
Mrówkolwowate, mrówkolwy (Myrmeleontidae) – najliczniejsza w gatunki i najszerzej na świecie rozprzestrzeniona rodzina owadów z rzędu sieciarek (Neuroptera), blisko spokrewniona z żupałkowatymi (Ascalaphidae), od których różnią się krótszymi czułkami osobników dorosłych. Larwy obydwu rodzin są do siebie podobne. Typem nomenklatorycznym rodziny jest rodzaj Myrmeleon. Najstarsze znane skamieniałości pochodzą z wczesnej kredy, ok. 130 mln lat temu.

Distoleon tetragrammicus – ciepłolubny gatunek sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae). Jest szeroko rozprzestrzeniony w regionie Morza Śródziemnego. W Europie Środkowej występuje na izolowanych stanowiskach kserotermicznych. Ubarwieniem skrzydeł przypomina Euroleon nostras, lecz D. tetragrammicus jest od niego większy, a plamy na jego tylnych skrzydłach są położone pośrodku.

Euroleon nostras – ciepłolubny gatunek sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae) opisany naukowo w 1785 roku pod nazwą Formicaleo nostras. Jest gatunkiem typowym rodzaju Euroleon. Występuje pospolicie w niemal całej Europie. W Polsce jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym na obszarze całego kraju.

Mrówkolew drzewny – euroazjatycki gatunek sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae). Jest gatunkiem typowym rodzaju Dendroleon.

Mrówkolew południowy – gatunek ciepłolubnej sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae), podobny do szeroko rozprzestrzenionego w Europie m. pospolitego, a także do m. wydmowego.

Mrówkolew pospolity, mrówkolew plamoskrzydły – euroazjatycki gatunek ciepłolubnej sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae), liczniejszy w południowej części kontynentu. W Polsce jest szeroko rozprzestrzeniony.

Mrówkolew wydmowy – euroazjatycki, kserotermiczny gatunek sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae), podobny do szeroko rozprzestrzenionego w Europie m. pospolitego, a także do m. południowego ze środkowej i południowej części tego kontynentu.

Myrmeleon – rodzaj sieciarek z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae) obejmujący około 200 gatunków szeroko rozprzestrzenionych po całym świecie. W języku polskim często określany jest nazwą mrówkolew, choć termin ten ma szersze znaczenie, gdyż obejmuje również sieciarki z innych rodzajów albo jest stosowany w odniesieniu do przedstawicieli całej rodziny mrówkolwowatych.Cechy diagnostyczne

Pazurecznik wielki – rzadki gatunek sieciarki z rodziny mrówkolwowatych (Myrmeleontidae). Występuje na wydmach nadmorskich i śródlądowych wokół Morza Śródziemnego. Jest największym przedstawicielem rodziny i największą europejską sieciarką.