Mikael AgricolaW
Mikael Agricola

Mikael Agricola – fiński duchowny uznawany za twórcę literackiego języka fińskiego, jeden z czołowych działaczy reformacyjnych w Szwecji nazwany „fińskim Lutrem”. W 1554 konsekrowany na luterańskiego biskupa Turku. Tłumacz Nowego Testamentu, modlitewników, pieśni i liturgii nabożeństwa na język fiński. Twórca zasad fińskiej ortografii. Zmarł nagle podczas powrotu z negocjacji z Rosjanami.

Albrecht AlcybiadesW
Albrecht Alcybiades

Albrecht Hohenzollern, nazywany Alcybiadesem – margrabia Kulmbach z dynastii Hohenzollernów, dowódca wojskowy i awanturnik w okresie wojen religijnych w Niemczech.

Juan Álvarez de ToledoW
Juan Álvarez de Toledo

Juan Álvarez de Toledo OP – hiszpański kardynał.

Anna mazowieckaW
Anna mazowiecka

Anna – księżna mazowiecka z dynastii Piastów. Ostatnia przedstawicielka linii Piastów mazowieckich.

Anna z KleveW
Anna z Kleve

Anna Kliwijska – księżniczka niemiecka/kliwijska. Była królową-małżonką Anglii i Irlandii jako czwarta z kolei żona Henryka VIII Tudora, od 6 stycznia do 9 lipca 1540.

Bernardo z KagoshimyW
Bernardo z Kagoshimy

Bernardo z Kagoshimy SJ , także Bernardo Japończyk, – japoński jezuita, jeden z pierwszych chrześcijan ochrzczonych w Japonii i pierwszy Japończyk, który przybył do Europy.

Anna BiałaczowskaW
Anna Białaczowska

Anna Białaczowska Odrowążówna z Białaczowa herbu Odrowąż – córka Jakuba Białaczowskiego z Dąbrówki Podlężnej. Druga żona Piotra Kochanowskiego i matka m.in.:Kaspra Kochanowskiego – podstarościego radomskiego od 1558 roku, pisarza ziemskiego sandomierskiego od 1566 roku, Jana Kochanowskiego – poety i dramatopisarza, Piotra Kochanowskiego – chorążego sandomierskiego, męża Anny Odrzywolskiej, ojca Jerzego Kochanowskiego, Mikołaja Kochanowskiego – poety, tłumacza, męża Katarzyny z Tymińskich z Jasieńca, która w 1585 r. wraz z utworami Jana Kochanowskiego wydała wiersze swego męża, Andrzeja Kochanowskiego z Baryczy – tłumacza i pisarza, Jakuba Kochanowskiego, Stanisława Kochanowskiego (drugiego), Katarzyny Kochanowskiej, Elżbiety Kochanowskiej, Anny Kochanowskiej – ukochanej siostry Jana, Jadwigi Kochanowskiej.

Gregor BrückW
Gregor Brück

Gregor Brück – niemiecki prawnik i urzędnik, działacz reformacyjny.

Sebastiano CabotoW
Sebastiano Caboto

Sebastiano Caboto, włoski podróżnik i odkrywca w służbie angielskiej i hiszpańskiej.

Caramuru (postać historyczna)W
Caramuru (postać historyczna)

Caramuru, właśc. Diogo Álvares Correia – portugalski rozbitek u wybrzeży stanu Bahia w Brazylii, który następnie zamieszkał wśród Indian Tupinambá, ożenił się z córką tamtejszego wodza i pomagał Portugalczykom nawiązywać pierwsze kontakty z tubylczymi plemionami. Indianie nadali mu przydomek Caramuru, co w języku tupi oznacza rybę z rodziny minogowatych. Jest uważany za założyciela miasta Cachoeira w stanie Bahia.

Jacques CartierW
Jacques Cartier

Jacques Cartier – francuski korsarz, podróżnik i odkrywca, znany z licznych, wczesnych odkryć na terytorium dzisiejszej Kanady.

Katarzyna CyboW
Katarzyna Cybo

Katarzyna Cybo – księżna Camerino, jedna z prekursorek reform religijnych we Włoszech w XVI wieku.

Regina FilipowskaW
Regina Filipowska

Regina Filipowska – polska poetka (wierszopis) epoki renesansu.

