Alcyone (1985)W
Alcyone (1985)

Alcyone – drugi statek badawczy francuskiego oceanografa J. Cousteau. Zaplanowany w roku 1980. W 1985 wyruszył w dziewiczą podróż i od tej pory ciągle żegluje na zlecenie Towarzystwa Cousteau.

Antarctic (statek)W
Antarctic (statek)

Antarctic – szwedzki statek badawczy, który służył w wyprawach do Svalbardu i Grenlandii, a następnie w wyprawach antarktycznych w latach 1893–1895 i 1901–1903.

ORP ArctowskiW
ORP Arctowski

ORP Arctowski – polski okręt hydrograficzny projektu 874, numer taktyczny 266. Nazwany został na cześć Henryka Arctowskiego.

Auguste Piccard (PX-8)W
Auguste Piccard (PX-8)

Auguste Piccard (PX-8) – pierwszy podwodny statek pasażerski.

BelgicaW
Belgica

Belgica – belgijski statek badawczy, który posłużył wyprawie antarktycznej w latach 1897-1899.

Ben Franklin (PX-15)W
Ben Franklin (PX-15)

Ben Franklin (PX-15) – podwodny statek badawczy, zdolny do długiego przebywania pod wodą. W 1969 wykonał miesięczny rejs badawczy, dryfując w Prądzie Zatokowym. Obecnie w Vancouver Maritime Museum.

HMS Challenger (1858)W
HMS Challenger (1858)

HMS Challenger – XIX-wieczna brytyjska korweta parowo-żaglowa typu Pearl, służąca w Royal Navy w latach 1858-1878. Okręt uczestniczył w trwającej w latach 1872-1876 wyprawie badawczej dookoła świata, uznawanej za pierwszą wyprawę oceanograficzną w historii. Podczas wyprawy, kierowanej przez Johna Murraya i Charlesa Wyville'a Thomsona, odkryty został m.in. Grzbiet Śródatlantycki oraz Rów Mariański.

RRS DiscoveryW
RRS Discovery

RRS Discovery – jeden z ostatnich drewnianych trójmasztowców wybudowanych na Wyspach Brytyjskich. Wodowany 21 marca 1901 r., przeznaczony do badań nad Antarktyką.

RV FLIPW
RV FLIP

FLIP – pływające laboratorium będące własnością US Navy, użytkowane przez Scripps Institution of Oceanography. Statek ma specjalną konstrukcję, pozwalającą na użytkowanie go w pozycji pionowej.

Fram (1892)W
Fram (1892)

Fram – norweski statek, który wsławił się wyprawami do Arktyki i Antarktyki, obecnie znajduje się w muzeum statku polarnego Fram w Oslo – Frammuseet.

GjøaW
Gjøa

Gjøa – norweski slup, pierwszy statek, który przepłynął przez Przejście Północno-Zachodnie w latach 1903–1906; obecnie znajduje się w muzeum norweskich odkryć polarnych Frammuseet w Oslo.

RV Glomar ChallengerW
RV Glomar Challenger

RV Glomar Challenger – wiertniczy statek badawczy badający dna głębokich mórz. Przeznaczony do badań oceanograficznych i geologii morskiej. Zaprojektowany przez NSF i UC. Nazwa Glomar pochodzi od Global Marine.

MS Horyzont IIW
MS Horyzont II

Horyzont II – statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej w latach 1999-2000. Jednostka została zmodyfikowana z zaprojektowanego w 1987 roku przez dr Dariusza Boguckiego żaglowca „Polarex”. Miał on pływać na podbiegunowe ekspedycje doświadczalne i wycieczki pasażerskie. Jest przystosowany do pływania wśród lodów.

Jason (statek)W
Jason (statek)

Jason później Stella Polare – norweski statek wielorybniczy, służył w dwóch wyprawach na Ocean Południowy Carla Antona Larsena w latach 1892–1894, a później jako statek badawczy Stella Polare w wyprawie arktycznej Luigiego Amadeo di Savoi (1873–1933) na biegun północny.

RV JOIDES ResolutionW
RV JOIDES Resolution

JOIDES Resolution – statek badawczy przeznaczony do wierceń podmorskich w celu wydobycia próbek geologicznych (rdzeni).

MY SafiraW
MY Safira

M/Y Safira – polski jacht motorowy, dawny okręt ratowniczy Marynarki Wojennej R-22 i statek badawczy RV Kaszubski Brzeg. Statek zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku w 1955 roku w ramach serii okrętów ratowniczych projektu 12, opartych na projekcie lugrotrawlerów rybackich. W 2008 nowy armator YBM Shipyards zmienił nazwę statku na „Safira” i eksploatuje go jako jednostkę do turystyki nurkowej.

