Anna Habsburżanka (1573–1598)W
Anna Habsburżanka (1573–1598)

Anna Habsburżanka – córka arcyksięcia Karola, brata cesarza Maksymiliana II, królowa Polski i Szwecji, pierwsza żona Zygmunta III, matka Władysława IV, posesorka starostwa augustowskiego.

Paolo BoiW
Paolo Boi

Paolo Boi – włoski szachista, uznawany, obok swego ucznia i przyjaciela Leonarda di Bona, za najsilniejszego gracza w szesnastowiecznej Europie. Znany jako "il Siracusano" (Syrakuzańczyk) utrzymywał się z gry w szachy jeżdżąc po Europie w poszukiwaniu przeciwników i sponsorów. Jego protektorami byli m.in. król Portugalii Sebastian I i Katarzyna Medycejska. W 1549 roku wygrał mecz z papieżem Pawłem III.

Michele BonelliW
Michele Bonelli

Michele Bonelli właśc. Carlo Bonelli – włoski kardynał. W wieku 18 lat wstąpił do zakonu dominikanów, przyjmując imię zakonne Michele. Następnie był profesorem teologii na uniwersytecie w Perugii. W 1566 Pius V, który był jego krewnym, mianował go kardynałem, pozwalając jednak nadal nosić habit zakonny. Jako pierwszy pełnił urząd superintendenta generalnego Stolicy Apostolskiej. Wielki przeor zakonu maltańskiego w Rzymie, 1568. Protektor zakonu dominikanów w kurii. Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego od 1568, w maju 1570 sprzedał ten urząd kardynałowi Luigi Cornaro, a uzyskane z tego pieniądze przeznaczył na wsparcie wojny przeciw Imperium osmańskiemu. W 1571 był legatem papieskim w Hiszpanii, Portugalii i Francji. Udzielił Piusowi V ostatniego namaszczenia. Jego następca, Grzegorz XIII, mianował go prefektem Kongregacji ds. Zakonów, uczestniczył też w pracach innych kongregacji. Od 1591 biskup Albano i prefekt Kongregacji ds. Biskupów i Zakonów. Wspierał pojednanie papieża Klemensa VIII z królem Francji Henrykiem IV. 1597 został pierwszym hrabią Bosco Marengo. Zmarł w wieku 56 lat. Pochowano go w kościele dominikanów Santa Maria sopra Minerva w Rzymie.

Théodore de BryW
Théodore de Bry

Théodore de Bry – flamandzki kartograf, złotnik, rysownik i rytownik.

Benedetto CaliariW
Benedetto Caliari

Benedetto Caliari - włoski malarz okresu późnego renesansu, brat Paola Veronesego.

William CecilW
William Cecil

William Cecil, 1. baron Burghley, KG, PC – angielski polityk, kanclerz i doradca Elżbiety I, Lord Wielki Skarbnik od 1572 do 1598.

Dymitr ChaleckiW
Dymitr Chalecki

Dymitr Chalecki herbu Chalecki, szlachcic.

Filip II HabsburgW
Filip II Habsburg

Filip II (ur. 21 maja 1527 w Valladolid, zm. 13 września 1598 w Eskurialu) – król Neapolu i Sycylii w latach 1554–1598, władca Niderlandów w latach 1555–1598, król Hiszpanii w latach 1556–1598 i Portugalii w latach 1580–1598 jako Filip I, z dynastii Habsburgów. Syn Karola V Habsburga oraz Izabelli Aviz. Ojciec króla Hiszpanii i Portugalii, Filipa III. W historiografii hiszpańskiej jest, obok swojego ojca, zaliczany do tak zwanych Habsburgów większych (mayores), w odróżnieniu od swoich potomków, Habsburgów mniejszych (menores). Stworzył pierwsze w dziejach supermocarstwo o zasięgu globalnym, obejmujące dużą część Europy i wszystkie jej kolonie, w tym Amerykę, wybrzeże Afryki i Indii oraz Filipiny. Wtedy właśnie ukuto wyrażenie imperium, w którym Słońce nigdy nie zachodzi ; również w sferze kultury nastał wtedy złoty wiek Hiszpanii.

Filip Wilhelm Wittelsbach (kardynał)W
Filip Wilhelm Wittelsbach (kardynał)

Filip Wilhelm Wittelsbach – niemiecki kardynał, biskup Ratyzbony.

Fiodor IW
Fiodor I

Fiodor I – car Rosji w latach 1584–1598, syn Iwana IV (1533–1584) i Anastazji Romanowny Zacharyny. Ostatni przedstawiciel dynastii Rurykowiczów na tronie carskim.

