
Johannes Agricola, właściwie Johannes Schneider – niemiecki teolog protestancki, działacz reformacyjny, humanista. Był współpracownikiem Marcina Lutra. Zapoczątkował spór antynomistyczny wśród niemieckich reformatorów.

Minerva Anguissola – włoska malarka epoki renesansu.

Stanisław Zaklika Czyżowski herbu Topór – dworzanin króla Zygmunta Augusta, kasztelan połaniecki i lubelski, założyciel miasta Zaklikowa. Syn Hieronima Zakliki z Wojsławic h. Topór, wsławionego w walkach z Tatarami oraz Anny Sienieńskiej, z domu Dębno, córki kasztelana kamienieckiego.

Daniele Ricciarelli, znany jako Daniele da Volterra – włoski malarz i rzeźbiarz manierystyczny. Był uczniem Michała Anioła. Do historii przeszedł pod przezwiskiem "Majtkarza", który zyskał po zamalowaniu nagości na fresku Sąd Ostateczny.

Johann Draconites, właściwie Johann Trach lub Drach, zwany też Karlstadtem – niemiecki teolog luterański, działacz reformacyjny, biblista i humanista.
Pier Francesco Ferrero – sabaudzki kardynał.

Leonhart Fuchs – lekarz i botanik niemiecki, naturalista renesansowy. Wraz z Hieronimem Bockiem, Ottonem Brunfelsem i Valeriusem Cordusem zaliczany do wielkiej czwórki ojców niemieckiej botaniki.

Francesco Gonzaga – włoski kardynał.

Siegmund von Herberstein – austriacki baron, polityk, historyk i dyplomata.

Izabella Wazówna – królewna szwedzka. Była najstarszą córką Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki oraz siostrą króla Zygmunta III Wazy i Anny Wazówny.

Krzysztof Krupski – od 1547 roku starosta horodelski, piszący się z Orchowa. Szlachcic. Dziedzicznym prawem otrzymał 1550 roku Strzelce i Dubnę, w powiecie horodelskim. Dworzanin króla Zygmunta II Augusta. Łukasz Górnicki w "Dworzaninie polskim" wspomina o jego żartach płatanych wspólnie z Kacprem Zebrzydowski w otoczeniu królewskim. Jemu też poświęcił CXXV epigramat Mikołaj Rej w "Zwierzyńcu":Tego knechci ćwiczyli, więc dworstwo przypadło, I oboje pospołu w jednej głowie siadło; Więc i ziemiaństwo k’temu pomaga niemało, Azać się tych panów mało nazbierało? Więc sądzą jako wieca, co jedno przypadnie, A wierz mi, apellować nie każdy tam zgadnie; Bo się cnota z rozumem też przysiedli k’temu, A takich assesorów życzyłbych każdemu.

Louise Labé, właśc. Louise Perrin – francuska poetka renesansowa, jedna z przedstawicieli lyońskiej szkoły poezji. Jej biografia oraz autorstwo przypisywanych jej wierszy pozostają przedmiotem dyskusji.

Bartolomé de Las Casas – hiszpański duchowny katolicki, dominikanin, prawnik, kronikarz i obrońca Indian.

Małgorzata Paleolog – markiza Montferratu.

Francisco Mendoza de Bobadilla – hiszpański kardynał.

Nostradamus – francuski aptekarz, astrolog i autor proroctw, okultysta, mistyk, kabalista, badacz wiedzy tajemnej, doradca królowej Francji, Katarzyny Medycejskiej.

Stanisław Orzechowski łac. Orichovius herbu Oksza – ksiądz katolicki, kanonik przemyski, historyk, autor pism politycznych i religijnych okresu renesansu, ideolog złotej wolności szlacheckiej i ruchu obrony praw szlacheckich.

Diana de Poitiers, Księżna de Valentinois – najbardziej wpływowa faworyta króla Francji Henryka II Walezjusza (1519-1559).

David Riccio, także: Rizzio – nadworny śpiewak na dworze Marii Stuart, jej faworyt, a później osobisty sekretarz.

Girolamo Romani (Romanino) – jeden z najwybitniejszych włoskich malarzy renesansowych, tworzący w XVI-wiecznej Wenecji oraz w regionie Lombardii, niedaleko miasta Brescia. W jego długiej karierze wyróżnia się kilka stylów.

Sulejman Wspaniały – sułtan osmański w latach 1520–1566. Był synem Selima I Groźnego i Ayşe Hafsy (Hafizy).

Jan Świdwa Szamotulski herbu Nałęcz – kasztelan biechowski.

Sebestyén Tinódi Lantos (Sebastian Tinódi Lutnista ur. ok. 1510, zm. 30 stycznia 1556 w Sárvárze) – węgierski kompozytor pieśni, lutnista, znaczący przedstawiciel XVI-wiecznej węgierskiej poezji epicznej. Jego miejsce urodzenia nie jest dokładnie znane. Jest to albo miejscowość Tinód w komitacie Fejér, albo w komitacie Baranya.

Cristóbal Vaca de Castro – hiszpański administrator Peru.

Marco Girolamo Vida – włoski duchowny katolicki, biskup, humanista i poeta nowołaciński.

Florian Zebrzydowski herbu Radwan – hetman nadworny w latach 1552-1562, hetman polskich wojsk zaciężnych w kampanii 1561-1562, kasztelan lubelski w latach 1563-1566, kasztelan oświęcimski i burgrabia krakowski w latach 1552-1553, referendarz litewski w latach 1546-1551, referendarz podlaski w 1550 roku, przełożony dworu królewskiego od 1550 roku, sekretarz królewski w 1548 roku, dworzanin konny Zygmunta II Augusta od 1543 roku, dworzanin Zygmunta I Starego od 1538 roku, starosta sądecki w latach 1561-1566, starosta tyszowiecki w latach 1562-1566, rotmistrz jazdy w latach 1561-1562.

Nikola Šubić Zrinski – chorwacki szlachcic, generał w służbie monarchii Habsburgów, ban Chorwacji od 1542 do 1556 r. Chorwacki i węgierski bohater walk z Turkami.

Taddeo Zuccaro – włoski malarz okresu późnego manieryzmu.