Augustyn z HipponyW
Augustyn z Hippony

Aureliusz Augustyn z Hippony, łac. Aurelius Augustinus – filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego i Cerkwi Prawosławnej, jeden z ojców i doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae, pisarz o berberyjskich korzeniach. Wielu protestantów uważa go również za duchowego przodka protestantyzmu, jako że jego pisma miały duży wpływ na nauki Lutra i Kalwina.

Thomas CarlyleW
Thomas Carlyle

Thomas Carlyle – szkocki pisarz społeczny, historyk i filozof historii, propagator i współtwórca specyficznej historiozofii zwanej heroizmem. Bardzo wpływowy w czasach wiktoriańskich, oddziałał też szeroko na myśl prawicową.

Ernst CassirerW
Ernst Cassirer

Ernst Cassirer – niemiecki filozof, który po 1939 przyjął obywatelstwo szwedzkie, przedstawiciel neokantowskiej szkoły marburskiej.

Emil CioranW
Emil Cioran

Emil Cioran – rumuński filozof, mizantrop. Przez większość życia związany z Francją. Wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Przedstawiciel pokolenia wybitnych rumuńskich intelektualistów, do którego należeli m.in. Mircea Eliade, Eugène Ionesco czy Constantin Noica.

Nicolas de CondorcetW
Nicolas de Condorcet

Jean Antoine Nicolas Caritat markiz de Condorcet – francuski filozof-racjonalista, matematyk, ekonomista i polityk. Jako jeden z pierwszych w historii głosił liberalizm w ekonomii, powszechną i bezpłatną edukację, konstytucjonalizm, równouprawnienie kobiet i ludzi wszystkich ras.

Wilhelm DiltheyW
Wilhelm Dilthey

Wilhelm Christian Ludwig Dilthey – niemiecki filozof.

Johann Gottlieb FichteW
Johann Gottlieb Fichte

Johann Gottlieb Fichte – jeden z trzech wielkich filozofów niemieckiego klasycznego idealizmu.

Michel FoucaultW
Michel Foucault

Paul Michel Foucault – francuski filozof, historyk i socjolog. W latach 1970–1984 zasiadał w Collège de France na specjalnie stworzonej dla niego katedrze „Historia systemów myślenia”. Uznany przez The Times Higher Education Guide za najczęściej cytowanego autora w naukach humanistycznych w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Francis FukuyamaW
Francis Fukuyama

Francis Fukuyama – amerykański politolog, filozof polityczny i ekonomista japońskiego pochodzenia.

Hans-Georg GadamerW
Hans-Georg Gadamer

Hans-Georg Gadamer – niemiecki filozof, humanista, historyk filozofii, filolog, współtwórca XX-wiecznej hermeneutyki filozoficznej. Autor „Wahrheit und Methode”, rozprawy o kluczowym znaczeniu dla zrozumienia współczesnej filozofii.

Georg Wilhelm Friedrich HegelW
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Georg Wilhelm Friedrich Hegel – niemiecki filozof, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego.

Johann Gottfried HerderW
Johann Gottfried Herder

Johann Gottfried von Herder – niemiecki filozof, pastor i pisarz, którego poglądy wpłynęły znacząco na późniejszy rozwój idei narodu oraz filozofii i historii kultury. Był jednym z klasyków weimarskich.

William JamesW
William James

William James – amerykański filozof, psycholog, psychofizjolog, psycholog religii, prekursor psychologii humanistycznej i fenomenologii. Był bratem pisarza Henry'ego Jamesa.

Joachim z FioreW
Joachim z Fiore

Joachim z Fiore – teolog i mistyk chrześcijański, cysters, a następnie założyciel własnej kongregacji zakonnej S. Giovanni in Fiore. Uchodził za proroka, spotykał się z królami i papieżami, wpłynął na egzegezę Apokalipsy św. Jana. Zaproponował trójpodział dziejów świata, zajmował się historiozofią i eschatologią, zapowiadał rozpoczęcie nowej epoki, w której obecny Kościół wraz z jego instytucjami przeminie, i przyczynił się do oczekiwań końca świata w roku 1260. Jego nauka przyczyniła się do powstania wielu sekt w XIII wieku, a także w pewnym stopniu wpłynęła na rozłam w łonie zakonu franciszkanów. Jego zwolenników nazywano joachimitami. Poszczególne wątki jego systemu były potępiane na soborach i synodach XIII wieku. Wśród jego dzieł wyróżnia się trylogia, przypisano mu też wiele dzieł, których nigdy nie napisał, w tym komentarz do Księgi Jeremiasza. Jego wpływ na historię jest wciąż przedmiotem badań historyków.

