GilotynaW
Gilotyna

Gilotyna – przyrząd służący do wykonywania kary śmierci poprzez ścięcie głowy za pomocą dużego, ciężkiego noża o skośnym ostrzu, który opada pionowo pod wpływem grawitacji na szyję skazańca, unieruchomionego w ramie gilotyny.

Kara tysiąca cięćW
Kara tysiąca cięć

Kara tysiąca cięć – jedna z najbardziej popularnych form egzekucji i jednocześnie publicznej tortury w Chinach, stosowana od około 900 roku n.e. do jej zniesienia w 1905.

Komora gazowaW
Komora gazowa

Komora gazowa – urządzenie do uśmiercania ludzi trującym gazem. Ma postać hermetycznej komory lub pomieszczenia, wyposażonego w instalację umożliwiającą przeprowadzenie reakcji chemicznej, w wyniku której powstaje śmiercionośny gaz – zwykle cyjanowodór – oraz usunięcie i neutralizację tego gazu. Zwykle istnieją w niej okna, aby świadkowie mogli obserwować przebieg egzekucji.

Krwawy orzełW
Krwawy orzeł

Krwawy orzeł – rodzaj tortury i kary śmierci wspomniany w nordyckich sagach i legendach. Polegał on na tym, że związaną ofiarę kładziono twarzą do dołu, a na jej plecach wycinano orła. Następnie toporkiem odcinano żebra od kręgosłupa i rozciągano je na boki, tak by tworzyły „skrzydła”. Rany posypywano solą, po czym wyjmowano płuca i rozkładano na „skrzydłach”. Według nordyckich poematów i sag ofiarami krwawego orła mieli być: Ella z Nortumbrii, Halfdan, syn norweskiego króla Haralda Pięknowłosego, irlandzki król Maelgualai i prawdopodobnie arcybiskup Canterbury, Alphege.

Łamanie kołemW
Łamanie kołem

Łamanie kołem – jedna z metod egzekucji stosowana powszechnie w średniowiecznej Europie, podobnie jak ścięcie toporem i gotowanie we wrzątku.

Łamanie słoniemW
Łamanie słoniem

Łamanie słoniem – powszechna metoda wymierzania kary śmierci w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Miecz katowskiW
Miecz katowski

Miecz katowski – miecz służący do wykonywania kary śmierci przez ścięcie.

Nabicie na palW
Nabicie na pal

Nabicie na pal – jedna z form wykonywania kary śmierci, praktykowana od starożytności do XVIII wieku. W okresie starożytnym stosowana była przez Hetytów w Anatolii i na Bliskim Wschodzie, a od średniowiecza rozpowszechniła się na ziemiach najeżdżanych przez Imperium Osmańskie bądź podległych temu państwu – głównie na Bałkanach, ale też na południowo-wschodnich krańcach Rzeczypospolitej.

Obdarcie ze skóryW
Obdarcie ze skóry

Obdarcie ze skóry – usunięcie skóry z powierzchni ciała.

PatibulumW
Patibulum

Patibulum – pozioma belka krzyża przeznaczonego do ukrzyżowania. Mogło być przymocowywana dwie lub trzy stopy poniżej górnego końca słupa pionowego, ale najczęściej przez Rzymian używana była postać litery Ττ, o układzie w kształcie tej litery. W tym przypadku patibulum umieszczano na szczycie słupa.

PowieszenieW
Powieszenie

Powieszenie – jedna z najstarszych metod wykonywania kary śmierci.

Powieszenie, wypatroszenie i poćwiartowanieW
Powieszenie, wypatroszenie i poćwiartowanie

Powieszenie, otwarcie wnętrzności i poćwiartowanie było jedną z form kary śmierci stosowaną w Anglii, głównie za zdradę stanu.

Rozerwanie końmiW
Rozerwanie końmi

Rozerwanie końmi – sposób wykonania kary śmierci, polegający na przywiązaniu skazanego za ręce i nogi do czterech koni, które ciągnąc w cztery strony rozrywają skazańca. Kat wykonujący wyrok musiał być bardzo precyzyjny, ponieważ cztery konie musiały rozrywać skazanego równomiernie, by żaden z członków nie został oderwany zbyt wcześnie. Śmierć następowała poprzez natychmiastowe wykrwawienie, ale nie zawsze tak się kończyło – czasami taka egzekucja trwała ponad godzinę, zanim kończyny zostały oderwane, a skazanemu pozostał jedynie tułów.

RozstrzelanieW
Rozstrzelanie

Rozstrzelanie – rodzaj kary śmierci polegający na spowodowaniu nagłej śmierci poprzez natychmiastowe zniszczenie organów wewnętrznych lub mózgu skazańca za pomocą pojedynczego lub wielokrotnego postrzału.

Spalenie na stosieW
Spalenie na stosie

Spalenie na stosie – sposób wykonania kary śmierci poprzez spalenie żywcem na stosie, znane od starożytności. Wspomina o niej Herodot, Plutarch i Seneka. Kara ta była stosowana od starożytności, przez średniowiecze, aż do XIX wieku.

SzafotW
Szafot

Szafot – rodzaj podwyższenia, podium, na którym przez ścięcie mieczem, później toporem, a jeszcze później gilotyną wykonywano publiczne egzekucje.

SzubienicaW
Szubienica

Szubienica – konstrukcja, zazwyczaj drewniana, wykonana z poprzecznej belki wspartej na słupie lub dwóch słupach, służąca do wykonania kary śmierci przez powieszenie. Osobom skazanym na śmierć przez powieszenie zakłada się na szyję stryczek.

Ścięcie (kara)W
Ścięcie (kara)

Ścięcie – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.

UkamienowanieW
Ukamienowanie

Ukamienowanie (lapidacja) – wraz z rozszarpaniem najstarsza forma kary śmierci. Polega na obrzucaniu skazanego kamieniami przez grupę ludzi uczestniczących w egzekucji.

UkrzyżowanieW
Ukrzyżowanie

Ukrzyżowanie – rodzaj kary śmierci stosowanej w starożytności m.in. przez Persów, Rzymian, Fenicjan i Kartagińczyków, jako forma hańbiącej egzekucji na niewolnikach, buntownikach i innych osobach niebędących pełnoprawnymi obywatelami.

ZmiażdżenieW
Zmiażdżenie

Zmiażdżenie – metoda egzekucji i tortur, ma długą i krwawą historię, a techniki miażdżenia są bardzo zróżnicowane w zależności od miejsca. Obecnie władze żadnego państwa nie uznają oficjalnie tej metody wykonywania kary śmierci.