NATOW
NATO

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, zwyczajowo NATO, Sojusz Północnoatlantycki – układ wojskowy zawarty 24 sierpnia 1949, na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu północnoatlantyckiego. Głównym celem istnienia NATO w chwili utworzenia była obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich, od 1955 zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego. Po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego (1991) pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych, pełni także rolę gwaranta bezpieczeństwa zewnętrznego państw członkowskich. Sojusz opiera się na zasadzie kolektywnej obrony, zgodnie z jego podstawowym założeniem, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.

Able Archer 83W
Able Archer 83

Able Archer 83 – kryptonim ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez NATO obejmujących Europę, mające na celu sprawdzenie działania procedur uruchomienia taktycznej broni jądrowej, trwających od 2 listopada do 11 listopada 1983. Uwzględniono w nich użycie nowego formatu szyfrowanej komunikacji, zarządzano ciszę radiową i symulowany alarm DEFCON 1. Aktywny udział wzięły głowy europejskich państw.

Aviano Air BaseW
Aviano Air Base

Aviano Air Base – baza sił powietrznych NATO administrowana przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych w Aviano w regionie Friuli-Wenecja Julijska we Włoszech.

BaltopsW
Baltops

Baltops (BALTOPS) – kryptonim cyklicznych międzynarodowych ćwiczeń sił morskich NATO przeprowadzanych od lat 70. XX wieku na Morzu Bałtyckim; obecnie odbywają się one w czerwcu. Od 1993 roku poza państwami NATO biorą w nich udział także pozostałe państwa basenu Morza Bałtyckiego. Mają na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego.

Baza lotnicza VolkelW
Baza lotnicza Volkel

Baza lotnicza Volkel – baza lotnicza i wojskowy port lotniczy położony w Volkel koło Uden (Holandia).

Brygada Nordycko-PolskaW
Brygada Nordycko-Polska

Brygada Nordycko-Polska – międzynarodowa brygada sił pokojowych NATO, stacjonująca na terytorium Bośni i Hercegowiny, wykonująca zadania w ramach IFOR/SFOR w latach 1995-1996.

Brytyjska Armia RenuW
Brytyjska Armia Renu

Istniały dwie formacje o nazwie Brytyjska Armia Renu. Obie były pierwotnie wojskami okupacyjnymi w Niemczech, pierwsza działała po zakończeniu I wojny światowej, a druga po II wojnie światowej. Obu formacjom wyznaczono obszar odpowiedzialności wokół niemieckiego odcinka rzeki Ren.

Centre of Excellence for Operations in Confined and Shallow WatersW
Centre of Excellence for Operations in Confined and Shallow Waters

Centrum Eksperckie ds. Operacji na Wodach Zamkniętych i Płytkich The Centre of Excellence for Operations in Confined and Shallow Waters , jest międzynarodową instytucją wojskową założoną w celu wsparcia programu transformacyjnego NATO. COE CSW zostało powołane w kwietniu 2007 roku, zgodnie z planem rozwoju centrów eksperckich. COE CSW oficjalne zostało akredytowane przez NATO 26 maja 2009 roku. Siedziba COE CSW mieści się w Kilonii (Niemcy) i jest współdzielona z dowództwem niemieckiej 1 Flotylli, której dowódca jest równocześnie Dyrektorem COE CSW.

Centrum Szkolenia Sił PołączonychW
Centrum Szkolenia Sił Połączonych

Centrum Szkolenia Sił Połączonych – ośrodek szkoleniowy NATO podległy Dowództwu ds. Transformacji w Norfolk, oficjalnie otwarty 31 marca 2004 roku w Bydgoszczy. Jego zadaniem jest szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Centrum organizuje wykłady, seminaria, konferencje i ćwiczenia dla oficerów. Aktualnie szefem centrum jest gen. dywizji Adam Joks.

Dni NATO w OstrawieW
Dni NATO w Ostrawie

Dni NATO w Ostrawie – jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie. Jej celem jest zaprezentowanie publiczności środków i możliwości Republiki Czeskiej i jej sojuszników z NATO w zakresie bezpieczeństwa. Wydarzenie odbywa się corocznie w drugiej połowie września i trwa dwa dni.

Flaga NATOW
Flaga NATO

Flaga NATO – oficjalna flaga Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, przyjęta 14 października 1953.

