Robert AbbotW
Robert Abbot

Robert Abbot – biskup Salisbury, angielski teolog anglikański, zwolennik doktryny purytańskiej. Był zaciętym przeciwnikiem papiestwa i występował przeciwko dziełu Bellarmina o władzy papieskiej.

Adam Wacław cieszyńskiW
Adam Wacław cieszyński

Adam Wacław – z rodu Piastów, książę cieszyński w latach 1579-1617.

Ahmed IW
Ahmed I

Ahmed I – sułtan z dynastii Osmanów, panujący od 1603 do 1617 roku. Syn Mehmeda III, brat Mustafy I Szalonego, ojciec Osmana II, Murada IV i Ibrahima I.

Jerzy BoimW
Jerzy Boim

Jerzy Boim, György Boym, spolszczone imię Dziordzi lub Dziurdzi, zm. 1617 – przybył z Siedmiogrodu razem ze Stefanem Batorym. Ożenił się z Jadwigą Niżniowską i wszedł w środowisko bogatych mieszczan Lwowa. Ufundował Kaplicę Boimów, w której został pochowany. Miał syna Pawła Jerzego, wnuk Michał Boym był misjonarzem w Chinach.

Giovanni BoteroW
Giovanni Botero

Giovanni Botero – włoski historyk i pisarz polityczny epoki kontrreformacji. Autor geografii powszechnej, w której znalazł się pierwszy opis statystyczny Polski. Giovanni Botero w swej książce Della Ragion di Stato z 1589 roku, w której pojawia się po raz pierwszy wyrażenie: "racja stanu", które na grunt francuski przejmie Cardin Le Bret (1558-1665).

Hieronim Chodkiewicz (zm. 1617)W
Hieronim Chodkiewicz (zm. 1617)

Hieronim Chodkiewicz lub Jarosz Chodkiewicz herbu własnego – kasztelan wileński, starosta i administrator brzesko-litewski.

Stanisław Cikowski (zm. 1617)W
Stanisław Cikowski (zm. 1617)

Stanisław Cikowski herbu Radwan – marszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1610 roku, podkomorzy krakowski w latach 1576-1617, starosta babimojski w 1598 roku, starosta czorsztyński w latach 1599-1615, poseł, dyplomata, administrator ceł koronnych, założyciel mennicy bydgoskiej.

Concino ConciniW
Concino Concini

Concino Concini – włoski arystokrata i polityk, faworyt królowej Francji Marii Medycejskiej, który odegrał znaczącą rolę polityczną w okresie małoletniości króla Ludwika XIII. Zginął zamordowany z rozkazu młodego króla, który przy pomocy własnych faworytów chciał usunąć kamarylę dworską matki i przejąć ster rządów w państwie.

Thomas CoryatW
Thomas Coryat

Thomas Coryat – brytyjski podróżnik i autor. W 1608 odbył pięciomiesięczną podróż edukacyjną po zachodniej Europie, zwiedzając Francję, Włochy, Niemcy, Holandię i Szwajcarię, którą opisał później w Coryat's Crudities: Hastily gobled up in Five Moneth's Travels (1611). Wyprawę w większej części odbył pieszo, a po powrocie swoje obuwie powiesił w kościele w Odcombe, gdzie pastorem był jego ojciec. W kolejnej podróży rozpoczętej w 1612 roku dotarł do Indii przez Konstantynopol, Palestynę, Mezopotamię i Persję. Po czterech latach dotarł do Agry. Zmarł na dyzenterię w Suracie w 1617 roku.

François d’AguilonW
François d’Aguilon

François de Aguilon – belgijski uczony i jezuita. Interesował i zajmował się głównie optyką, matematyką i architekturą.

Andrzej Dąmbski (zm. 1617)W
Andrzej Dąmbski (zm. 1617)

Andrzej Dąmbski herbu Godziemba – kasztelan konarsko-kujawski.

Leonora DoriW
Leonora Dori

Leonora Dori – faworyta Marii Medycejskiej w okresie jej regencji na tronie Francji, żona Concino Conciniego. Była służącą Marii Medycjeskiej, a w jej łaski wkupiła się pochlebstwami. Doprowadziło to m.in.: do sukcesu politycznego męża Leonory. Po przewrocie z kwietnia 1617 r., została aresztowana i niedługo później oskarżona o praktyki magiczne. Jej egzekucja poprzez ścięcie odbyła się 8 lipca 1617 r. Następnie jej ciało spalono.