GalvarinoW
Galvarino

Galvarino – wojownik z plemienia Mapuczy, który walczył przeciwko Hiszpanom w czasie wojen z Araukanami.

Go-NaraW
Go-Nara

Go-Nara – 105. cesarz Japonii, rządził od 9 czerwca 1526 roku do 27 września 1557 roku.

Ferrante GonzagaW
Ferrante Gonzaga

Ferrante Gonzaga – włoski kondotier, hrabia Guastalli i wicekról Mediolanu.

Domingo Martínez de IralaW
Domingo Martínez de Irala

Domingo Martínez de Irala, także Iraola – hiszpański konkwistador, gubernator Paragwaju.

Jan II Wittelsbach (Pfalz-Simmern)W
Jan II Wittelsbach (Pfalz-Simmern)

Jan II Wittelsbach – palatyn i książę Palatynatu – Simmern/Hunsrück

Jan III AvizW
Jan III Aviz

Jan III z dynastii Aviz zw. Pobożnym – król Portugalii w latach 1521–1557. Syn Manuela I Szczęśliwego i jego drugiej żony – Marii Aragońskiej, brat Henryka I.

Jerzy z AustriiW
Jerzy z Austrii

Jerzy z Austrii – biskup Liège w latach 1544-1557. Był nieślubnym synem świętego cesarza rzymskiego Maksymiliana I i Margarety z Edelsheim. Został biskupem Tyrolu w latach 1525-1537 i arcybiskupem Walencji w latach 1538-1544. W 1544 został biskupem Liège pod wpływem swojego siostrzeńca Karola V – świętego cesarza rzymskiego, który panował, aż do śmierci. Jerzy stanowczo przeciwstawiał się wszelkim wpływom francuskim w Biskupstwie Liège, utrzymując silny nacisk Habsburgów, którzy kontrolowali wszystkie otaczające terytoria. W 1554 stanął w obliczu inwazji francuskiej pod panowaniem króla Francji Henryka II Walezjusza.

Janusz LatalskiW
Janusz Latalski

Janusz Latalski z Latalic i Łabiszyna herbu Prawdzic – wojewoda inowrocławski i poznański.

Juan Martínez SilíceoW
Juan Martínez Silíceo

Juan Martínez Silíceo – hiszpański kardynał.

Fabio MignanelliW
Fabio Mignanelli

Fabio Mignanelli – włoski kardynał.

Olaus MagnusW
Olaus Magnus

Olaus Magnus, – szwedzki duchowny rzymskokatolicki, humanista i kartograf, brat Johannesa Magnusa.

Patrascu DobryW
Patrascu Dobry

Patrascu Dobry, rum. Pătraşcu cel Bun, – hospodar wołoski od marca 1554 do 26 grudnia 1557 z dynastii Basarabów. Syn hospodara wołoskiego Radu VII Paisie. Przydomek Dobry zyskał w kronikach wołoskich z uwagi na pozytywnie oceniany charakter rządów nad państwem i bojarami.

Sebastian Sobieski (zm. 1557)W
Sebastian Sobieski (zm. 1557)

Sebastian Sobieski – polski szlachcic, najmłodszy syn Stanisława Sobieskiego i Małgorzaty Krzynieckiej.

Claude de la SengleW
Claude de la Sengle

Claude de la Sengle – czterdziesty ósmy wielki mistrz zakonu joannitów.

Bona SforzaW
Bona Sforza

Bona Sforza d’Aragona – od 1518 królowa Polski i wielka księżna litewska, księżna Rusi, Prus i Mazowsza itd., księżna Bari i Rosano, spadkobierczyni pretensji do Królestwa Jerozolimy od 1524. Żona Zygmunta Starego, matka Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.

Niccolò TartagliaW
Niccolò Tartaglia

Niccolò Fontana znany także jako Niccolò Tartaglia – matematyk włoski, autor prac z dziedziny matematyki, mechaniki, balistyki, geodezji, teorii fortyfikacji itp. Autor pierwszego przekładu Elementów Euklidesa (1543) na język nowożytny – włoski.

Gonzalo Fernandes Oviedo y ValdesW
Gonzalo Fernandes Oviedo y Valdes

Gonzalo Fernandes Oviedo y Valdes – hiszpański konkwistador, kronikarz Indii Zachodnich, historyk, kasztelan zamku w San Domingo.