
Francesco Alciati – włoski duchowny katolicki, biskup, kardynał, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej.

Anna Habsburżanka, niem. Anna von Österreich – królowa Hiszpanii i Portugalii.
Archangelo de’ Bianchi OP – włoski kardynał.

Antonín Brus z Mohelnicy – czeski duchowny katolicki, biskup wiedeński w latach 1558-1562 i arcybiskup metropolita praski od 1562 r.

Hieronim Bużeński herbu Poraj – sygnatariusz konfederacji warszawskiej, kasztelan sieradzki w 1579 roku, podskarbi wielki koronny w latach 1569–1578,burgrabia krakowski w latach 1559–1566, żupnik krakowski w latach 1552–1577, sekretarz królewski ok. 1552 roku, starosta krzeczowski w latach 1558–1580, starosta brzeziński i dobczycki w 1569 roku.

Luís Vaz de Camões – renesansowy poeta, prekursor baroku, wedle tradycji największy pisarz w literaturze portugalskiej, wielokrotnie okrzykiwany „księciem poetów”. Wyklęty i niedoceniony za życia, w epoce romantyzmu stał się postacią legendarną, wzorem wszystkich poetów nieszczęśliwych.

Bernal Diaz del Castillo – podróżnik i konkwistador, autor "Historia verdadera de la conquista de la Nueva España" czyli "Prawdziwa historia podboju Nowej Hiszpanii", jednego z najlepszych źródeł dotyczących podbojów Meksyku przez Hernana Cortesa.

Emanuel Filibert, wł. Emanuele Filiberto di Savoia – książę Sabaudii w latach 1553–1580 i namiestnik Niderlandów w latach 1555–1559.

Gerard van Groesbeeck – niderlandzki kardynał.

Jan Mikołajowicz Hajko, znany jako Hajka, Hayka herbu Ogończyk − dworzanin królewski (1546), pisarz wielkoksiążęcy (1554), marszałek hospodarski, koniuszy grodzieński, dzierżawca oszmiański i uciański (1558), wilkiejski (1563), krasnosielski (1563), trąbski (1568-1575), kasztelan brzeski.

Henryk I Kardynał – król Portugalii w latach 1578–1580, piąty syn króla Manuela I i jego drugiej żony, Marii Aragońskiej.

Jörg Seusenhofer – płatnerz, jeden z najważniejszych przedstawicieli tego zawodu w XVI wieku.

Piotr Kłoczewski (Kłoczowski) herbu Rawicz – starosta małogoski, kasztelan zawichojski, budowniczy floty i doradca ds. morskich Zygmunta II Augusta. Pochodził z rodziny wywodzącej się z Kłoczewa w ziemi stężyckiej.

Barbara z Herburtów Kmicina – córka Jana Herburta z Felsztyna i z Dobromila – podkomorzego przemyskiego, z matki Jadwigi, zamężna z Piotrem Kmitą, właścicielka klucza sobieńskiego Leska, Olszanicy, Ustianowej, Smolnika, Tarnawy Niżnej, Tarnawy Wyżnej, Jaworzec nad Wetlinką, villarum hereditarium Ustyanowa, Wankowa, Szerednicza et Ropinka.

Jan Koniecki herbu Odrowąż – dworzanin królewski, ochmistrz na dworze Anny Jagiellonki, starosta łomżyński w 1576 roku, starosta nurski (1569) i Ostrowa Mazowieckiego (1574), podskarbi dworu książęcego. W maju – czerwcu 1575 roku, jako marszałek dworu Anny Jagiellonki brał udział w zjeździe szlachty w Stężycy, gdzie dużo mówił na temat ponoszonych przez królową kosztów budowy pierwszego stałego mostu przez Wisłę, rozpoczętego jeszcze przez króla Zygmunta II Augusta

Mâhidevrân Gülbahar, Mâhidevrân – konkubina osmańskiego sułtana Sulejmana, matka Mustafy. Pochodziła prawdopodobnie z Kaukazu.