Feliks KonecznyW
Feliks Koneczny

Feliks Karol Koneczny – polski historyk i historiozof, bibliotekarz, krytyk teatralny, publicysta, twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji.

Gilles LipovetskyW
Gilles Lipovetsky

Gilles Lipovetsky – francuski socjolog i filozof, badacz współczesnych przemian społecznych.

Jules MicheletW
Jules Michelet

Jules Michelet – historyk, pisarz i filozof francuski okresu romantyzmu.

Friedrich NietzscheW
Friedrich Nietzsche

Friedrich Wilhelm Nietzsche – niemiecki filozof, filolog klasyczny, prozaik i poeta. Kategorią centralną filozofii Nietzschego jest filozofia życia, ujmowanie rzeczywistości, a więc także człowieka, jako życia. Prowadzi to do zanegowania istnienia ukrytego sensu i układu świata – esencji, rzeczywistość staje się wobec tego chaosem. Konsekwencję tego stanowi radykalna krytyka chrześcijaństwa oraz współczesnej autorowi zachodniej kultury, jako opartych na tym złudzeniu. Podejście Nietzschego do religii i moralności cechował ateizm, psychologizm i historyzm; uważał je za wytwory ludzkie obarczone błędem zamiany przyczyny i skutku. Istotny u niego był także szacunek wobec wartości obecnych w antycznej kulturze greckiej, wraz z postulatem powrotu do niej.

Ernest RenanW
Ernest Renan

Ernest Renan – francuski pisarz, historyk, filolog i filozof, orientalista, znany semitolog i badacz historii religii, zwłaszcza chrześcijaństwa.

Friedrich Wilhelm Joseph von SchellingW
Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling

Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling – niemiecki filozof, jeden z trzech głównych przedstawicieli klasycznego idealizmu niemieckiego, inicjator romantyzmu.

Friedrich SchillerW
Friedrich Schiller

Johann Christoph Friedrich von Schiller – niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej, autor „Ody do radości”.

Georg SimmelW
Georg Simmel

Georg Simmel – niemiecki filozof, teoretyk kultury, jeden z pierwszych niemieckich socjologów.

Juliusz SłowackiW
Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki herbu Leliwa – polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Twórca filozofii genezyjskiej (pneumatycznej), epizodycznie związany także z mesjanizmem polskim, był też mistykiem. Obok Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.

Georges SorelW
Georges Sorel

Georges Eugene Sorel – francuski myśliciel społeczny, socjolog, początkowo zwolennik syndykalizmu, następnie teoretyk narodowego syndykalizmu.

Lewis SpenceW
Lewis Spence

James Lewis Thomas Chalmbers Spence – szkocki dziennikarz i folklorysta, popularyzator pseudohistorycznych teorii o zaginionych prehistorycznych cywilizacjach.

Oswald SpenglerW
Oswald Spengler

Oswald Arnold Gottfried Spengler – niemiecki filozof kultury i historii. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się nauki przyrodnicze, matematyka, filozofia, historia, sztuka.

Jerzy TopolskiW
Jerzy Topolski

Jerzy Topolski – polski historyk, specjalizujący się w zakresie historii społeczno-gospodarczej oraz metodologii historii. Twórca poznańskiego ośrodka metodologicznego.

Arnold Joseph ToynbeeW
Arnold Joseph Toynbee

Arnold Joseph Toynbee – brytyjski historiozof, autor dwunastotomowego dzieła Studium historii.

Frederick Jackson TurnerW
Frederick Jackson Turner

Frederick Jackson Turner (1861-1932) – amerykański historyk. Stworzył dwie teorie historiozoficzne będące interpretacją historii Stanów Zjednoczonych. Podkreślał rolę makroregionów i pogranicza w kształtowaniu się amerykańskiego państwa oraz jego dziejów.

Giambattista VicoW
Giambattista Vico

Giambattista Vico – włoski filozof, historiozof, najsłynniejszy przedstawiciel oświecenia włoskiego.