Grupa wileńskaW
Grupa wileńska

Grupa wileńska – określenie dziesięciu postkomunistycznych państw kandydujących do NATO przed rokiem 2004. Utworzono ją w Wilnie, od którego wzięła zresztą swoją nazwę, w maju 2000. Jej celem była ogólna współpraca wszystkich członków, wymiana informacji i wzajemny lobbying w stolicach krajów Paktu Północnoatlantyckiego. W 2004 siedem państw wileńskich dopięło swego, w 2009 udało się to kolejnym dwóm. Obecnie z pierwotnej dziesiątki jedynie Macedonia Północna pozostaje poza strukturami NATO.

Incydent nad Banja LukąW
Incydent nad Banja Luką

Incydent nad Banja Luką – mianem tym określa się walkę powietrzną, do której doszło 28 lutego 1994 r. w okolicach Novego Travnika, kiedy to, w ramach operacji Deny Flight, 2 samoloty F-16 sił NATO zaatakowały 6 samolotów typu J-21 Jastreb Sił Powietrznych Republiki Serbskiej. Incydent zakończył się utratą 5 maszyn Republiki Serbskiej. Było to pierwsze w historii bojowe wykorzystanie jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Międzynarodowy Sztab WojskowyW
Międzynarodowy Sztab Wojskowy

Międzynarodowy Sztab Wojskowy - został utworzony 10 lutego 1967, pełni funkcję merytoryczną w Komitecie Wojskowym. W jego skład wchodzi kilkuset oficerów i podoficerów z państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Do zadań należy planowanie, ocenianie i przedstawianie Komitetowi Wojskowemu zaleceń w sprawach wojskowych, ponadto jest odpowiedzialny za właściwe wdrażanie jego postanowień. Jego pracami kieruje dyrektor w randze generała. Podlega jemu sześciu asystentów, którzy odpowiadają za funkcjonowanie sekretariatu i oddziałów Sztabu.

Military Load ClassificationW
Military Load Classification

Military Load Classification (MLC) – wojskowa klasyfikacja obciążenia – standardowy system NATO, w którym obiekt mostowy ma przydzielony numer klasyfikacyjny wyrażający obciążenie, jakie może przenieść dla przejazdu pojazdów. Pojazd wojskowy ma również wyznaczoną klasę MLC i nie może wjechać na most o mniejszej klasie MLC niż jego własna klasa. Do oznakowania klasy MLC stosuje się dodatkowe znaki drogowe dla kierujących pojazdami wojskowymi: od W1 do W-7, określone w Rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

NATO Response ForceW
NATO Response Force

Siły Odpowiedzi NATO - siły szybkiego reagowania NATO.

NATO Tiger MeetW
NATO Tiger Meet

NATO Tiger Meet – coroczny zlot samolotów wojskowych państw NATO lub państw uczestniczących w programie Partnerstwo dla Pokoju, którego celem są wspólne ćwiczenia służące wzajemnej wymianie doświadczeń i doskonalenie współpracy podczas wykonywaniu wspólnych zadań. W ćwiczeniach mogą uczestniczyć samoloty tych jednostek, które w swoim godle posiadają symbol tygrysa lub pumy.

Nordycko-Polska Grupa BojowaW
Nordycko-Polska Grupa Bojowa

Nordycko-Polska Grupa Bojowa, od 2003 Wielonarodowa Grupa Bojowa – międzynarodowa grupa bojowa sił pokojowych NATO, stacjonująca na terytorium Bośni i Hercegowiny, wykonująca zadania w ramach SFOR.

Numer NSNW
Numer NSN

Numer NSN – 13 cyfrowy numer (kod) magazynowy obowiązujący w NATO, który identyfikuje poszczególne wyroby materialne dla wojska. Początkowo używany w Siłach Zbrojnych USA, z czasem przyjęty w całym pakcie północnoatlantyckim, a nawet i w państwach nienależących do paktu.

Operacja Resolute SupportW
Operacja Resolute Support

Operacja Resolute Support lub Resolute Support – operacja wojskowa państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na rzecz Islamskiej Republiki Afganistanu.

Partnerstwo dla PokojuW
Partnerstwo dla Pokoju

Partnerstwo dla Pokoju – program określający szczególny rodzaj stosunków łączących państwa członkowskie NATO z krajami aspirującymi do tego miana, a także mechanizm współpracy tychże państw w zakresie ładu, bezpieczeństwa oraz stabilizacji w Europie.

Polskie Narodowe Przedstawicielstwo WojskoweW
Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe

Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe (PNPW) przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE), powołane z dniem 1 maja 1999 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 marca 1999 r., zlokalizowane w obiektach SHAPE w pobliżu miejscowości Mons w Belgii.

