Dewiacja społecznaW
Dewiacja społeczna

Dewiacja społeczna – odchylenie od reguł działania społecznego, postępowanie niezgodne z normami, a także z wartościami przyjętymi w społeczeństwie lub w grupie społecznej. Zachowania dewiacyjne nie są jednoznacznie interpretowane i ich określenie jest zależne od przyjętych systemów normatywnych w danym społeczeństwie. W niektórych ujęciach teoretycznych definiowane jest relatywistycznie jako zachowanie, które zostało przez społeczność zdefiniowane jako dewiacyjne. Pojęcie to upowszechniło się najpierw w socjologii amerykańskiej, dla odróżnienia od określenia patologii.

Evergreen CooperativesW
Evergreen Cooperatives

Evergreen Cooperatives – połączona grupa spółdzielni robotniczych w Cleveland w USA. Jest ona zaangażowana w tworzenie lokalnych, zrównoważonych, ekologicznych, demokratycznych oraz należących do pracowników miejsc pracy, a także w rozwój gospodarczy społeczności.

Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowychW
Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych

Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych (GKRPA) – społeczna komisja działająca na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, utworzona przez zespół ludzi, których zadaniem jest realizacja zadań tejże ustawy, a także ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podstawowym zadaniem komisji jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, a w szczególności zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla takich osób.

Head StartW
Head Start

Head Start – amerykański federalny program socjalno-pedagogiczny mający na celu wyrównywanie szans dzieci począwszy od wieku 3-5 lat, a także kompensowanie deficytów i zapobieganie kumulacji zagrożeń. Program ruszył w 1965 z inicjatywy Jule Sugarmana. Do 2005 uczestniczyło w nim ponad 22 miliony dzieci. Od 2015 dyrektorem jest Blanca Enriquez.

Dzień Pracownika SocjalnegoW
Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990. Nowa ustawa z 2004 roku podtrzymała zapis o święcie.

Regionalny ośrodek polityki społecznejW
Regionalny ośrodek polityki społecznej

Regionalny ośrodek polityki społecznej - jednostka organizacyjna pomocy społecznej pełniąca zadania z zakresu pomocy społecznej na szczeblu samorządu wojewódzkiego. Do zadań ROPS-ów należy koordynacja wojewódzkiej strategii polityki społecznej oraz wspomaganie marszałka województwa w nadzorowaniu podległych mu jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Dyrektor ROPS może otrzymać od marszałka województwa upoważnienie do wystawiania decyzji administracyjnych w zakresie indywidualnych spraw instytucji.

Rodzina wielopokoleniowaW
Rodzina wielopokoleniowa

Rodzina wielopokoleniowa – rodzina składająca się z kilku generacji mieszkających we wspólnym domostwie; przeciwieństwo rodziny nuklearnej.

SieroctwoW
Sieroctwo

Sieroctwo – fakt nieposiadania przez kogoś obojga rodziców lub jednego rodzica (półsierota), braku innych opiekunów bądź w ogóle jakichkolwiek krewnych. Sierota to osoba niemająca wymienionych członków rodziny. Brak tych osób może być dosłowny bądź dorozumiany.

Środowiskowy dom samopomocyW
Środowiskowy dom samopomocy

Środowiskowy dom samopomocy – jednostka organizacyjna resortu pomocy społecznej, działająca na zasadach zadania zleconego samorządom, fundacjom, stowarzyszeniom. Obok warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy są przykładem ośrodków wsparcia.