Arabska Unia MaghrebuW
Arabska Unia Maghrebu

Arabska Unia Maghrebu – organizacja międzynarodowa, zrzeszające państwa regionu Maghrebu.

FumigacjaW
Fumigacja

Fumigacja (późn. łac. fumigatio – dymienie z łac. fumigatus od fumigare – dymić, kadzić) – zwalczanie szkodników (np. owadów i gryzoni) za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu. Substancje te zwane są fumigantami. Do niedawna powszechnie stosowanym fumigatorem był bromek metylu (CH3Br), który obecnie jest zastępowany innymi substancjami ze względu na powodowanie efektu cieplarnianego. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Najczęściej stosowanym fumigatorem jest fosforowodór.

Handel Zagraniczny (miesięcznik)W
Handel Zagraniczny (miesięcznik)

Handel Zagraniczny – branżowy miesięcznik wydawany w latach 1955–1995, początkowo przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego, następnie przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Klasyfikacja kawyW
Klasyfikacja kawy

Klasyfikacja kawy – zróżnicowany ze względu na kraj produkcji lub odbioru, handlowy system podziału jakościowego ziaren kawowca, używanych do przygotowywania kawy.

Lista krajów według wielkości eksportuW
Lista krajów według wielkości eksportu

Poniższe tabele zawierają kraje uszeregowane według wielkości eksportu ogółem i w przeliczeniu na mieszkańca w oparciu o dane The World Factbook opracowane przez CIA. Dane o rozmiarach eksportu na mieszkańca uzyskano przez podzielenie eksportu ogółem w danym roku przez liczbę mieszkańców w lipcu danego roku. Dla celów porównawczych umieszczono także niektóre niesuwerenne terytoria, lecz pozycje numerowane dotyczą tylko suwerennych państw. Wartość eksportu zawiera także reeksport, który w może stanowić duży udział w mniejszych krajach rozwiniętych.

Państwowy Instytut EksportowyW
Państwowy Instytut Eksportowy

Państwowy Instytut Eksportowy – polska instytucja promocji eksportu działająca w II RP w latach 1927–1939.

Partnerstwo TranspacyficzneW
Partnerstwo Transpacyficzne

Partnerstwo Transpacyficzne – wielostronna umowa regulująca zasady handlu, zawarta 5 października 2015 przez dwanaście krajów w całym regionie Azji i Pacyfiku. Tego dnia umowę podpisali przedstawiciele krajów-sygnatariuszy. Obecnie umowa będzie zatwierdzana przez rządy poszczególnych państw. Podstawą jest zawarte w 2005 roku porozumienie o partnerstwie strategicznym Trans-Pacific. Kraje członkowskie określiły termin zakończenia negocjacji w 2012 r., ale sporne kwestie związane z rolnictwem, własnością intelektualną, a także usługami i inwestycjami spowodowały przedłużenie negocjacji. Zawarcie TPP było jednym z głównych celów strategii handlowej administracji Obamy oraz Shinzo Abe.

Polska Izba Handlu ZagranicznegoW
Polska Izba Handlu Zagranicznego

Polska Izba Handlu Zagranicznego – działające w latach 1949–1989, posiadające siedzibę w Polsce, zrzeszenie podmiotów gospodarczych, głównie central handlu zagranicznego.

Sankcje międzynarodowe w związku z konfliktem na UkrainieW
Sankcje międzynarodowe w związku z konfliktem na Ukrainie

Sankcje międzynarodowe w związku z konfliktem na Ukrainie – sankcje nałożone na Rosję w związku z rosyjską agresją na Ukrainę oraz rosyjskie embargo na produkty rolno-spożywcze.

Służba Handlowa Stanów ZjednoczonychW
Służba Handlowa Stanów Zjednoczonych

Służba Handlowa Stanów Zjednoczonych, stanowi wyspecjalizowaną służbę promocji handlu Administracji Handlu Międzynarodowego Departamentu Handlu USA, wspomaga firmy z USA w osiąganiu sukcesów na rynkach zagranicznych.

Wojna handlowa Chiny-USAW
Wojna handlowa Chiny-USA

Wojna handlowa Chiny-USA albo amerykańsko-chińska wojna handlowa to trwający konflikt gospodarczy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Donald Trump w 2018 roku zaczął ustalać cła i inne bariery handlowe dla Chin, aby zmusić je do wprowadzenia zmian w tym, co według Stanów Zjednoczonych jest „nieuczciwymi praktykami handlowymi”. Wśród tych praktyk handlowych i ich skutków jest rosnący deficyt handlowy oraz domniemana kradzież własności intelektualnej i wymuszony transfer amerykańskiej technologii do Chin. W odpowiedzi na amerykańskie środki handlowe, chiński rząd oskarżył administrację Trumpa o angażowanie się w protekcjonizm. W styczniu 2020 r. przedstawiciele Chin i USA podpisali umowę handlową określoną jako „zawieszenie broni” w tym konflikcie.

Wspólnota Rozwoju Afryki PołudniowejW
Wspólnota Rozwoju Afryki Południowej

Wspólnota Rozwoju Afryki Południowej - organizacja założona przez rządy dziewięciu południowoafrykańskich krajów: Angoli, Botswany, Eswatini, Lesotho, Malawi, Mozambiku, Tanzanii, Zambii i Zimbabwe. W późniejszych latach dołączyły się: Demokratyczna Republika Konga, Madagaskar, Mauritius, Namibia, Seszele i Południowa Afryka. Jest następcą powstałej w 1980 roku Południowoafrykańskiej Konferencji ds. Koordynacji Rozwoju (SADCC)