AnkieterW
Ankieter

Ankieter – w sondażowych badaniach ilościowych osoba prowadząca wywiad kwestionariuszowy z respondentem. Zadaniem ankietera jest:zapoznanie się z narzędziem badawczym: kwestionariusz, karty do pytań – zwykle podczas szkolenia rozpoczynającego badanie, dobór respondenta – zgodnie z założeniami doboru próby, aranżacja wywiadu, właściwe zadawanie pytań, notowanie odpowiedzi, posługiwanie się wszystkimi narzędziami badawczymi, odpowiednie zakończenie wywiadu, zbieranie danych potrzebnych do kontroli pracy ankietera,

Krzywa zapominaniaW
Krzywa zapominania

Krzywa zapominania albo krzywa Ebbinghausa – linia krzywa przedstawiająca według niemieckiego psychologa Hermanna Ebbinghausa zależność między ilością przechowywanej informacji w pamięci a upływem czasu, jaki nastąpił od momentu ich zapamiętania, zaproponowana przez jej autora w opublikowanej w 1885 r. pracy "Über das Gedächtnis".

KwestionariuszW
Kwestionariusz

Kwestionariusz – jedno z narzędzi badawczych w naukach społecznych.

Mediator (statystyka)W
Mediator (statystyka)

Mediator – w statystyce i metodologii, czynnik pośredniczący we wpływie zmiennej objaśniającej (niezależnej) na zmienną objaśnianą (zależną). Pojęcie to służy do modelowania sytuacji, w której współzmienność dwóch zjawisk nie wynika z łączącego je bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, ale z pośrednictwa hipotetycznej trzeciej zmiennej, nazywanej mediatorem. Jedną z technik statystycznych, która pozwala zweryfikować taki model na podstawie zbioru danych jest analiza mediacji wykonana przy pomocy regresji. Jest to narzędzie szczególnie użyteczne w medycynie oraz naukach społecznych takich jak psychologia lub ekonomia, w których badane są często abstrakcyjne, złożone i nieobserwowalne wprost zależności.

Ocena 360 stopniW
Ocena 360 stopni

Ocena 360 stopni – metoda oceny pracownika ustalana na podstawie informacji o nim z wielu źródeł, w tym również samooceny.

Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa PsychologicznegoW
Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Sp. z o.o. – największy wydawca testów psychologicznych w Polsce, działający z ramienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracownia Testów Psychologicznych publikuje narzędzia polskich i zagranicznych autorów, a także książki dotyczące diagnozy i innych praktycznych zastosowań psychologii w obszarach edukacji, zdrowia oraz pracy i organizacji.

Skala stenowaW
Skala stenowa

Skala stenowa – skala testu psychologicznego znormalizowana tak, aby średnia w populacji wynosiła 5,5, a odchylenie standardowe 2. W skali jest 10 jednostek.Rozkład po transformacji wyników surowych = normalny („uskokowniony”) Średnia = 5,5 Odchylenie standardowe = 2,0 Liczba jednostek skali = 10 stenów Zakres = od 1 do 10 stena Skok skali = 1 sten Różnicowanie = wartości od −2,25 do +2,25 jednostek znormalizowanych „z” Przeznaczenie = różnicowanie w obrębie „normy”

Test matryc RavenaW
Test matryc Ravena

Test matryc Ravena – służy do pomiaru poziomu inteligencji ogólnej. Dzięki temu testowi uzyskuje się informacje o wartości u danej osoby tzw. czynnika g, ogólnego czynnika inteligencji.

Test RorschachaW
Test Rorschacha

Test Rorschacha, test plam atramentowych, Ro – test projekcyjny, stworzony w 1921 roku przez szwajcarskiego psychoanalityka, Hermanna Rorschacha. Na podstawie testu wnioskuje się o nieświadomych treściach psychicznych, cechach osobowości i zaburzeniach psychicznych.