
Autonomizm – nurt radykalnie lewicowej myśli politycznej, powstały w latach 60. XX wieku we Włoszech jako kontynuacja ruchu komunizmu robotniczego. Z czasem ruch ten zasymilował wiele elementów myśli anarchistycznej, łącząc je z marksizmem. Grupy powołujące się na różnie rozumiany autonomizm pozostają czynne przede wszystkim w Niemczech, Danii, Włoszech i Francji.

Murray Bookchin – amerykański teoretyk społeczny, pisarz, mówca, historyk i filozof polityczny. Pionier lewicowego ruchu ekologicznego.

Centralna Organizacja Szwedzkich Robotników – szwedzka syndykalistyczna federacja związków zawodowych.

Czarny blok – taktyka demonstracji stosowana przez anarchistów i autonomistów, polegająca na ubieraniu się na czarno i maskowaniu się w celu utrudnienia identyfikacji przez policję. Od połowy lat 90. taktykę czarnego bloku zaadaptowało wiele grup ekstremistycznych - nacjonaliści i neofaszyści. W Polsce taktykę czarnego bloku stosują tzw. Autonomiczni nacjonaliści.

Demokratyczni Socjaliści Ameryki – amerykańskie stowarzyszenie o profilu socjalistyczno-demokratycznym, socjaldemokratycznym oraz propracowniczym.

Dusza człowieka w socjalizmie – esej Oscara Wilde'a z 1891, w którym autor przedstawia swój socjalistyczno-wolnościowy światopogląd oraz krytykę organizacji charytatywnych. Dzieło powstało pod wpływem filozofii anarchistycznej, którą Wilde się zainteresował po lekturze dzieł Piotra Kropotkina.

Ekonomia uczestnicząca albo ekonomia partycypacyjna lub parecon – system proponowany jako alternatywa dla innych systemów takich jak kapitalizm i koordynatoryzm, pochodzący z prac radykalnych teoretyków Michaela Alberta i Robina Hahnela. Parecon rozwija się od lat osiemdziesiątych XX wieku.

Michael Hardt – amerykański filozof zajmujący się marksizmem, profesor teorii literatury na Duke University, działacz polityczny.

Haymarket Riot – zamieszki 4 maja 1886 na placu Haymarket w Chicago, które wybuchły w czasie demonstracji robotniczej. Zwane są także jako „Haymarket affair” lub „Haymarket massacre”.

Christopher Lynn Hedges – amerykański dziennikarz, pisarz i korespondent wojenny. Jest specjalistą od polityki i społeczeństw Bliskiego Wschodu. Obecnie powiązany z telewizją Russia Today.
Jedzenie Zamiast Bomb – społeczna inicjatywa, polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, a jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

Kooperatyzm – doktryna społeczna upatrująca w organizowaniu spółdzielni, w ramach których środki produkcji stają się wspólną własnością wszystkich jej członków, drogę do wyzwolenia społecznego i ewolucyjnego wyeliminowania kapitalizmu.

Krzyk – squat założony we wrześniu 1998 w opuszczonym budynku przy ul. Sienkiewicza 25 w Gliwicach przez osoby związane ze stowarzyszeniem "Krzyk".
Okupuj Wall Street – seria demonstracji o charakterze okupacyjnym, rozpoczętych 17 września 2011 roku w Zuccotti Park w Nowym Jorku. Protesty zostały zainicjowane m.in. przez kanadyjską grupę aktywistów z organizacji AdBusters.

Powstanie kantonalistów – fala wystąpień, które przetoczyły się przez Hiszpanię w czasie I Republiki hiszpańskiej (1873-1874), poczynając od 12 lipca 1873.

Pierre-Joseph Proudhon – francuski polityk, ekonomista, socjolog i dziennikarz. Uważany za ojca anarchizmu, jako pierwszy proponowany przez siebie system nazwał anarchią a siebie samego anarchistą . Stworzył podwaliny pod anarchistyczny indywidualizm, gwałtownie atakował państwo, Kościół oraz system kapitalistyczny.

Robotnicy Przemysłowi Świata – rewolucyjny związek zawodowy założony w 1905 w Chicago; odwołuje się w swych założeniach do rewolucyjnego syndykalizmu.

David Rovics – amerykański muzyk i kompozytor muzyki niezależnej, a także aktywista polityczny o poglądach anarchistycznych.

Rozbrat – nazwa kompleksu budynków mieszczących się przy ul. Kazimierza Pułaskiego na Sołaczu w Poznaniu, zaadaptowanych na społeczne centrum kultury alternatywnej i mieszkania (squatting).

Rytmy Oporu – międzynarodowy ruch zespołów muzycznych, które występują na demonstracjach i akcjach bezpośrednich, a które podpadają pod szeroką definicję ruchów antykapitalistycznych. Poprzez swoją muzykę chcą wspierać wszelkiego rodzaju twórcze przedsięwzięcia przeciwko wszelkim systemom dominacji, ucisku, nietolerancji. Swoją działalnością także wspierają różnego rodzaju działania ekologiczne lub na rzecz ochrony środowiska. Pierwsza grupa RoR powstała w Londynie w 2000. Od tego czasu wiele podobnych grup powstało w Europie i nie tylko. Niektóre z zespołów występują także na paradach lub happeningach.

Samorządność pracownicza, określana również jako samorządność organizacyjna i zarządzanie pracą – forma zarządzania organizacją opartą na samodzielnie kierowanych procesach pracowniczych po stronie pracowników. Samozarządzanie jest cechą charakterystyczną socjalizmu, z propozycjami samozarządzania pojawiającymi się wielokrotnie w historii ruchu socjalistycznego, popieranymi na różne sposoby przez wolnościowych i rynkowych socjalistów, komunistów i anarchistów.

Syrena – warszawski skłot mieszczący się w kamienicy przy ul. Wilczej 30.

Sytuacjonizm – ruch społeczno-artystyczny powstały w latach pięćdziesiątych XX wieku, skupiający głównie artystów, architektów i radykalnych działaczy studenckich z Francji, Holandii, Belgii, Danii i Włoch.

Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego – ruch rewolucyjny powstały dla ochrony interesów rdzennych mieszkańców Meksyku.