Ahmed Resmî Efendi – turecki polityk i dyplomata.

Mehmet Âkif Ersoy właśc. Mehmet Akif Pejani – turecki weterynarz, poeta i polityk pochodzenia albańskiego, twórca tureckiego hymnu narodowego.

Fejzi bej Alizoti – polityk albański, minister finansów w latach 1939–1940.

Aqif Pasza Biçaku, także Aqif Pasza Elbasani – albański polityk i działacz niepodległościowy, syn Mahmuta Paszy Biçaku i Shefikat z d. Alizoti.

Książę Aleksandyr Bogoridi, znany także jako Aleko Bogoridi – wysoki urzędnik i dyplomata osmański pochodzenia bułgarskiego, minister robót publicznych, poczt i telegrafów, członek Najwyższej Rady Państwa. Pierwszy generalny gubernator Rumelii Wschodniej (1879–1884).

Sulejman Delvina – albański polityk, działacz narodowy i dyplomata. Od 30 stycznia do 14 listopada 1920 premier rządu albańskiego.

Abedin Dino − XIX-wieczny polityk osmański i albański wywodzący się z Czamów, jeden z założycieli Ligi Prizreńskiej, działacz albańskiego odrodzenia narodowego, poeta i erudyta.

Rauf Fico – albański polityk i dyplomata, w latach 1929–1931 minister spraw zagranicznych.

Abdyl Frashëri turec. Fraşereli Abdül Bey - albański dziennikarz, urzędnik i działacz narodowy.

Mehdi Frashëri – polityk albański, wywodzący się z wpływowego rodu Frashërich.

Naim Frashëri – albański poeta.

Gazi Husrev-beg – osmański sandżakbej Bośni w latach 1521-1525, 1526-1534 i 1536-1541, wnuk sułtana Bajazyda II. Przyczynił się do rozbudowy Sarajewa, z jego inicjatywy wzniesiono m.in. istniejący do dnia obecnego meczet, miał również wkład w osmańską ekspansję w Chorwacji.

Iljaz Mirahori – albański urzędnik Mehmeda II. Urodził się w wiosce Panarit w południowo-wschodniej Albanii.

Eqrem Libohova – albański polityk i dyplomata, dwukrotny premier rządu albańskiego, syn Ali Neki Paszy, młodszy brat Myfita Libohovy.

Hasan Mazhar lub Hasan Mazhar Bey – gubernator Ankary w Imperium Osmańskim, który odmówił udziału w ludobójstwie Ormian w latach 1915-1917 za co został odwołany ze stanowiska. W 1918 roku stanął na czele tzw. Komisji Mazahara badającej zbrodnie z okresu ludobójstwa Ormian.

Turhan Pasza Përmeti – albański polityk, dwukrotny premier rządu albańskiego.

Hasan Prishtina, właśc. Hasan Bej Vuçiterna – albański polityk i działacz narodowy.

Sedefkâr Mehmet Ağa Elbasańczyk – osmański architekt, znany głównie jako projektant Błękitnego Meczetu w Stambule.

Sinan, Hoca Mimar – turecki architekt, nadworny architekt trzech sułtanów Turcji, twórca prawie 400 budowli. Uczył się w szkole dla janczarów w Stambule.

Ibrahim Şinasi – osmański pisarz, tłumacz oraz publicysta polityczny. Jedna z czołowych postaci nacjonalistycznego i modernistycznego ruchu młodoosmańskiego. Uważany za największego reformatora literatury tureckiej.

Pashko Vasa znany też jako Wassa Efendi, Vaso pasza, Vaso pasza Shkodrani, Albanus Albano – albański prozaik, poeta i działacz narodowy.

Hysen Vrioni też jako Hysen Bej Vrioni – albański polityk i prawnik, minister sprawiedliwości w latach 1921-1923 w rządach Xhafera Ypiego i Ahmeda Zogu, minister spraw zagranicznych w latach 1931-1932, w rządzie Pandelego Evangjeliego.

Yirmisekiz Mehmed Çelebi – turecki dyplomata, którego sułtan Ahmed III wysłał na dwór Ludwika XV w 1720 roku. Dziś Çelebi pamiętany jest przede wszystkim jako autor relacji z podroży do Francji zwanej: "Sefaretname".

Abdul Hamid Ziyaeddin, znany jako Ziya Pasza – osmański pisarz, publicysta polityczny i działacz Ruchu Młodoosmańskiego.