Stanisław Działyński (zm. 1617)W
Stanisław Działyński (zm. 1617)

Stanisław Działyński herbu Ogończyk – wojewoda chełmiński 1613-1617, wojewoda malborski 1611-1613, kasztelan elbląski 1588-1611.

Lodewijk ElzevierW
Lodewijk Elzevier

Lodewijk Elsevier – niderlandzki księgarz i wydawca.

Louis FinsonW
Louis Finson

Louis Finson lub Ludovicus Finsonius – flamandzki malarz okresu wczesnego baroku.

Maria Wiktoria Fornari StrataW
Maria Wiktoria Fornari Strata

Maria Wiktoria Fornari Strata, właśc. wł. Maria Vittoria de Fornari Strata – włoska mniszka, założycielka Zgromadzenia Głosicielek Niebiańskich, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Go-YōzeiW
Go-Yōzei

Go-Yōzei – 107. władca Japonii. Rządził od 17 grudnia 1586 do 9 maja 1611. W trakcie jego panowania rozpoczęły się trwające ponad dwa i pół stulecia rządy siogunatu Tokugawa i okres Edo.

Hendrik GoltziusW
Hendrik Goltzius

Hendrik Goltzius – niderlandzki rytownik i malarz. Miedziorytnik, przedstawiciel niderlandzkiego manieryzmu i współzałożyciel tzw. akademii haarlemskiej. Jego ryciny przyczyniły się do rozprzestrzeniania manieryzmu na kontynencie europejskim.

Janusz GrzymułtowskiW
Janusz Grzymułtowski

Janusz Grzymułtowski herbu Nieczuja – kasztelan bydgoski od 1602 r., starosta średzki od 1603 r.

Johan Nilsson GyllenstiernaW
Johan Nilsson Gyllenstierna

Johan Nilsson Gyllenstierna, niem. Johann Guldenstern, pol. Jan Guldenstern, – szwedzki arystokrata, admirał floty Zygmunta III Wazy.

Jerzy II darłowsko-bukowskiW
Jerzy II darłowsko-bukowski

Jerzy II (III) – od 1606 książę na Darłowie, a od 1615 samodzielnie w Bukowie. Syn Bogusława XIII z dynastii Gryfitów.

Jonten GjacoW
Jonten Gjaco

Jonten Gjaco IV Dalajlama – czwarty w linii reinkarnujących się dalajlamów, wnuk mongolskiego władcy Ałtan-chana. Pierwszy i jak dotąd jedyny nietybetański, inkarnowany lama tej linii.

Jan Karnkowski (zm. 1617)W
Jan Karnkowski (zm. 1617)

Jan Karnkowski herbu Junosza – kasztelan lądzki.

Karol II PodiebradowiczW
Karol II Podiebradowicz

Karol II Podiebradowicz, czes. Karel II minstenbersko-olesnicky, niem. Karl II von Münsterberg-Öls lub Karl II von Podiebrad – książę ziębicki i oleśnicki.

Stanisław Krasiński (wojewoda płocki)W
Stanisław Krasiński (wojewoda płocki)

Stanisław Krasiński herbu Ślepowron – syn Andrzeja, brat Jana Andrzeja, ojciec Jana Kazimierza i Gabriela i Ludwika. Chorąży płocki od 1583, kasztelan ciechanowski od 1587, kasztelan sierpecki od 1590, później podlaski od 1593 oraz płocki od 1596, od 1600 wojewoda płocki, starosta błoński w 1604 roku.

Stanisław Lanckoroński (ok. 1585–1617)W
Stanisław Lanckoroński (ok. 1585–1617)

Stanisław Lanckoroński herbu Zadora – kasztelan halicki, wojewoda podolski.

Jan Chrzciciel MachadoW
Jan Chrzciciel Machado

Jan Chrzciciel Machado SJ, port. João Baptista Machado, Joao Baptista Maciado − błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, portugalski prezbiter z zakonu jezuitów, ofiara prześladowań antykatolickich w Japonii, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei.

