AlbaniaW
Albania

Albania, Republika Albanii – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Ludowa Republika BułgariiW
Ludowa Republika Bułgarii

Ludowa Republika Bułgarii – oficjalna nazwa Bułgarii będącej częścią bloku wschodniego w okresie rządów Bułgarskiej Partii Komunistycznej. Nazwa ta obowiązywała od 15 września 1946 do 15 listopada 1990, kiedy zastąpiono ją nazwą Republika Bułgarii.

Czechosłowacka Republika SocjalistycznaW
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna

Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, CSRS – oficjalna nazwa czechosłowackiego państwa po uchwaleniu konstytucji w 1960 roku, będącego częścią bloku wschodniego.

Republika CzechosłowackaW
Republika Czechosłowacka

Republika Czechosłowacka – oficjalna nazwa państwa czechosłowackiego od objęcia władzy przez komunistów i uchwalenia nowej konstytucji w 1948 roku, aż do zmiany owej konstytucji, a także i nazwy kraju na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną.

KubaW
Kuba

Kuba, Republika Kuby – państwo wyspiarskie w Ameryce Północnej, położone w archipelagu Wielkich Antyli, na wyspie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek. Największy pod względem powierzchni kraj na Karaibach (110 860 km²), zamieszkany przez 11 032 343 osób (2021). Stolicą i największym miastem jest Hawana.

MongoliaW
Mongolia

Mongolia – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.

Niemiecka Republika DemokratycznaW
Niemiecka Republika Demokratyczna

Niemiecka Republika Demokratyczna – istniejące w latach 1949–1990 państwo niemieckie powstałe 7 października 1949 roku na terenie radzieckiej strefy okupacyjnej będące częścią bloku wschodniego. Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990 roku, gdy powstałe w miejsce NRD landy przystąpiły do RFN tworząc zjednoczone Niemcy.

Polska Rzeczpospolita LudowaW
Polska Rzeczpospolita Ludowa

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. W latach 1944–1952 funkcjonowało jako Rzeczpospolita Polska. W okresie 1944–1989, propagandowo, potocznie i niekiedy w oficjalnych aktach władz nazywane było Polską Ludową. W tym okresie Polska była państwem niesuwerennym, pozostającym pod polityczną dominacją ZSRR. Rządy sprawowała komunistyczna Polska Partia Robotnicza, a następnie Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, jako partia hegemoniczna, przy formalnym istnieniu ugrupowań satelickich, tzw. „stronnictw sojuszniczych”.

Rumunia w epoce komunizmuW
Rumunia w epoce komunizmu

Rumunia w epoce komunizmu – okres w dziejach Rumunii od zakończenia II wojny światowej do rewolucji rumuńskiej. Jedno z państw bloku wschodniego. Państwo zachowywało jedynie pozory demokracji, w gospodarce obowiązywały zasady socjalistyczne. Komuniści objęli władzę w Rumunii w 1947 roku dzięki pomocy radzieckiego sojusznika oraz metodycznie eliminując opozycję. Upadek rządów komunistycznych w Rumunii nastąpił wskutek wybuchu społecznego niezadowolenia, które przerodziło się w rewolucję w grudniu 1989 roku i stanowiło część procesu obejmującego całą środkowo-wschodnią Europę zwanego Jesienią Ludów.

Węgierska Republika Ludowa (1949–1989)W
Węgierska Republika Ludowa (1949–1989)

Węgierska Republika Ludowa – nazwa państwa węgierskiego w latach 1949–1989. Członek Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, jedno z państw bloku wschodniego.

WietnamW
Wietnam

Wietnam, Socjalistyczna Republika Wietnamu − państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Półwyspie Indochińskim i graniczące z Chińską Republiką Ludową, Laosem i Kambodżą. Ma ponad 90 mln mieszkańców i jest piętnastym co do wielkości populacji państwem świata.

Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichW
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich – historyczne państwo komunistyczne położone we wschodniej Europie oraz północnej i środkowej Azji, ze stolicą w Moskwie, istniejące w latach 1922–1991. Miało powierzchnię 22 mln km², rozciągało się od Morza Bałtyckiego i Czarnego do Pacyfiku. Nominalnie ZSRR był federacją narodowych republik radzieckich, w praktyce był krajem o mocno scentralizowanej władzy i gospodarce. Ustrój polityczny i gospodarczy państwa był dyktaturą monopartyjną, w którym władzę sprawowała RKP(b)/WKP(b)/KPZR według koncepcji tzw. „dyktatury proletariatu”. W okresie dyktatorskich rządów Józefa Stalina został wprowadzony system totalitarny, który po jego śmierci przekształcił się w autorytaryzm. Kolejną zmianę w systemie władzy ZSRR przyniosła pieriestrojka, w wyniku której w kraju zapanował ustrój semiprezydencki.