Leśnica (Wrocław)W
Leśnica (Wrocław)

Leśnica – osiedle w zachodniej części Wrocławia, w byłej dzielnicy Fabryczna. W granicach miasta od 1928. Obecne osiedle oprócz dawnego miasta Leśnica obejmuje również dawne wsie Stabłowice, Złotniki, Marszowice, Ratyn, Mokra, Pustki, Żar i Gajowa.

Autostrada A8 (Polska)W
Autostrada A8 (Polska)

Autostrada A8 – autostrada w Polsce o przekroju dwujezdniowym i trzech pasach w każdą stronę między węzłami Wrocław Południe i Wrocław Północ oraz dwupasmowym na odcinku Wrocław Północ – Wrocław Psie Pole. Na odcinku węzeł Wrocław Południe – węzeł Wrocław Psie Pole długości 22,4 km oznakowana jako Autostrada A8. Jest najkrótszą autostradą w Polsce. Długość obwodnicy zachodniej Wrocławia wraz z fragmentem oznaczonym jako droga ekspresowa S8 wynosi 26,8 km, a całkowita długość wraz z łącznicami do istniejących dróg krajowych wynosi 35,4 km.

Cmentarz w LeśnicyW
Cmentarz w Leśnicy

Cmentarz w Leśnicy – cmentarz komunalny znajdujący się przy ulicy Trzmielowickiej we Wrocławiu.

Festiwal Dobrego PiwaW
Festiwal Dobrego Piwa

Festiwal Dobrego Piwa – międzynarodowy festiwal piwowarski we Wrocławiu, na którym swoje wyroby prezentują browary z Polski i z zagranicy. Festiwal odbywa się każdego roku w drugi weekend czerwca. Głównym organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury „ZAMEK”, którego jako współorganizator merytoryczny wspiera propagatorka domowego warzenia piwa Agnieszka Wołczaska-Prasolik.

Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena we WrocławiuW
Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena we Wrocławiu

Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena – XVIII-wieczna rzeźba w stylu barokowym przedstawiająca Maryję z dzieciątkiem oraz sceny z życia świętego Jana Nepomucena i jego postać z krucyfiksem. Znajduje się ona na pl. Świętojańskim przed zamkiem w Leśnicy. Jest to jeden z nielicznych zabytków Leśnicy, osiedla Wrocławia.

Kładka LeśnickaW
Kładka Leśnicka

Kładka Leśnicka – kładka dla pieszych położona we Wrocławiu, stanowiąca przeprawę nad rzeką Bystrzyca, łącząca osiedle Leśnica z osiedlem Stabłowice.

Kładka ZłotnickaW
Kładka Złotnicka

Kładka Złotnicka – most dla pieszych i rowerzystów we Wrocławiu o konstrukcji wantowej nad Bystrzycą łączący osiedla Leśnicę i Złotniki.

Las MokrzańskiW
Las Mokrzański

Las Mokrzański – największy kompleks leśny w granicach administracyjnych Wrocławia. Zajmuje 551 hektarów i znajduje się na północno-zachodnim skraju miasta.

Leśna (dopływ Bystrzycy)W
Leśna (dopływ Bystrzycy)

Leśna – potok (strumień) będący lewostronnym dopływem rzeki Bystrzycy. Ciek ten swoje źródła ma na terenie Gminy Miękinia. Wpływa do Wrocławia w rejonie osiedla Żar, następnie płynie w kierunku osiedla Leśnica, w kierunku wschodnim, przez Las Leśnicki. Za lasem zasila stawy w Leśnicy, położone pomiędzy Leśnicą a osiedlem Pustki. Dalej częściowo płynie w podziemnym przewodzie zamkniętym (kanale), aż do jej ujścia do recypienta. Swoje ujście miał do młynówki, niegdyś zasilającej Młyn Leśnica, która przed robotami polegającymi na regulacji rzeki, stanowiła ramię boczne rzeki Bystrzyca. Obecnie od ulicy Trzmielowickiej do ulicy Wyboistej ciek biegnie zamkniętym, podziemnym kanałem, a do rzeki uchodzi tuż powyżej mostu kolejowego nad Bystrzycą, na linii kolejowej nr 275. Długość cieku w granicach miasta wynosi około 4 km. Według podziału hydrograficznego Polski, zlewni Leśnej nadano numer 134798, arkusz mapy M-33-34-D.

Marszowice (Wrocław)W
Marszowice (Wrocław)

Marszowice - osiedle na północno-zachodnim skraju Wrocławia, administracyjnie część osiedla Leśnica. W granicach miasta od 1973.