John NapierW
John Napier

John Napier of Merchiston – szkocki arystokrata, matematyk. W wersji zlatynizowanej: Ioannes Neper.

Józef NarajowskiW
Józef Narajowski

Józef Narajowski herbu Janina – sędzia ziemski lwowski w latach 1613-1616, podsędek lwowski w latach. Był marszałkiem sejmików województwa ruskiego w 1609 i 1613.

Pieter PauwW
Pieter Pauw

Pieter Pauw – niderlandzki lekarz, anatom i botanik. Nauki pobierał podróżując po Francji, Włoszech i Niemczech. W 1589 roku powrócił do Lejdy i objął stanowisko profesora anatomii i botaniki na tamtejszej akademii. Na stanowisku tym pozostał do śmierci w wieku 53 lat. Dokonywał sekcji zmarłych, a po tym gdy założył pierwszy teatr anatomiczny w północnej Europie w 1597 roku, także skazańców. Wyznawał poglądy Wesaliusza na anatomię. Poprawione wydanie dzieła Wesaliusza De humani corporis fabrica librorum epitome służyło studentom Pauwa za podręcznik.

PocahontasW
Pocahontas

Pocahontas – północnoamerykańska Indianka, której życie stało się kanwą dla wielu romantycznych historii. Nosiła imię Matoaka, natomiast Pocahontas było jej przydomkiem z okresu dzieciństwa. Była córką Powatana, wodza Federacji Powatańskiej, kontrolującego tereny obecnej Wirginii. Po małżeństwie z Johnem Rolfem przyjęła imię i nazwisko Rebecca Rolfe.

Anna RadziwiłłowaW
Anna Radziwiłłowa

Anna z Kettlerów Radziwiłłowa — księżniczka kurlandzka, marszałkowa wielka litewska.

Wolf Dietrich von RaitenauW
Wolf Dietrich von Raitenau

Wolf Dietrich von Raitenau – austriacki duchowny rzymskokatolicki, w latach 1587-1612 książę arcybiskup metropolia Salzburga.

Alfons Rodríguez (1533–1617)W
Alfons Rodríguez (1533–1617)

Alfons Rodríguez, właściwie hiszp. Alonso Rodríguez – hiszpański jezuita (SJ), furtian, jeden z największych mistyków zakonnych, asceta, święty Kościoła katolickiego.

Róża z LimyW
Róża z Limy

Św. Róża z Limy, właśc. Isabel Flores de Oliva – ascetka peruwiańska, tercjarka dominikańska, dziewica i pierwsza święta Kościoła katolickiego pochodząca z Ameryki.

Sedefkâr Mehmet AğaW
Sedefkâr Mehmet Ağa

Sedefkâr Mehmet Ağa Elbasańczyk – osmański architekt, znany głównie jako projektant Błękitnego Meczetu w Stambule.

Maciej SmoguleckiW
Maciej Smogulecki

Maciej Smogulecki herbu Grzymała – starosta bydgoski w latach 1600-1617.

Franciszek SuárezW
Franciszek Suárez

Franciszek Suárez SJ – hiszpański filozof neoscholastyczny.

Gabriel Tęczyński (wojewoda lubelski)W
Gabriel Tęczyński (wojewoda lubelski)

Gabriel Tęczyński – miecznik koronny w 1605 roku, wojewoda lubelski w latach 1606-1613.

Stanisław Warszycki (1577–1617)W
Stanisław Warszycki (1577–1617)

Stanisław Warszycki herbu Abdank – polski magnat, kasztelan warszawski, wojewoda podlaski (1616–1617), senator, podskarbi wielki koronny (1610–1616), starosta czerski w 1593 roku, starosta warszawski, osiecki i kobryński, dworzanin Anny Jagiellonki, elektor Zygmunta III Wazy, poseł na zjazd w Wiślicy (1587), poseł na dwór cara Iwana Wasiliewicza, fundator klasztoru i kościoła Bernardynek w Warszawie.

Aleksander WhitakerW
Aleksander Whitaker

Aleksander Whitaker – chrześcijański duchowny, teolog i misjonarz.