Dynastia QingW
Dynastia Qing

Dynastia Qing, wym. []; mandż. , Daicing gurun) – ostatnia dynastia cesarska Chin, nazywana też dynastią mandżurską, panująca w latach 1644–1912. Członkowie dynastii wywodzili się z mandżurskiego klanu Aisin Gioro.

Konwencja z ChuenpiW
Konwencja z Chuenpi

Konwencja z Chuenpi – podpisane 20 stycznia 1841 r. porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią a Chinami w trakcie I wojny opiumowej, na mocy którego Brytyjczycy uzyskali wyspę Hongkong.

Jaxa (państwo)W
Jaxa (państwo)

Jaxa – państwo ze stolicą w dzisiejszym Ałbazinie, w guberni amurskiej stworzone w XVII wieku.

Traktat nankińskiW
Traktat nankiński

Traktat nankiński – traktat stanowiący zakończenie I wojny opiumowej pomiędzy Wielką Brytanią a Chinami. Podpisany został 29 sierpnia 1842 roku na pokładzie cumującego w porcie Nankin angielskiego statku "Cornwallis".

Traktat nerczyńskiW
Traktat nerczyński

Traktat nerczyński – rosyjsko-chińska umowa międzynarodowa, pierwsze porozumienie w sprawie regulacji spornej granicy w regionie Amuru, zawarta przez Rosję i Chiny 27 sierpnia 1689 roku.

Order Podwójnego SmokaW
Order Podwójnego Smoka

Order Podwójnego Smoka lub Order Smoka Podwójnego – chiński order cesarski istniejący w końcowym okresie rządów dynastii Qing.

Pałac w ShenyanguW
Pałac w Shenyangu

Pałac w Shenyangu – rezydencja zbudowana w latach 1625 do 1636 przez Nurhaczego na wzór Zakazanego Miasta. Do zdobycia Pekinu w 1644 główna siedziba dynastii Qing, później rozbudowywana, po upadku cesarstwa otwarta dla turystów.

Rewolucja XinhaiW
Rewolucja Xinhai

Rewolucja Xinhai – wydarzenia, które rozegrały się w Chinach pomiędzy 10 października 1911 a 12 lutego 1912 roku.

Zongli YamenW
Zongli Yamen

Zongli Yamen – jeden z centralnych urzędów w Chinach, ustanowiony w ostatnich latach panowania dynastii Qing (1644–1912) na mocy edyktu cesarza Xianfenga z 20 stycznia 1861 roku. Pełnił on funkcję ministerstwa spraw zagranicznych. Zongli Yamen jest skrótem nazwy: Zongli Geguo Shiwu Yamen.