Kościół Imienia Maryi w PoznaniuW
Kościół Imienia Maryi w Poznaniu

Kościół Imienia Maryi - modernistyczny, katolicki kościół parafialny, zlokalizowany na poznańskich Krzyżownikach-Smochowicach, przy ul. Santockiej róg Sianowskiej. Parafia prowadzona przez księży Zmartwychwstańców. Od 2017 r. wielkopostny kościół stacyjny.

Krzyżanka (strumień)W
Krzyżanka (strumień)

Krzyżanka – ciek wodny o długości około 2,2km na terenie zachodniego Poznania. Źródła na terenie Sytkowa, a właściwie już w obrębie lotniska Ławica. Uchodzi do Jeziora Kierskiego, w południowym jego krańcu. Etymologia nazwy – od dzielnicy Krzyżowniki.

Pomnik Bogdana Jańskiego w PoznaniuW
Pomnik Bogdana Jańskiego w Poznaniu

Pomnik Bogdana Jańskiego – nieistniejący obelisk ku czci Bogdana Jańskiego, założyciela Zgromadzenia Zmartwychwstańców, który zlokalizowany był w Poznaniu na Smochowicach, przy ul. Santockiej, naprzeciw kościoła Imienia Maryi, prowadzonego przez Zmartwychwstańców.

Parafia Imienia Maryi w PoznaniuW
Parafia Imienia Maryi w Poznaniu

Parafia pw. Imienia Maryi w Poznaniu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji poznańskiej w dekanacie Poznań-Jeżyce.

Poznań WolaW
Poznań Wola

Poznań Wola – stacja kolejowa na poznańskich Smochowicach, w pobliżu Woli, leżąca na szlaku prowadzącym z Poznania do Szczecina w Poznańskim Węźle Kolejowym. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego. Od stacji odchodzi nieczynna bocznica do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Istnieje koncepcja wykorzystania przebiegu bocznicy WZM, w celu stworzenia połączenia kolejowego Poznania z lotniskiem Ławica. Planowane jest przeniesienie lokalizacji stacji w okolice ulic Skalskiego i Dąbrowskiego.

SmochowiceW
Smochowice

Smochowice – część Poznania, w zachodnim obszarze miasta, na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice.

Ulica Jana Henryka Dąbrowskiego w PoznaniuW
Ulica Jana Henryka Dąbrowskiego w Poznaniu

Ulica Jana Henryka Dąbrowskiego – ulica w Poznaniu, biegnąca od centrum miasta w kierunku zachodnim. Według W. Łęckiego jest to najdłuższa ulica w mieście. Według zarządcy drogi ulica ma 8175 m. Została wytyczona w 1828 roku jako szosa pocztowa do Berlina łącząca Poznań z Berlinem w przedłużeniu ówczesnej ul. Berlińskiej. Ulicę wraz z Jeżycami włączono do Poznania w 1900 roku. Na odcinku od ulicy Lutyckiej do granicy administracyjnej miasta stanowi odcinek drogi krajowej nr 92.