
Agencja Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO) – organ Kurii Rzymskiej odpowiedzialny za weryfikację i promocję jakości nauki prowadzonej przez uczelnie papieskie i kościelne oraz za harmonizowanie działalności dydaktycznej, badawczej i administracyjnej uczelni kościelnych, z zgodnie ze standardami szkolnictwa Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Współpracuje z Kongregacją ds. Edukacji Katolickiej.
Alma Mater, w dopełniaczu Almæ Matris – uroczysta nazwa średniowieczna nadawana szkołom wyższym, zwłaszcza uniwersytetom i akademiom.

Collegium Invisibile – organizacja naukowa założona w 1995 roku, skupiająca wyróżniających się polskich studentów oraz naukowców, którzy współpracują ze sobą na zasadzie mistrz–uczeń, dzięki zastosowaniu metod pracy renomowanych angielskich uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge.

Copernicus College – istniejąca od 2014 roku pierwsza polska w pełni bezpłatna platforma edukacyjna, która umożliwia uczestnictwo w masowych otwartych kursach online, wykładach gościnnych oraz lekturę e-podręczników. Działa pod patronatem Fundacji Centrum Kopernika oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Założycielem i przewodniczącym Rady Naukowej College'u jest prof. Bartosz Brożek, a dyrektorem dr Marek Jakubiec. Kursy odbywają się cyklicznie, natomiast wykłady gościnne i e-podręczniki dostępne są przez cały czas. Z platformy można korzystać bez jakichkolwiek opłat, wymagana jest jedynie rejestracja i akceptacja regulaminu. W połowie 2020 r. College liczył ponad 45 000 studentów.

Czytelnia, lektorium – sala, stanowiąca zwykle część biblioteki, przeznaczona do czytania książek oraz do nauki.

edX – edukacyjna organizacja non-profit udostępniająca masowe otwarte kursy online prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata. Utworzona przez Massachusetts Institute of Technology i Harvard University. W kwietniu 2016 edX miała 917 kursów prowadzonych przez 96 instytucji.

France université numérique – spółka edukacyjna udostępniająca masowe otwarte kursy online prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata. Utworzona przez Ministère de l'Éducation nationale. W kwietniu 2018 France université numérique miała 1,4 mln użytkowników korzystających z 400 kursów prowadzonych przez 100 instytucji.

FutureLearn – spółka edukacyjna udostępniająca masowe otwarte kursy online prowadzone przez uniwersytety i instytuty naukowe z całego świata, utworzona przez Open University oraz Seek Limited.

Immatrykulacja – akt przyjęcia w poczet studentów uczelni; także uroczystość przyjęcia nowych studentów na I rok studiów.

Indeks – dokument potwierdzający bycie studentem, odpowiednik „dzienniczka ucznia”, jeden z najbardziej charakterystycznych symboli okresu studiów. Nazwa ta jest bardzo często wykorzystywana przy nadawaniu nazw miejscom związanym z życiem studenckim.

Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.

Inżynier Europejski jest międzynarodowym certyfikatem, zawodowym inżyniera, akceptowanym w wielu krajach europejskich. Tytuł zawodowy jest przyznawany inżynierom, którzy złożyli wymagane dokumenty dotyczące wykształcenia i praktyki zawodowej i przeszli pozytywną ocenę (kwalifikację) w krajowym stowarzyszeniu naukowo-technicznym, które to stowarzyszenie jest członkiem FEANI – Europejskiej Federacji Krajowych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. FEANI działa w obszarze nauk technicznych i reprezentuje większość krajów europejskich, a szczególnie Unii Europejskiej. Tytuł Inżyniera Europejskiego jest gwarantem, że osoba go posiadająca ma równoważne inżynierskie kwalifikacje zawodowe uznane we wszystkich krajach członkowskich. Szczegóły tego uznania zawodowego zależą jednak od lokalnego prawa krajów członkowskich. Tytuł „Eur Ing” jest rekomendowany przez Unię Europejską jako wzorowy przykład samoregulacji zawodu inżyniera przez adekwatne środowisko zawodowe. Tytuł umieszcza się zwyczajowo przed nazwiskiem.

Kanclerz – na uczelniach wyznaczony przez rektora urzędnik kierujący administracją i gospodarką uczelni.

Kandydat nauk – w Rosji i wielu krajach byłego ZSRR stopień naukowy niższy od stosowanego tam stopnia doktora nauk, odpowiadający polskiemu stopniowi naukowemu doktora, nadawany po aspiranturze i przeprowadzeniu przewodu oraz obronie dysertacji.

Legitymacja studencka – legitymacja poświadczająca status studenta. Dokumenty te są zwykle ważne przez jeden semestr lub trymestr i po upływie tego okresu muszą zostać przedłużone ich daty ważności.

Lekarz – osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do leczenia.
Lekarz dentysta, lekarz stomatolog, pot. dentysta – osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

Licencjat naukowy – stopień naukowy nadawany na wydziałach teologii katolickiej uczelni działających na prawie papieskim. Jest częścią tzw. rzymskiego systemu stopni naukowych, nie jest tożsamy z tytułem zawodowym licencjata określonym prawie polskim oraz nie ma mocy na gruncie prawa polskiego.
Royal College of Physicians of Edinburgh – instytucja wprowadzająca standardy kształcenia lekarzy w Szkocji. Kolegium zostało utworzone w 1681 roku na podstawie aktu królewskiego. Zrzesza 12 tysięcy członków z całego świata.

Studia podyplomowe – inna niż studia wyższe i studia doktoranckie forma kształcenia, przeznaczona dla kandydatów posiadających kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. By rozpocząć studia podyplomowe, należy posiadać dyplom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Różnice w wymaganiach formalnych każda uczelnia określa indywidualnie.

Średniowieczny uniwersytet − powstała w średniowiecznej Europie Zachodniej instytucja szkolnictwa wyższego o charakterze korporacyjnym. Pierwsze uniwersytety powstały w XI i XII wieku we Włoszech, Francji i Anglii.

Uniwersytecka poradnia prawna – jednostka organizacyjna wydziału prawa, w ramach której studenci prawa udzielają bezpłatnych porad prawnych. Może być to alternatywny sposób uzyskania porady prawnej wobec porad profesjonalnych, świadczonych przez adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych czy rzeczników patentowych.

Lekarz weterynarii – przedstawiciel jednej z trzech nauk lekarskich. W Polsce tytuł zawodowy lekarza weterynarii posiadają osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria. Prawo do wykonywania zawodu lekarza weterynarii w Polsce nadaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna. Lekarze weterynarii mają uprawnienia m.in. do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

Wykład – metoda nauczania polegająca na ustnym przekazywaniu wiedzy do słuchaczy, którzy otrzymują ją w milczeniu, zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu.

Wykształcenie wyższe – wykształcenie uzyskane w uniwersytecie, uniwersytecie technicznym (politechnika) lub w innych ośrodkach szkolnictwa wyższego. Pojęcie wykształcenia wyższego obejmuje skończenie studiów wyższych oraz dalsze studia lub badania prowadzące do uzyskania stopnia naukowego. Systemy szkolnictwa wyższego różnią się pomiędzy krajami, ale system nostryfikacji dyplomów opisuje równoważność stopni i tytułów naukowych.