Maria Jakobäae – księżniczka Badenii i poprzez małżeństwo księżna Bawarii.

Everard Mercurian SJ, właściwie Everard Lardinois, ur. w 1514 w Marcourt koło Luksemburga, zm. 1 sierpnia 1580 w Rzymie, był czwartym generałem zakonu jezuitów.

Giovanni Girolamo Morone – włoski duchowny, kardynał.

Mustafa Lala Pasza lub Lala Kara Mustafa Pasza, ur. około 1500, zm. w 1580 roku był wodzem i politykiem w Imperium Osmańskim.

Zofia ze Sprowy Odrowążówna 1º voto Tarnowska, 2º voto Kostkowa – polska szlachcianka herbu Odrowąż, córka kasztelana lwowskiego, wojewody podolskiego i ruskiego Stanisława Odrowąża i Anny, ostatniej księżnej mazowieckiej z dynastii Piastów, kasztelanowa wojnicka i starościna sandomierska.

Andrea Palladio – włoski architekt i teoretyk architektury.

Heinrich Paxmann, także: Baxmann – niemiecki lekarz, etnolog i uczony; profesor w Helmstedt, Wittenberdze i na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Anne Jeanne de Pisseleu d’Heilly, księżna Étampes – kochanka króla Francji Franciszka I.

Stanisław Pszonka z Babina, zwany Babińskim z Chrysynowa, herbu Janina, – założyciel w latach 1550 – 1560 razem z Piotrem Kaszowskim Rzeczypospolitej Babińskiej, będący zarazem jej burgrabią.

Krystyna z Radziwiłłów Zamoyska – polska księżniczka, córka marszałka wielkiego litewskiego Mikołaja Radziwiłła Czarnego i Elżbiety Szydłowieckiej.

Jan Rakowski herbu Trzywdar – polski szlachcic, towarzysz husarski, podstarości wiski, trukczaszy królewski, poseł.

Jakub Rokossowski herbu Glaubicz – podskarbi nadworny koronny, podskarbi wielki koronny, starosta śremski i ostrzeszowski, zarządca ceł małopolskich i wielkopolskich.

Paweł Sapieha – kasztelan kijowski, starosta lubecki od 1560 roku, był wyznawcą prawosławia.

Antonio Scandelli – włoski kompozytor tworzący w Dreźnie.

Jan Sienieński herbu Dębno – stolnik i podkomorzy sanocki, kasztelan halicki, właściciel Rymanowa.

Wojciech Staroźrebski Sobiejuski herbu Dołęga – kanonik płocki i włocławski, archidiakon dobrzyński i krakowski, sekretarz królewski, biskup chełmski; następnie przemyski.

Juliana van Stolberg – holenderska hrabina, matka Wilhelma I Orańskiego.
Inés Suárez – hiszpańska konkwistadorka, jedna z założycielek Santiago de Chile.
Johannes Immanuel Tremellius – protestancki uczony i tłumacz Biblii.
Hieronymus Wolf – niemiecki humanista i filolog, twórca niemieckiej bizantynistyki.

Ławryn (Wawrzyniec) Woyna herbu Trąby – podskarbi ziemski litewski w 1576 roku, podskarbi dworny litewski w 1569 roku, pisarz litewski w 1566 roku, dworzanin Jego Królewskiej Mości, starosta piński i olicki.

Piotr Zborowski – kasztelan biecki i kasztelan wojnicki, wojewoda sandomierski 1568–1574, wojewoda i starosta krakowski 1574–1580, żupnik olkuski w latach 1576-1580, ambasador Rzeczypospolitej w Imperium Osmańskim w 1567 roku, starosta stobnicki od 1565 roku.

Jerónimo Zurita y Castro – hiszpański XVI-wieczny historyk i kronikarz pochodzący z Aragonii.