
Europejska Unia Nadawców, nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja – Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 1977–1980 Festiwal w Sopocie miał nawet formułę „Festiwalu Interwizji”, konkurencyjnego dla Konkursu Piosenki Eurowizji.

BHT 1 – bośniacki kanał telewizyjny należący do nadawcy Bosanskohercegovačka radiotelevizija. W obecnej postaci wystartował w 2004 roku.

Bosanskohercegovačka radiotelevizija – bośniacko-hercegowiński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Nadawca kanału telewizyjnego o zasięgu ogólnokrajowym BHT 1 oraz rozgłośni radiowej BH Radio 1. BHRT pełni również funkcję organizacji łączącej publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Nadającą w językach bośniackim i chorwackim RTVFBiH oraz serbskojęzyczną RTRS.

CNBC Europe - kanał biznesowy z sieci CNBC, jest jedyną ogólnoeuropejską stacją telewizyjną dostarczającą na bieżąco informacje finansowe i biznesowe. CNBC Europe ma siedzibę w Londynie. Kanał dociera do ponad 100 milionów gospodarstw domowych.

Cyprus Broadcasting Corporation, skrótowo CyBC – cypryjski nadawca publiczny. Rozpoczął działalność radiową 4 października 1953 roku, a w 1957 transmisję telewizyjną. Nadaje cztery stacje radiowe i dwa krajowe programy telewizyjne oraz wykorzystuje jeden kanał satelitarny dla cypryjskiej diaspory.

DTX – przeznaczony na rynek europejski telewizyjny kanał tematyczny skierowany głównie do mężczyzn. W ramówce stacji znajdują się programy poruszające tematykę: motoryzacja, męskie jedzenie czy ekstremalne wędkarstwo.

1FLTV – kanał telewizyjny uruchomiony w Liechtensteinie 15 sierpnia 2008. Do tego czasu w Liechtensteinie nie nadawano żadnego własnego programu telewizyjnego, a mieszkańcy tego kraju korzystali, obok telewizji satelitarnych, z kanałów krajów sąsiednich: Austrii i Szwajcarii.

Macedońskie Radio i Telewizja, MRT, od 2019 oficjalnie Narodowa Radio Telewizja, NRT – macedoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców.

MRT 1 – pierwszy kanał północnomacedońskiej telewizji publicznej.

MRT 2 – drugi kanał północnomacedońskiej telewizji publicznej. Emituje treści w językach mniejszości narodowych w Macedonii.

MRT 3 – trzeci kanał północnomacedońskiej telewizji publicznej. Stacja transmituje obrady posiedzeń plenarnych oraz obrady komisji Zgromadzenia Republiki Macedonii Północnej.

MTV Adria – stacja telewizyjna wystartowała 1 września 2005 roku w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czarnogórze, Macedonii, Serbii i Słowenii. MTV Adria ma siedzibę w Lublanie w Słowenii. Prezenterami są Ivan Šarić, Martina Vrbos, Lana Borić, Maja Taraniš. Pierwszą jak i ostatnią piosenką wyemitowaną na antenie MTV Adria była to piosenka "Beautiful Day" zespołu U2

MTV Europe – kanał muzyczny powstały 1 sierpnia 1987 roku.

Radio Televizioni i Kosovës - publiczny nadawca radiowy i telewizyjny w Republice Kosowa.

RTS – serbski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców. Firma powstała w 1929 jako Radio Belgrad. W 1958 rozszerzyła działalność o nadawanie programów telewizyjnych i zmieniła nazwę na Radio i Telewizje Belgrad. Od 1992 działa pod obecną nazwą.
Radiotelevizija Slovenija, na terenie kraju znany po prostu pod nazwą RTV – słoweński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców. Przedsiębiorstwo powstało 1 września 1928 roku jako Radio Ljubljana, zaś od 28 listopada 1958 roku emituje także kanały telewizyjne, a od 2001 roku posiada swój multimedialny portal internetowy. Nadaje ona po trzy ogólnokrajowe kanały radiowe i telewizyjne. Większość jej budżetu stanowi dochód z abonamentu radiowo-telewizyjnego, uzupełniająco stacja korzysta też z wpływów z reklam.

Sitel Televizija – prywatny kanał telewizyjny funkcjonujący w Macedonii Północnej. Stacja ma zasięg ogólnonarodowy.

Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych. W 2016 roku TMC sprywatyzowano całkowicie, rząd Monako sprzedał swoje 20% TF1 Group który stał się jedynym udziałowcem nadawcy.

VH1 Europe – telewizyjny kanał muzyczny przeznaczony na rynek europejski, należący do koncernu MTV Networks. Prezentuje głównie muzykę wydaną po 2000 roku, choć przez większość czasu nadawania grał także utwory z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.