
Bitwa pod Ostrołęką dnia 26 maja 1831 roku – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Karola Malankiewicza w 1838 roku, znajdujący się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Finis Poloniae 1831 – obraz olejny namalowany przez niemieckiego malarza Dietricha Montena w 1832, znajdujący się w zbiorach Starej Galerii Narodowej w Berlinie.
Księżna Łowicka – polski film historyczny z 1932 roku, zrealizowany według powieści Wacława Gąsiorowskiego o tym samym tytule z 1908 roku. Alternatywny tytuł Noc listopadowa. Pierwszy polski film kostiumowy na wielką skalę, jeden z pierwszych polskich stuprocentowców (dźwięk).

L’ordre règne à Varsovie – karykatura wykonana w technice barwnej litografii na papierze, znajdująca się w zbiorach Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu. Autorem karykatury stworzonej w 1831 jest francuski grafik i ilustrator Jean Ignace Isidore Gérard bardziej znany pod pseudonimem Grandville.

Noc listopadowa – spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1978 roku, będący adaptacją dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tym samym tytule.

Pomnik oficerów-lojalistów poległych w Noc Listopadową lub pomnik Polaków poległych za wierność swojemu monarsze – nieistniejący monument znajdujący się na placu Saskim, a następnie na placu Zielonym w Warszawie, upamiętniający siedmiu polskich oficerów, którzy ponieśli śmierć z rąk powstańców w Noc Listopadową.

Warszawianka 1831 roku – polska pieśń patriotyczna, hymniczna, zaczynająca się od słów Il est levé voici le jour sanglant....

Wzięcie Arsenału – obraz olejny autorstwa Marcina Zaleskiego namalowany na płótnie w roku 1831. Obraz przedstawia walkę pod Arsenałem w nocy z 29 na 30 listopada 1830. W tę noc ludność Warszawy wraz z grupą powstańców zdobyła budynek Arsenału, wspierając tym samym rozpoczynające się powstanie listopadowe. Na nastrojowym i nieco mrocznym obrazie widać akcję zajęcia Arsenału, palący się budynek i spontaniczną walkę powstańców.