
Chatham House – najważniejszy brytyjski i jeden z ważniejszych na świecie think tanków zajmujących się badaniem stosunków międzynarodowych.

Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów (FMD) – polskie stowarzyszenie skupiające studentów i absolwentów szkół wyższych, wiążących swoje plany zawodowe z pracą w środowisku międzynarodowym. Misją organizacji jest Kreowanie i kształcenie przyszłych Liderów, którzy poprzez swoje działania zapewnią silną i stabilną pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego – polski think tank specjalizujący się w polityce zagranicznej i bezpieczeństwie międzynarodowym. Głównym obszarem aktywności Fundacji Pułaskiego jest dostarczanie analiz opisujących i wyjaśniających wydarzenia międzynarodowe, identyfikujących trendy w środowisku międzynarodowym oraz zawierających możliwe do zaimplementowania rekomendacje i rozwiązania dla decydentów rządowych i sektora prywatnego.

Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. Dzieli się na 4 katedry i 2 zakłady. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z stosunkami polsko-niemieckimi, prasoznawstwem, śląskoznawstwem, komunikacją społeczną, europeistyką. Instytut oferuje studia na kierunkach: politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz studia podyplomowe. Aktualnie na instytucie kształci się studentów wyłącznie w trybie dziennym. Jego kadrę naukową tworzy 40 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym: 6 profesorów zwyczajnych z tytułem profesora, 9 profesorów nadzwyczajnych z tytułem doktora habilitowanego, 21 adiunktów z tytułem doktora oraz 4 asystentów z tytułem zawodowym magistra. Siedzibą instytutu jest gmach Collegium Civitas im. Bolesława Wierzbiańskiego, położony przy ulicy Katowickiej 89 w Opolu.

Instytut Stosunków Międzynarodowych – jednostka publiczna prowadząca badania w zakresie stosunków międzynarodowych z siedzibą w Pradze. Założycielem IIR jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech. Ono także w głównej mierze odpowiada za jego finansowanie.

Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego – jedna z czterech jednostek dydaktycznych wchodzących w skład Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Powstał w 1976 i przez pierwsze lata swojej działalności prowadził jedynie kursy specjalizacyjne dla studentów nauk politycznych. W 1991 stosunki międzynarodowe zaistniały jako osobny kierunek studiów. Pierwszym dyrektorem Instytutu był Bogusław Mrozek (1976–1977), następnie Józef Kukułka (1977–1990). W l. 1990–2016 funkcję tę pełnił Edward Haliżak. Od 2016 ISM-em kierował dr hab. Jakub Zajączkowski. 30 czerwca 2019, w związku z restrukturyzacją WNPiSM, Instytut został rozwiązany.

Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia – państwowa osoba prawna zajmująca się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. W szerszym kontekście także : Europą Środkowo-Zachodnią, Włochami, Holandią, Afryką Północną w tym Tunezją, Libią, Egiptem, Sudanem, Etiopią jak również Indiami, Bliskim Wschodem, Cyprem, Grecją oraz Azją Wschodnią i Pacyfikiem głównie Chinami, Tajlandią, Wietnamem, Indonezją, Malezją, Birmą, Tajwanem, Koreą i Japonią. Podstawowym zadaniem OSW jest przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych na potrzeby organów władzy publicznej w Polsce.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) – państwowa jednostka organizacyjna powołana w 1947, funkcjonująca w obecnej formie na mocy Ustawy z 20 grudnia 1996 w celu prowadzenia działalności badawczej, analitycznej, szkoleniowej i archiwistycznej w zakresie spraw międzynarodowych. Dyrektora PISM powołuje Prezes Rady Ministrów na kadencje pięcioletnie. Bieżący nadzór nad pracą instytutu sprawuje Minister Spraw Zagranicznych.

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – powstało w 1990 przy Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawą organizacji Studium było powołane pod kierownictwem profesora Tadeusza Majdy Seminarium Problemów Narodowościowych Związku Radzieckiego i Europy Środkowej. Inicjatorami powstania seminarium oprócz Majdy byli Andrzej Ananicz oraz Jan Malicki. Studium prowadzi działalność naukową i dydaktyczną związaną z krajami byłego bloku komunistycznego.

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jeden z 20 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kształcący studentów na pięciu kierunkach zaliczanych do nauk politologicznych i dziennikarskich, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Budynek wydziału mieści się na terenie kampusu Morasko, przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5.