Francisco López de GómaraW
Francisco López de Gómara

Francisco López de Gómara – hiszpański kronikarz.

Stanisław GostomskiW
Stanisław Gostomski

Stanisław Gostomski herbu Nałęcz (?-1598), najstarszy syn Anzelma – wojewoda rawski od 1588, kasztelan sochaczewski od 1572, starosta rawski od 1572.

Henryk (książę Brunszwiku-Dannenbergu)W
Henryk (książę Brunszwiku-Dannenbergu)

Henryk – książę Brunszwiku-Lüneburga w latach 1559–1569, po podziale w 1569 w części księstwa z Dannenbergu, z dynastii Welfów.

Jan IwickiW
Jan Iwicki

Jan Iwicki de Iwiczna herbu Kuszaba vel Paprzyca, ur. ok. 1550 w Iwicznie, zm. 3 grudnia 1598 roku w Ołomuńcu – teolog, prawnik, pisarz polityczny doby odrodzenia, zwolennik kontrreformacji. Syn Stanisława Iwickiego z Iwiczny.

Jan Jerzy HohenzollernW
Jan Jerzy Hohenzollern

Jan Jerzy Hohenzollern, także Jan Jerzy brandenburski – elektor brandenburski.

Stanisław LatalskiW
Stanisław Latalski

Stanisław Latalski z Łabiszyna herbu Prawdzic – starosta inowrocławski i człuchowski. 24 października 1563 ożenił się z Georgią (1531-1574), córką Jerzego I pomorskiego, która urodziła córkę Mariannę, od 1584 żonę wojewody kaliskiego Andrzeja Czarnkowskiego. Był posłem wielkopolskim na sejm 1562/1563 roku.

Marcin LaternaW
Marcin Laterna

Marcin Laterna, inne formy nazwiska: Lanterna/Latarnia – polski pisarz, kaznodzieja królewski, teolog, działacz kontrreformacji, jezuita.

Jan Opaliński starszyW
Jan Opaliński starszy

Jan Opaliński starszy herbu Łodzia (1546-1598), kasztelan rogoziński, starosta pobiedziski w 1565 roku, bibliofil.

Abraham OrteliusW
Abraham Ortelius

Abraham Ortelius – flamandzki geograf, kartograf, historyk i wydawca map.

Wincenty Romiszewski (kanonik)W
Wincenty Romiszewski (kanonik)

Wincenty Romiszewski herbu Jelita inna forma nazwiska Romiszowski – kanonik krakowski i sandomierski, scholastyk krakowski, sędzia Trybunału Koronnego w Lublinie

Gabriel SłońskiW
Gabriel Słoński

Gabriel Słoński herbu Ostoja – architekt i budowniczy, burmistrz Krakowa.

Stanislav PavlovskýW
Stanislav Pavlovský

Stanisław Pawłowski z Pawłowic, cz. Stanislav Pavlovský – szlachcic i duchowny katolicki śląskiego pochodzenia, biskup ołomuniecki w latach 1579–1598.

Stanisław Szafraniec (zm. 1598)W
Stanisław Szafraniec (zm. 1598)

Stanisław Szafraniec z Pieskowej Skały herbu Starykoń – wojewoda, kasztelan, starosta lelowski w latach 1563–1578, starosta wolbromski, protektor kalwinizmu w Małopolsce.

Mikołaj TalwoszW
Mikołaj Talwosz

Mikołaj Talwosz herbu Łabędź, marszałek nadworny litewski w 1588 roku, kasztelan trocki w 1596 roku, kasztelan żmudzki w 1570 roku, kasztelan miński w 1566 roku, starosta dyneburski i raduński, luteranin, dyrektor trockiego sejmiku deputackiego 1598 roku.

Hideyoshi ToyotomiW
Hideyoshi Toyotomi

Hideyoshi Toyotomi – japoński przywódca polityczny i militarny z okresu Azuchi-Momoyama. Jedna z najważniejszych postaci w historii tego kraju. Drugi z „trzech zjednoczycieli państwa”.

Ernest WeiherW
Ernest Weiher

Ernest Wejher herbu Skarzyna (Wejher) – starosta pucki (1582–1598), hetman cudzoziemskich wojsk zaciężnych w 1563 roku.

Yi Sun-sinW
Yi Sun-sin

Yi Sun-sin – koreański wojskowy, dowódca floty podczas wojny japońsko-koreańskiej.

Andrzej Zborowski (zm. 1598)W
Andrzej Zborowski (zm. 1598)

Andrzej Zborowski herbu Jastrzębiec – miecznik koronny i krakowski, marszałek nadworny koronny, kasztelan sanocki, kasztelan biecki, starosta radomski, kalwinista.