Mokra (Wrocław)W
Mokra (Wrocław)

Mokra – peryferyjne osiedle w północno-zachodniej części Wrocławia, administracyjnie część osiedla Leśnica. W granicach miasta od 1 stycznia 1973.

Most MarszowickiW
Most Marszowicki

Most Marszowicki – to most we Wrocławiu stanowiący przeprawę nad rzeką Bystrzyca. Leży w zachodniej części miasta, w rejonie osiedla Marszowice, w ciągu Ulicy Głównej. Powyżej tego mostu zlokalizowany jest na rzece Stopień Wodny Marszowice z małą Elektrownią Wodną Marszowice. Most wraz z kamieniem granicznym i budowlami stopnia wodnego, zostały ujęte w wykazie zabytków miasta.

Most RatyńskiW
Most Ratyński

Most Ratyński – to most we Wrocławiu stanowiący przeprawę przez rzekę Bystrzycę. Leży w zachodniej części miasta, w rejonie osiedla Ratyn, w ciągu ulicy Augustyna Kośnego.

Mosty ŚredzkieW
Mosty Średzkie

Mosty Średzkie, to zespół czterech mostów, stanowiących przeprawę nad rzeką Bystrzyca we Wrocławiu, w rejonie osiedla Leśnica. Mosty zlokalizowane są w ciągu ulic: Ulica Kosmonautów – Ulica Średzka, stanowiących część drogi krajowej nr 94. Na Mosty Średzkie składają się dwa mosty stare wybudowane w 1948 roku w miejscu zburzonych podczas działań wojennych i dwa mosty nowe wybudowane w 1995 roku. Mosty wschodnie, stary i nowy, przerzucone są nad głównym korytem rzeki Bystrzyca. Mosty zachodnie, stary i nowy, przerzucone są nad ramieniem bocznym – młynówką odprowadzającą wodę z Młyna Leśnica. Obecnie, po regulacjach rzeki przeprowadzonych także w tym rejonie, dla potrzeb budowy Zbiornika Mietków, z dawnej młynówki pozostał końcowy odcinek zasilany wodami potoku Leśna.

Olszówka StabłowickaW
Olszówka Stabłowicka

Olszówka Stabłowicka – strumień na terenie Wrocławia w zachodniej części miasta, lewy dopływ strumienia Stabłówka. Wypływa w okolicy ulicy Pomarańczowej, a następnie – płynąc rowem poprowadzonym na zachód do ul. Arbuzowej, później skręcając na południe – przecina ulicę Wojanowską i płynie dalej przez ogródki działkowe, aż w okolicy skrzyżowania ulic Starogajowej i Przysieckiej wpada do stawu–zbiornika retencyjnego utworzonego na nurcie Stabłówki.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we WrocławiuW
Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we Wrocławiu

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we Wrocławiu znajduje się w dekanacie Wrocław zachód (Leśnica) w archidiecezji wrocławskiej na ul. Wielkopolskiej. Erygowana 30 maja 2003 roku została wydzielona z parafii św. Jadwigi Śląskiej i terytorialnie objęła osiedle Złotniki. Odpust w tej parafii przypada 7 października. Pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Pańczak.

Parafia św. Andrzeja Apostoła we WrocławiuW
Parafia św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu

Parafia Świętego Andrzeja Apostoła we Wrocławiu – parafia znajdująca się w dekanacie Wrocław zachód (Leśnica) w archidiecezji wrocławskiej.

Parafia św. Jadwigi Śląskiej we WrocławiuW
Parafia św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu

Parafia Świętej Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu znajduje się w dekanacie Wrocław zachód (Leśnica) w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIII wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Proboszczem parafii jest ksiądz Piotr Wawrzynek. Mieści się przy ulicy Wolskiej.

Park StabłowickiW
Park Stabłowicki

Park Stabłowicki – park położony we Wrocławiu, na osiedlu Stabłowice, w rejonie ulic Stabłowickiej i Głównej. Obecna nazwa parku obowiązuje na podstawie § 1 pkt 13 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu. Powierzchnia parku wynosi około 5,5 ha.

Plac Ciesielski we WrocławiuW
Plac Ciesielski we Wrocławiu

Plac Ciesielski – plac położony we Wrocławiu na Złotnikach, w ramach osiedla Leśnica. Obejmuje drogę gminną o długości 183 m oraz zieleniec. Plac ma powierzchnię 2502 m2 i kształt w rzucie poziomym zbliżony do trójkąta. Droga przypisana do placu łączy ulicę Wielkopolską z ulicą Rajską.

