Autoagresja (psychologia)W
Autoagresja (psychologia)

Autoagresja – działanie mające na celu spowodowanie sobie psychicznej albo fizycznej szkody.Typy autoagresjibezpośrednia – gdy dochodzi do samookaleczenia, samooskarżania pośrednia – gdy jednostka prowokuje i poddaje się agresji innych

BezsennośćW
Bezsenność

Bezsenność, agrypnia – zakłócenie stanu zdrowia, w którym niewystarczająca jest długość snu lub niezadowalająca jego jakość. Może polegać na trudnościach w zasypianiu, wczesnym przebudzaniu się, wybudzaniu się w trakcie snu lub na złej jakości snu, czego następstwami w ciągu dnia są uczucie braku wypoczęcia, gorsze samopoczucie, drażliwość, osłabienie koncentracji i zdolności uczenia się. Bezsenność może być rozumiana albo jako objaw, albo jako odrębna jednostka chorobowa.

HalucynacjeW
Halucynacje

Halucynacje (omamy) – spostrzeżenia zmysłowe pojawiające się bez wystąpienia zewnętrznego bodźca i niebędące zarazem zniekształceniem istniejących bodźców zewnętrznych.

Iluzje fortyfikacyjneW
Iluzje fortyfikacyjne

Iluzje fortyfikacyjne, teichopsje – rodzaj zaburzeń wzrokowych w przebiegu ataku migreny. W psychopatologii należą do parahalucynacji wzrokowych.

KoprofagiaW
Koprofagia

Koprofagia – odżywianie się odchodami (kałem).

Myśli samobójczeW
Myśli samobójcze

Myśli samobójcze, inaczej myśli suicydalne lub tendencje samobójcze – objaw psychopatologiczny definiowany jako tendencje i procesy poznawcze dotyczące zakończenia własnego życia, począwszy od myśli, że życie nie jest warte życia, poprzez konkretne plany uśmiercenia siebie, a skończywszy na intensywnych urojeniach związanych z autodestrukcją.

SamookaleczenieW
Samookaleczenie

Samookaleczenie, samouszkodzenie, samozranienie – umyślne, celowe uszkodzenie własnego ciała powodujące określone konsekwencje, takie jak np. krwawienie, zasinienie, oparzenie lub ból, jednak bez intencji samobójczych. Samouszkodzenia zalicza się do zachowań autoagresywnych bezpośrednich.

UrojeniaW
Urojenia

Urojenia – zaburzenia treści myślenia polegające na fałszywych przekonaniach, błędnych sądach, odpornych na wszelką argumentację i podtrzymywane mimo obecności dowodów wskazujących na ich nieprawdziwość. Obecne w wielu psychozach, w tym w przebiegu schizofrenii. Szczególnie rozbudowany system urojeń charakteryzuje schizofrenię paranoidalną. Treść urojeń często nie odpowiada poziomowi wiedzy chorego.