Polsko-Ukraiński Batalion Sił PokojowychW
Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych

Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych, POLUKRBAT, ukr. Українсько-польський миротворчий батальйон, УКРПОЛБАТ – wielonarodowy batalion, składający się z kontyngentów wystawionych przez Polskę, Ukrainę i Litwę. W latach 2000–2010 pełnił służbę w Kosowie w ramach NATO-wskiego KFOR-u.

Rada NATO-RosjaW
Rada NATO-Rosja

Rada NATO-Rosja. Rada powstała w 2002 roku w Pratica di Mare na mocy ustaleń zawartych w Deklaracji Rzymskiej jako forum dla konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i współpracą pomiędzy państwami członkowskimi NATO oraz Federacją Rosyjską.

Rada Partnerstwa EuroatlantyckiegoW
Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego

Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego powstała w maju 1997 r. Wcześniej współpraca NATO z państwami partnerskimi odbywała się w ramach istniejącej od 1991 roku Rady Paktu Północnoatlantyckiego.

Ramstein Air BaseW
Ramstein Air Base

Ramstein Air Base – największa amerykańska baza lotnicza w Europie, siedziba United States Air Forces in Europe, jednocześnie jedna z największych instalacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Położona jest koło miasta Ramstein-Miesenbach w zachodnich Niemczech.

SACLANTW
SACLANT

SACLANT -, czyli Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. Zadaniem jego było utrzymanie i rozwijanie zdolności istotnych dla zachowania pokoju, bezpieczeństwa oraz integralności terytorialnej państw członkowskich NATO. Obszar, za który odpowiadał rozciągał się od Bieguna Północnego aż po Zwrotnik Raka, i od Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej do Zachodniego Wybrzeża Afryki i Europy. Był on odpowiedzialny za strzeżenie bezpieczeństwa mórz, szlaków handlowych i przywracanie porządku w jego AOR. SACLANT odgrywał istotną rolę w utrzymaniu transatlantyckiego połączenia między Europą i Ameryką Północną.

SFORW
SFOR

SFOR, – wojskowa grupa międzynarodowa rozlokowana w Bośni i Hercegowinie, której przewodziło NATO. Zasadniczym celem SFOR było utrzymanie porozumienia z Dayton.

Siły NATO w PolsceW
Siły NATO w Polsce

Siły NATO w Polsce składają się z jednostek polskich i sojuszniczych.

Sojusznicze Dowództwo ds. TransformacjiW
Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji

Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji – jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO, zajmujące się transformacją zdolności wojskowych Organizacji do nowych wymagań geopolitycznych. To dowództwo ma testować i wdrażać nowe doktryny strategiczne, kontrolować zdolności i możliwości wojsk Organizacji oraz prowadzić szkolenia i ćwiczenia. ACT ma siedzibę w Norfolk w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO w BrunssumW
Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO w Brunssum

Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO w Brunssum, JFC Brunssum – jedno z dwóch dowództw operacyjnych NATO, zlokalizowane w Brunssum (Holandia).

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w BrukseliW
Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli – polska misja dyplomatyczna przy NATO. Placówka zlokalizowana jest w Brukseli.

Udostępnianie broni jądrowej w ramach NATOW
Udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO

Udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO lub Porozumienie o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej – koncepcja polityczna Sojuszu Północnoatlantyckiego, zakładająca udostępnianie głowic jądrowych państwom zrzeszonym w NATO, a które jej nie posiadają.

United States European CommandW
United States European Command

United States European Command (EUCOM), Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych – jedno z połączonych dowództw Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, stacjonujące w Stuttgarcie. Dowódca EUCOM jest jednocześnie naczelnym dowódcą sił zbrojnych NATO w Europie.

Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego RażeniaW
Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego Rażenia

Wielonarodowy Batalion Obrony przed Bronią Masowego Rażenia – międzynarodowa jednostka wojsk chemicznych, wchodząca w skład Sił Odpowiedzi NATO.

Wielonarodowy Batalion Policji WojskowejW
Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej

Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej – międzynarodowa jednostka policji wojskowej NATO. Została utworzona w 2007, pełną zdolność do wykonywania zadań w ramach sił NATO osiągnęła w 2012. Celem MNMPBAT jest zapewnienie wojskom sojuszniczym niezbędnego wsparcia policyjnego na szczeblu taktycznym, zapewniającego warunki do optymalnego wykonywania działań.

Wielonarodowy Korpus Północno-WschodniW
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni – międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, składający się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski.