
Bank Cukrownictwa – bank działający w Poznaniu w okresie międzywojennym.

Bank Osmański
Bank Przemysłowców – bank działający w Poznaniu w okresie międzywojennym.
Bank Włościański w Poznaniu – neobarokowy, zabytkowy budynek bankowy z 1912 zaprojektowany przez Stefana Cybichowskiego i Czesława Leitgebera dla założonego w 1872 Banku Włościańskiego. Znajduje się w Poznaniu przy Placu Wolności 9.

Bezpieczna Kasa Oszczędności (BKO) – firma (parabank) oferująca lokaty oszczędnościowe, założona w październiku 1989 przez Lecha Grobelnego.
Dom Bankowy Dr Józef Kugel i S-ka – działający w Gdyni w latach 1933-1950 bank o kapitale polsko-angielskim, którego celem było finansowanie handlu zagranicznego oraz przemysłu.
Galicyjska Kasa Oszczędności we Lwowie – spółdzielnia oszczędnościowo-kredytowa założona w 1844 we Lwowie, w 1938 przekształco na w Centralną Małopolską Kasę Oszczędności we Lwowie; kredytowała m.in. górnictwo ropy naftowej i przedsięwzięcia przemysłowe, dotowała polskie instytucje społeczne i kulturalne we wschodniej Galicji.

Bank Krajowy Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim – publiczna instytucja kredytowa działająca na terenie Galicji w latach 1883-1920, a następnie w latach 1920-1924 na terenie całego kraju

Giełda w Gdańsku, Giełda Gdańska – instytucja giełdowa działająca w Gdańsku od 1742, w Wolnym Mieście Gdańsku od 1921.
Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Radomskich – jedna z kas pożyczkowych działających w Radomiu pod zaborem rosyjskim, zorganizowana przez miejscowych przemysłowców. W 1897 roku oddano do użytku neogotycki budynek Kasy, obecnie II Oddział Banku Pekao S.A., ul. Piłsudskiego 15.

Plan Geithnera – plan przedstawiony przez amerykańskiego ministera skarbu Timothy Geithnera polegający na poprawie sytuacji banków przez wykupienie ich toksycznych aktywów, opartych na niespłacalnych długach hipotecznych.

Plan Paulsona – program ratunkowy dla amerykańskiego sektora finansowego, zaproponowany w trakcie kryzysu finansowego w USA w 2008 roku przez Henry Paulsona, sekretarza skarbu w gabinecie George’a W. Busha.

Reforma monetarna Karola Wielkiego - reforma systemu pieniężnego przeprowadzona ok. roku 790 w państwie karolińskim.

Reforma monetarna w Niemczech w 1871 roku – reforma systemu pieniężnego przeprowadzona w zjednoczonych Niemczech po utworzeniu Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku.

Rosyjski Bank Handlu Zagranicznego – jeden banków rosyjskich (1871-1917).

Wiener Stadtbank – pierwszy państwowy bank w Austrii.

Związek Spółek Zarobkowych i Gospodarczych w Poznaniu – najstarsza centrala polskich spółek kredytowych w Wielkopolsce, powstała w 1871 jako Związek Spółek Polskich. Związek miał za zadanie popieranie istniejących spółek, zakładanie nowych oraz pomoc w wymianie finansowej.