Plac Kaliski we WrocławiuW
Plac Kaliski we Wrocławiu

Plac Kaliski – plac położony we Wrocławiu na Złotnikach, w ramach osiedla Leśnica. Obejmuje drogę gminną o długości 239 m oraz zieleniec, o kształcie w rzucie prostokątnym zbliżonym do półkola. Droga przypisana do placu łączy ulicę Wielkopolską z pętlą drogową wokół placu Kaliskiego oraz z ulicą Rajską.

Plac Świętojański we WrocławiuW
Plac Świętojański we Wrocławiu

Plac Świętojański – plac położony we Wrocławiu na osiedlu Leśnica w obrębie dzielnicy Fabryczna. Pierwotnie stanowił on plac przed Zamkiem w Leśnicy.

Ratyn (Wrocław)W
Ratyn (Wrocław)

Ratyn – osiedle na zachodnim skraju Wrocławia, administracyjnie część osiedla Leśnica. W granicach miasta od 1928.

Szlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława TuroniaW
Szlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia

Szlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia – żółty, oznakowany, pieszy szlak turystyczny, którego większość odcinków można przebyć także rowerem. Położony na Nizinie Śląskiej, przebiega przez wsie leżące w pobliżu Wrocławia i przez niektóre jego peryferyjne osiedla.

Ulica Rajska we WrocławiuW
Ulica Rajska we Wrocławiu

Ulica Rajska – ulica położona we Wrocławiu na Złotnikach, w ramach osiedla Leśnica. Obejmuje drogę gminną o długości 1062 m. Ulica biegnie od ulicy Kamiennogórskiej do placu Kaliskiego.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we WrocławiuW
Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we Wrocławiu

Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we Wrocławiu – kościół parafialny na wrocławskim osiedlu Złotniki.

Kościół św. Andrzeja Apostoła we WrocławiuW
Kościół św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu

Kościół św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu – współczesny kościół katolicki położony na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu przy ul. Boguszowskiej. Jest on obiektem sakralnym parafii pod tym samym wezwaniem.

Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu-LeśnicyW
Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy

Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu - Leśnicy - położony jest w zachodniej części Wrocławia, Leśnicy, przy ul. Wolskiej. Jest niewielką budowlą jednonawową, otoczoną dawniej cmentarzem.

Wrocław LeśnicaW
Wrocław Leśnica

Wrocław Leśnica – stacja kolejowa we Wrocławiu, przy ulicy Jana Rubczaka na osiedlu Leśnica, która została oddana do użytku wraz z otwarciem linii kolejowej do Legnicy w 1844 roku. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego. Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich i PKP Intercity. Stacja pełni ważną funkcję w systemie Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej; jest najczęściej używaną stacją w zachodniej części Wrocławia, a podróż koleją najszybszym sposobem dostania się do centrum – podróż do stacji Wrocław Główny trwa 15 minut, gdy na podróż tramwajem w podobne miejsce trzeba poświęcić około 40 minut.

Wrocław StadionW
Wrocław Stadion

Wrocław Stadion – przystanek osobowy we Wrocławiu, na osiedlu Pilczyce, przy ulicy Lotniczej, na linii kolejowej nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny. Oddany do użytku w listopadzie 2011, składa się z dwóch jednokrawędziowych peronów.

Wrocław ŻernikiW
Wrocław Żerniki

Wrocław Żerniki – stacja kolejowa we Wrocławiu, przy ulicy Dojazd na osiedlu Żerniki, wybudowana na linii Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej. Na stacji zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

Wzgórze MaślickieW
Wzgórze Maślickie

Wzgórze Maślickie – sztuczne wzgórze o wysokości 157,4 m n.p.m., położone na osiedlu Maślice we Wrocławiu. Jest to rekultywowane wysypisko śmieci działające od lat 60. XX wieku do roku 2000. Zajmuje powierzchnię 14 ha. Jest to najwyższy punkt terenowy Wrocławia.

Zamek w LeśnicyW
Zamek w Leśnicy

Zamek w Leśnicy – dawny zamek i rezydencja książęca w Leśnicy, powstały w 1132 roku jako gródek obronny, od tego czasu wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Po włączeniu księstwa wrocławskiego w skład królestwa Czech zamek w okresie 1339-1945 stał się rezydencją bogatych rodów mieszczan wrocławskich. Podczas działań wojennych II wojny światowej nie został zniszczony. Po pożarze w 1953 roku, odbudowany i przebudowany na potrzeby domu kultury bez zachowania wystroju i wyposażenia wnętrz. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury „Zamek”.

Złotniki (Wrocław)W
Złotniki (Wrocław)

Złotniki – osiedle Wrocławia w zachodniej części miasta, nad rzeką Bystrzycą i jej dopływem - Ryńką. Administracyjnie część osiedla Leśnica. W granicach miasta od 1928.