacji Knocklofty. Ponieważ szkielet zwierzęcia zachował się całkowicie, stanowi on nalepiej zachowane gadzie szczątki odnalezione na terenie Australii. Jest też jednym z najstarszych znanych gadów odnalezionych na terenie tego kontynentu. Inny przedstawiciel jego rodziny, kalizuch, żył we wczesnym triasie w okolicach dzisieszego Queensland.

TekodontyW
Tekodonty

Tekodonty (Thecodontia) – parafiletyczna grupa wczesnych archozaurów o budowie pokrojowo przypominającej krokodyle, ale z bardziej prostymi nogami niż inne gady. Poza najprymitywniejszymi formami większość posiadała uzębienie tekodontyczne – zęby osadzone w zębodołach szczęki i żuchwy. Czaszka diapsydalna, zęby zwykle ostre i zakrzywione ku tyłowi.