
Anna Habsburżanka – córka arcyksięcia Karola, brata cesarza Maksymiliana II, królowa Polski i Szwecji, pierwsza żona Zygmunta III, matka Władysława IV, posesorka starostwa augustowskiego.

Paolo Boi – włoski szachista, uznawany, obok swego ucznia i przyjaciela Leonarda di Bona, za najsilniejszego gracza w szesnastowiecznej Europie. Znany jako "il Siracusano" (Syrakuzańczyk) utrzymywał się z gry w szachy jeżdżąc po Europie w poszukiwaniu przeciwników i sponsorów. Jego protektorami byli m.in. król Portugalii Sebastian I i Katarzyna Medycejska. W 1549 roku wygrał mecz z papieżem Pawłem III.

Michele Bonelli właśc. Carlo Bonelli – włoski kardynał. W wieku 18 lat wstąpił do zakonu dominikanów, przyjmując imię zakonne Michele. Następnie był profesorem teologii na uniwersytecie w Perugii. W 1566 Pius V, który był jego krewnym, mianował go kardynałem, pozwalając jednak nadal nosić habit zakonny. Jako pierwszy pełnił urząd superintendenta generalnego Stolicy Apostolskiej. Wielki przeor zakonu maltańskiego w Rzymie, 1568. Protektor zakonu dominikanów w kurii. Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego od 1568, w maju 1570 sprzedał ten urząd kardynałowi Luigi Cornaro, a uzyskane z tego pieniądze przeznaczył na wsparcie wojny przeciw Imperium osmańskiemu. W 1571 był legatem papieskim w Hiszpanii, Portugalii i Francji. Udzielił Piusowi V ostatniego namaszczenia. Jego następca, Grzegorz XIII, mianował go prefektem Kongregacji ds. Zakonów, uczestniczył też w pracach innych kongregacji. Od 1591 biskup Albano i prefekt Kongregacji ds. Biskupów i Zakonów. Wspierał pojednanie papieża Klemensa VIII z królem Francji Henrykiem IV. 1597 został pierwszym hrabią Bosco Marengo. Zmarł w wieku 56 lat. Pochowano go w kościele dominikanów Santa Maria sopra Minerva w Rzymie.

Théodore de Bry – flamandzki kartograf, złotnik, rysownik i rytownik.

Benedetto Caliari - włoski malarz okresu późnego renesansu, brat Paola Veronesego.

William Cecil, 1. baron Burghley, KG, PC – angielski polityk, kanclerz i doradca Elżbiety I, Lord Wielki Skarbnik od 1572 do 1598.

Dymitr Chalecki herbu Chalecki, szlachcic.

Filip II (ur. 21 maja 1527 w Valladolid, zm. 13 września 1598 w Eskurialu) – król Neapolu i Sycylii w latach 1554–1598, władca Niderlandów w latach 1555–1598, król Hiszpanii w latach 1556–1598 i Portugalii w latach 1580–1598 jako Filip I, z dynastii Habsburgów. Syn Karola V Habsburga oraz Izabelli Aviz. Ojciec króla Hiszpanii i Portugalii, Filipa III. W historiografii hiszpańskiej jest, obok swojego ojca, zaliczany do tak zwanych Habsburgów większych (mayores), w odróżnieniu od swoich potomków, Habsburgów mniejszych (menores). Stworzył pierwsze w dziejach supermocarstwo o zasięgu globalnym, obejmujące dużą część Europy i wszystkie jej kolonie, w tym Amerykę, wybrzeże Afryki i Indii oraz Filipiny. Wtedy właśnie ukuto wyrażenie imperium, w którym Słońce nigdy nie zachodzi ; również w sferze kultury nastał wtedy złoty wiek Hiszpanii.

Filip Wilhelm Wittelsbach – niemiecki kardynał, biskup Ratyzbony.

Fiodor I – car Rosji w latach 1584–1598, syn Iwana IV (1533–1584) i Anastazji Romanowny Zacharyny. Ostatni przedstawiciel dynastii Rurykowiczów na tronie carskim.

Francisco López de Gómara – hiszpański kronikarz.

Stanisław Gostomski herbu Nałęcz (?-1598), najstarszy syn Anzelma – wojewoda rawski od 1588, kasztelan sochaczewski od 1572, starosta rawski od 1572.

Henryk – książę Brunszwiku-Lüneburga w latach 1559–1569, po podziale w 1569 w części księstwa z Dannenbergu, z dynastii Welfów.
Jan Iwicki de Iwiczna herbu Kuszaba vel Paprzyca, ur. ok. 1550 w Iwicznie, zm. 3 grudnia 1598 roku w Ołomuńcu – teolog, prawnik, pisarz polityczny doby odrodzenia, zwolennik kontrreformacji. Syn Stanisława Iwickiego z Iwiczny.
Jan Jerzy Hohenzollern, także Jan Jerzy brandenburski – elektor brandenburski.

Stanisław Latalski z Łabiszyna herbu Prawdzic – starosta inowrocławski i człuchowski. 24 października 1563 ożenił się z Georgią (1531-1574), córką Jerzego I pomorskiego, która urodziła córkę Mariannę, od 1584 żonę wojewody kaliskiego Andrzeja Czarnkowskiego. Był posłem wielkopolskim na sejm 1562/1563 roku.

Marcin Laterna, inne formy nazwiska: Lanterna/Latarnia – polski pisarz, kaznodzieja królewski, teolog, działacz kontrreformacji, jezuita.
Jan Opaliński starszy herbu Łodzia (1546-1598), kasztelan rogoziński, starosta pobiedziski w 1565 roku, bibliofil.

Abraham Ortelius – flamandzki geograf, kartograf, historyk i wydawca map.

Wincenty Romiszewski herbu Jelita inna forma nazwiska Romiszowski – kanonik krakowski i sandomierski, scholastyk krakowski, sędzia Trybunału Koronnego w Lublinie
Gabriel Słoński herbu Ostoja – architekt i budowniczy, burmistrz Krakowa.

Stanisław Pawłowski z Pawłowic, cz. Stanislav Pavlovský – szlachcic i duchowny katolicki śląskiego pochodzenia, biskup ołomuniecki w latach 1579–1598.

Stanisław Szafraniec z Pieskowej Skały herbu Starykoń – wojewoda, kasztelan, starosta lelowski w latach 1563–1578, starosta wolbromski, protektor kalwinizmu w Małopolsce.

Mikołaj Talwosz herbu Łabędź, marszałek nadworny litewski w 1588 roku, kasztelan trocki w 1596 roku, kasztelan żmudzki w 1570 roku, kasztelan miński w 1566 roku, starosta dyneburski i raduński, luteranin, dyrektor trockiego sejmiku deputackiego 1598 roku.

Hideyoshi Toyotomi – japoński przywódca polityczny i militarny z okresu Azuchi-Momoyama. Jedna z najważniejszych postaci w historii tego kraju. Drugi z „trzech zjednoczycieli państwa”.

Ernest Wejher herbu Skarzyna (Wejher) – starosta pucki (1582–1598), hetman cudzoziemskich wojsk zaciężnych w 1563 roku.

Yi Sun-sin – koreański wojskowy, dowódca floty podczas wojny japońsko-koreańskiej.
Andrzej Zborowski herbu Jastrzębiec – miecznik koronny i krakowski, marszałek nadworny koronny, kasztelan sanocki, kasztelan biecki, starosta radomski, kalwinista.