Maud (statek)W
Maud (statek)

Maud – norweski statek zbudowany dla Roalda Amundsena (1872–1928) na potrzeby ekspedycji Północną Drogą Morską (1918–1925).

MV Polar PioneerW
MV Polar Pioneer

MV Polar Pioneer – turystyczny statek pasażerski. Dawniej używany jako statek badawczy. Obecnie przewozi także zaopatrzenie i uczestników wypraw antarktycznych organizowanych przez Zakład Biologii Antarktyki PAN na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

MS Nawigator XXIW
MS Nawigator XXI

Nawigator XXI to statek szkolno-badawczy użytkowany przez Akademię Morską w Szczecinie. Statek ten został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej ze składek wielu darczyńców. Został zwodowany 24 maja 1997 a ceremonii chrztu dokonała Jolanta Kwaśniewska. Uroczyste podniesienie bandery nastąpiło 30 stycznia 1998.

RV OceaniaW
RV Oceania

RV Oceania, także SY Oceania – stalowy, trójmasztowy statek (żaglowiec) o ożaglowaniu skośnym o powierzchni 280m², należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który jest obecnie największym polskim instytutem badającym problemy fizyki, chemii, biologii i ekologii morza.

RV OceanografW
RV Oceanograf

RV Oceanograf – statek badawczy, katamaran o stalowej konstrukcji zbudowany w 2016 w Stoczni Nauta w Gdyni. Jest przeznaczony do prowadzenia badań batymetrycznych, biologicznych, chemicznych, fizycznych, geologicznych, magnetyczno-sejsmoakustycznych środowiska Morza Bałtyckiego. Na statku będą prowadzone badania naukowe i zajęcia dydaktyczne dla studentów oceanografii i innych wydziałów. Nowy statek naukowo-badawczy jest również przystosowany do połowu ryb i planktonu. Zastąpi eksploatowaną dotychczas przez Uniwersytet Gdański jednostkę Oceanograf 2.

RV Profesor SiedleckiW
RV Profesor Siedlecki

RV Profesor Siedlecki - polski statek do badań oceanologicznych, ichtiologicznych, i hydrobiologicznych dla rybołówstwa, zbudowany dla Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni przez Gdańską Stocznię im. Lenina w latach 1970-1972.

RV IMORW
RV IMOR

Statek badawczy rv IMOR, MMSI 261379000 – katamaran należący do Instytutu Morskiego w Gdańsku, jednostka przystosowana do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych.

Sōya (1938)W
Sōya (1938)

Sōya – japoński lodołamacz używany jako statek dostawczy i badawczy w czasie drugiej wojny światowej, a w latach 1956–1962 jako statek zaopatrujący japońską stację antarktyczną Shōwa (Syowa). Obecnie statek muzeum wchodzący w skład Muzeum Morskiego w Tokio.

St. Barbara (1977)W
St. Barbara (1977)

St. Barbara – statek badawczy będący własnością cypryjskiej spółki Miliana Shipping Company Ltd., której właścicielem jest LOTOS Petrobaltic S.A.; świadczył usługi geotechniczne na rzecz LOTOS Petrobaltic S.A.. Zezłomowany w 2017 roku.

Tara (1989)W
Tara (1989)

RV Tara – szkuner służący jako statek badawczy.

Terra Nova (1884)W
Terra Nova (1884)

Terra Nova – brytyjski statek przystosowany do żeglugi w warunkach polarnych, wybudowany w 1884 r. przez stocznię w Dundee (Szkocja). Trójmasztowy żaglowiec (bark) z drewnianym kadłubem długości 57 metrów o wyporności 764 ton, z dodatkowym napędem parowym.

USS Williamsburg (AGC-369)W
USS Williamsburg (AGC-369)

USS Williamsburg (PG-56/AGC-369) − amerykańska kanonierka z okresu II wojny światowej, zarekwirowany i przebudowany prywatny jacht motorowy „Aras”, w 1945 roku przystosowany do pełnienia funkcji reprezentacyjnego jachtu prezydenckiego. W latach 60. użytkowany jako statek badawczy „Anton Bruun”, po uszkodzeniu został przekazany Administracji Żeglugi. Po nieudanych próbach wyremontowania we Włoszech, został wystawiony na sprzedaż.

Witiaź (1939)W
Witiaź (1939)

Witiaź – radziecki statek badawczy.

Zaria (1873)W
Zaria (1873)

Zaria – żaglowy statek Rosyjskiej Akademii Nauk (bryg), przeznaczony do wypraw polarnych.