
Hełm Adrian M1915, Adrian Mle 1915 – francuski stalowy hełm, opracowany w 1915 przez wojskową komisję pod kierownictwem naczelnego intendenta armii francuskiej płk. Louisa Adriana i jeszcze w tym samym roku wprowadzony do uzbrojenia. Był pierwszym szeroko stosowanym współczesnym hełmem wojskowym. Stosowany od momentu powstania do początku lat siedemdziesiątych XX wieku.

Hełm Adrian M1919 – odmiana hełmu Adrian M1915 przeznaczona dla załóg czołgów i pojazdów pancernych.

Hełm Brodiego – brytyjski stalowy hełm, opracowany i opatentowany w 1915. Jego twórcą był londyńczyk, John Leopold Brodie.

Hauba lotnicza wzór 1938 – rodzaj hełmu skórzanego przeznaczonego dla pilotów samolotów, dostosowanego ściśle do głowy lotnika. Posiadała specjalną wentylację. Dostosowana była do zamontowania słuchawek telefonicznych oraz umożliwiała zakładanie okularów lotniczych.

Hełmofon czołgowy HC-98 - hełmofon przeznaczony do używania w pojazdach gąsienicowych oraz KTO. Aktualnie na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Hełm dźwiękochłonny HD-3 – polski hełm z tworzywa sztucznego, opracowany i opatentowany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Helmet Steel Airborne Troop, (HSAT) – brytyjski stalowy hełm, zaprojektowany dla wojsk spadochronowych i powietrznodesantowych.

Hełm skórzany – skórzany hełm polskiej konstrukcji, przeznaczony dla jednostek pancernych.

Hełm M1 – hełm używany przez United States Army od 1941 do 1985, kiedy to został zastąpiony przez hełm systemu PASGT. Hełm M1 zastąpił na wyposażeniu żołnierzy amerykańskich hełm M1917, używany przez Amerykanów od I wojny światowej. Do zakończenia II wojny światowej wyprodukowano ponad 22 miliony sztuk hełmu. Oprócz II wojny światowej M1 „uczestniczył” w wojnie koreańskiej i wietnamskiej.
Dell'elmetto Mod. 16 – włoski hełm stalowy z okresu I wojny światowej.

Hełm SSz-40, – radziecki hełm stalowy z okresu II wojny światowej, będący konstrukcyjnie rozwinięciem hełmu SSz-39, od którego różni się szczegółami budowy. Czerep hełmu SSz-40 jest średnio głęboki i posiada wyraźnie wyprofilowane nauszniki i mały choć wyraźny daszek. Na hełmie SSz-40 nie używano pokrowca ani siatki maskującej.

Stahlhelm – funkcjonująca potocznie nazwa niemieckiego hełmu wojskowego, z łatwo rozpoznawalnym, charakterystycznym wydatnym nakarczkiem. W szerszym znaczeniu: ogół zróżnicowanych modeli niemieckich hełmów stalowych opracowanych w latach 1916–1971 oraz konstrukcji silnie do nich nawiązujących.

Hełm vz. 32 – czechosłowacki wojskowy hełm stalowy skonstruowany w pierwszej połowie lat 30. XX wieku i oficjalnie przyjęty do wyposażenia armii czechosłowackiej w lipcu 1934. Produkowany w kilku zakładach, przede wszystkim w Sandrik Dolné Hamré na terenie dzisiejszej Słowacji. Używany w jednostkach czechosłowackiej piechoty i kawalerii. Do 15 marca 1939 wyprodukowano 1 021 548 hełmów. Po wkroczeniu Niemców i utworzeniu przez nich 16 marca 1939 Protektoratu Czech i Moraw produkcję hełmów wstrzymano – część Niemcy sprzedali do Jugosławii, Finlandii i Chile. W czasie II wojny światowej hełmu vz. 32 używało czeskie kolaboracyjne Wojsko Rządowe, armia słowacka i członkowie Luftschutzu. Po roku 1945 hełmy vz. 32 sprzedano do Egiptu, Algierii, Wietnamu i na Kubę.

Hełm wz. 28 – polski próbny stalowy hełm.

Hełm wz. 30 – polski prototypowy stalowy hełm.

Hełm wz. 31 – polski stalowy hełm, opracowany w 1931 roku. Był podstawowym ogólnowojskowym hełmem II RP.

Hełm wz. 35 – polski stalowy hełm, przeznaczony dla straży pożarnej i oddziałów OPL.

Hełm wz. 50 – pierwszy hełm stalowy opracowany w Polsce po II wojnie światowej. Wycofany z ludowego Wojska Polskiego pod koniec lat 60. XX wieku i zastąpiony przez hełm wz. 67.

Hełm wz. 63 – polski hełm przeznaczony dla wojsk powietrznodesantowych wprowadzony w latach 60. w Wojsku Polskim, wycofany.
Hełm wz. 64 – polski hełm patrolowy. Używany przez WSW oraz w służbach wartowniczych.

Hełm wz. 65 – polski ćwiczebny hełm spadochronowy wprowadzony do służby w latach 60. Używany do dnia dzisiejszego.

Hełm wz. 67 – polski hełm stalowy używany w Siłach Zbrojnych PRL i w Siłach Zbrojnych RP do dzisiaj.

Hełm wz. 70 – polski hełm patrolowy. Używany przez WSW, w służbach wartowniczych, oddziałach reprezentacyjnych i orkiestrach wojskowych.

Hełm wz. 93 – pierwszy bojowy hełm kompozytowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Hełm wz. 2000 – bojowy hełm kompozytowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Obecnie wycofywany na rzecz hełmu wz. 2005.

Hełm wz. 2005 – przepisowy hełm Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej od roku 2006. Następca hełmów wz. 93 i wz. 2000.