
Federalny Trybunał Konstytucyjny – sąd konstytucyjny Republiki Federalnej Niemiec. Kontroluje zgodność wydawanych aktów prawnych z konstytucją (Grundgesetz). Ma siedzibę w Karlsruhe.
Rada Konstytucyjna – najwyższa instytucja sądownictwa konstytucyjnego we Francji. Powołana do życia 4 października 1958 zgodnie z Konstytucją Piątej Republiki, rada stoi na straży przestrzegania konstytucji przez parlament, prezydenta i obywateli Republiki Francuskiej.

Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej – sąd konstytucyjny Republiki Czeskiej z siedzibą w Brnie; od 2013 prezesem Sądu Konstytucyjnego jest Pavel Rychetský.

Sąd Konstytucyjny Konga – kongijski sąd konstytucyjny, organ władzy sądowniczej. Został utworzony na mocy konstytucji z dnia 20 stycznia 2002 roku.

Sąd Konstytucyjny Litwy – sąd konstytucyjny na Litwie.

Słowacki Sąd Konstytucyjny - sąd konstytucyjny Słowacji, z siedzibą w Koszycach.
Sąd Konstytucyjny, Trybunał Konstytucyjny – sąd konstytucyjny Słowenii z siedzibą w Lublanie.

Sąd Konstytucyjny Republiki Włoskiej – sąd konstytucyjny Republiki Włoskiej, organ państwowy, który ma za zadanie:badanie zgodności z Konstytucją aktów prawnych Państwa i regionów, rozstrzyganie sporów kompetencyjnych między organami Państwa, organami Państwa i regionami oraz regionami. rozstrzyganie spraw impeachmentu Prezydenta.

Sąd Konstytucyjny Ukrainy – sąd konstytucyjny Ukrainy, kontrolujący konstytucyjność aktów normatywnych z Konstytucją Ukrainy.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest kontrola zgodności z konstytucją działań władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Trybunał Konstytucyjny – sąd konstytucyjny na Łotwie. Rozpatruje sprawy z zakresu zgodności ustaw i innych przepisów prawnych z konstytucją, a także pozostałe sprawy przypisane mu w ramach obowiązków określonych w Konstytucji Republiki Łotewskiej i w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Trybunał Konstytucyjny (TK) – polski sąd konstytucyjny, organ władzy sądowniczej. Został utworzony w 1982 i rozpoczął działalność orzeczniczą w 1986. Jego podstawowym zadaniem jest sądowa kontrola konstytucyjności prawa: kontrolowanie zgodności norm prawnych niższego rzędu z normami prawnymi wyższego rzędu, przede wszystkim z Konstytucją i niektórymi umowami międzynarodowymi.

Trybunał Konstytucyjny – sąd konstytucyjny na Węgrzech. W skład trybunału wchodzi 15 sędziów, spośród których wybierany jest przewodniczący oraz jeden lub dwóch jego zastępców. Jest głównym organem państwa kontrolującym zgodność prawa węgierskiego z konstytucją Węgier oraz chroniący zapewnione w niej prawa fundamentalne. Od 2010 kompetencja Trybunału do kontroli konstytucyjności jest poważnie ograniczona, co stawia go w innej pozycji niż sądy konstytucyjne Europy Zachodniej.