
Antykapitalizm – termin oznaczający sprzeciw wobec kapitalizmu. Ściślej, odnosi się do osób i organizacji zabiegających o zastąpienie go innym systemem. Pojęcie odnosi się do wielu różnych ideologii, czy ruchów, nierzadko walczących również między sobą. Pewne postawy ideologiczne dążą jedynie do częściowego zniesienia kapitalizmu, inne do jego całkowitej likwidacji.

Antifa w Polsce – zbiorcze określenie ogółu osób deklarujących się jako antyfaszyści i czynnie sprzeciwiających się tendencjom skrajnie prawicowym w Polsce. Jest ruchem nieformalnym, pozbawionym kierownictwa czy wewnętrznej hierarchii. Pierwsze wzmianki o nierejestrowanych grupach zwanych antyfaszystowskimi w Polsce pojawiły się w latach 90. XX wieku. Polskie środowiska antyfaszystowskie są bardzo zróżnicowane pod względem działalności.

Murray Bookchin – amerykański teoretyk społeczny, pisarz, mówca, historyk i filozof polityczny. Pionier lewicowego ruchu ekologicznego.

Darmowy sklep – rodzaj sklepu, w którym wszystkie towary są udostępniane bezpłatnie.

Dorothy Day – amerykańska dziennikarka, działaczka społeczna, zdeklarowana pacyfistka, katoliczka. Służebnica Boża Kościoła rzymskokatolickiego.

Front Lewicy – antykapitalistyczna organizacja polityczna założona w 2008 w Rosji.

Indymedia – sieć grup medialnych i dziennikarzy. Indymedia zostały zainicjowane pod koniec 1999 roku, by przekazywać informacje o protestach antyglobalistów przeciwko spotkaniu Światowej Organizacji Handlu w Seattle. Do 2002 roku powstało 89 lokalnych autonomicznych ośrodków w 31 krajach na 6 kontynentach.

Means TV – amerykański antykapitalistyczny serwis streamingowy VOD z siedzibą w Detroit, Michigan. Means zostało założone w 2019 przez filmowców Naomi Burton i Nicka Hayesa jako następca firmy produkującej wideo, Means of Production. W serwisie znajdują się filmy, seriale telewizyjne, podcasty i reportaże. Means TV jest zorganizowane jako spółdzielnia pracownicza.

Powstanie łódzkie, zwane również powstaniem czerwcowym – pierwsze w Imperium Rosyjskim powstanie zbrojne robotników w trakcie rewolucji 1905 roku, które miało miejsce w dniach 22–24 czerwca, a zarazem początek rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim. Obok wymiaru społecznego miało zarazem charakter zrywu niepodległościowego.

Really Really Free Market – ogólnoświatowy ruch opierający się na horyzontalnie zorganizowanych kolektywach osób, które tworzą tymczasowy rynek oparty na alternatywnej ekonomii darów. Wydarzenia RRFM są często organizowane przez ludzi niezwiązanych z żadną większą organizacją, a jednym z założeń jest możliwość zawiązywania oddziałów przez każdego, kiedykolwiek i gdziekolwiek. Ruch RRFM ma na celu przeciwdziałanie kapitalizmowi w sposób proaktywny, poprzez tworzenie pozytywnej inicjatywy, mającej zakwestionować mity niedoboru i konkurencji oraz promocję idei pomocy wzajemnej. Nazwa ruchu jest sama w sobie grą słów, ponieważ jest reinterpretacją i ponownym rozwinięciem terminu wolny rynek, który ogólnie odnosi się do gospodarki opartej na konkurencji rządzonej przez podaż i popyt.

Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy - działająca na przełomie XIX i XX wieku polska marksistowska partia polityczna. Początkowo nosiła nazwę Socjaldemokracja Królestwa Polskiego. Od 1900 roku Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy. Od kwietnia 1906 roku była autonomiczną sekcją Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, zachowała jednak samodzielność ideologiczną i organizacyjną.