Coming Out DayW
Coming Out Day

Coming Out Day, Dzień coming outu – jest obchodzony corocznie 11 października.

Dzień bez PapierosaW
Dzień bez Papierosa

Dzień bez Papierosa – zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia święto obchodzone 31 maja, mające na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.

Dzień bez SamochoduW
Dzień bez Samochodu

Dzień bez Samochodu – międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Znana jest także pod innymi nazwami: Światowy Dzień bez Samochodu oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

Dzień Chorób RzadkichW
Dzień Chorób Rzadkich

Dzień Chorób Rzadkich – święto obchodzone corocznie, w ostatni dzień lutego, mające na celu podniesienie świadomości o chorobach rzadkich i ich wpływie na życie pacjentów wśród decydentów oraz społeczeństwa. Po raz pierwszy został zorganizowany 29 lutego 2008 roku, natomiast w Polsce po raz pierwszy w 2010 roku.

Dzień MilczeniaW
Dzień Milczenia

Dzień Milczenia – coroczne wydarzenie z udziałem młodzieży szkolnej i uniwersyteckiej oraz nauczycieli przeciwko homofobii w szkołach. Uczestnicy akcji – uczniowie i studenci – składają jednodniowe śluby milczenia, co ma w sposób symboliczny wyrażać ciszę, na jaką są skazani geje, lesbijki, osoby biseksualne i transgenderyczne.

Dzień Pamięci Ofiar Represji PolitycznychW
Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych – święto obchodzone corocznie 30 października w Rosji ku czci osób zamordowanych, więzionych i prześladowanych z powodów politycznych w czasach ZSRR.

Dzień Pamięci Osób TranspłciowychW
Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, znany również jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, obchodzony jest corocznie 20 listopada i upamiętnia tych, którzy zostali zamordowani w wyniku transfobii. Służy on zwróceniu uwagi na przemoc, jakiej doświadczają osoby transpłciowe.

Dzień Praw CzłowiekaW
Dzień Praw Człowieka

Dzień Praw Człowieka, ang. Human Rights Day – święto obchodzone corocznie 10 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku.

Międzynarodowy Dzień GłuchychW
Międzynarodowy Dzień Głuchych

Międzynarodowy Dzień Głuchych lub Międzynarodowy Dzień Niesłyszących – święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych wieńczące przedłużony później do pełnego tygodnia Międzynarodowy Tydzień Głuchych upamiętniający powstanie organizacji we wrześniu 1951 roku.

Międzynarodowy Dzień Świadomości JąkaniaW
Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania, Światowy Dzień Świadomości Jąkania, ISAD, dawniej także: Światowy Dzień Osób Jąkających (się), Międzynarodowy Dzień (Osób) Jąkających się – święto obchodzone 22 października w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na skalę problemu, jakim jest jąkanie. Ustanowione zostało w lipcu 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Osób Jąkających się, podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA).

Międzynarodowy Dzień Dziecka AfrykańskiegoW
Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego, ang. Day of the African Child – święto obchodzone corocznie 16 czerwca od 1991 roku. Inicjatorem obchodów była Organizacja Jedności Afrykańskiej w zespół z organizacją UNICEF-u.

Międzynarodowy Dzień InwalidówW
Międzynarodowy Dzień Inwalidów

Międzynarodowy Dzień Inwalidów – święto obchodzone corocznie w 3. niedzielę marca ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy.

Międzynarodowy Dzień Osób LeworęcznychW
Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych – święto osób leworęcznych obchodzone 13 sierpnia. Organizuje je od 1992 roku międzynarodowa organizacja „Klub Leworęcznych”, powstała w 1990, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowy Dzień Osób StarszychW
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – święto obchodzone corocznie 1 października, ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i BifobiiW
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii – coroczne święto obchodzone 17 maja na pamiątkę usunięcia 17 maja 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, mające na celu zwrócenie uwagi na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania KorupcjiW
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji – święto obchodzone corocznie 9 grudnia, wyznaczone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas przyjęcia Konwencji Przeciwko Korupcji 31 października 2003 roku podpisanej przez 95 krajów w Méridzie w Meksyku.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia HałasemW
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – święto ustanowione przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie, i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją RasowąW
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku.

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i AntysemityzmemW
Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem – święto obchodzone corocznie 9 listopada, na arenie międzynarodowej od 1989 roku, upamiętniające pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów ZbrojnychW
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych, ang. International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflict – międzynarodowe święto obchodzone corocznie 6 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 5 listopada 2001 roku z inicjatywy UNEP-u.

Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów PłciowychW
Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych – święto obchodzone corocznie od 2003 w dniu 6 lutego, z inicjatywy pierwszej damy Nigerii Stelli Obasanjo, proklamowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2006 roku.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania NarkomaniiW
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, właśc. Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi - coroczne święto obchodzone 26 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku na Międzynarodowej Konferencji na temat Nadużywania Środków Odurzających i Leków oraz ich Nielegalnego Handlu, która odbyła się 26 czerwca 1987 roku.

Światowy Dzień NerekW
Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek – doroczna impreza promocyjno-oświatowa polegająca m.in. na przeprowadzaniu badań profilaktycznych nerek, happeningów, publicznych odczytów, konferencji prasowych oraz akcji edukacyjnych, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć. Dzień ten obchodzony jest w drugi czwartek marca.

Światowy Dzień Walki z RakiemW
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem lub Światowy Dzień Raka – święto obchodzone 4 lutego, ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Światowy Dzień AIDSW
Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę w związku ze skalą pandemii, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia w swojej rezolucji 43/15 z 1988 roku.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w PracyW
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – święto obchodzone corocznie 28 kwietnia, proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (ITUC).

Światowy Dzień ChoregoW
Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego – święto w kościele katolickim obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża.

Światowy Dzień Choroby ParkinsonaW
Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Światowy Dzień Choroby Parkinsona – święto obchodzone corocznie 11 kwietnia od 1997 roku, upamiętniające urodziny Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegradacyjnej nazwanej od jego nazwiska (PD).

Światowy Dzień CukrzycyW
Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

Światowy Dzień GruźlicyW
Światowy Dzień Gruźlicy

Światowy Dzień Gruźlicy – święto obchodzone corocznie 24 marca, wyznaczone przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882.

Światowy Dzień KrwiodawcyW
Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy, ang. World Blood Donor Day – święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Światowy Dzień MalariiW
Światowy Dzień Malarii

Światowy Dzień Malarii – święto ustanowione przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2007 roku, upamiętniające globalną walkę z malarią. Obchodzone corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia. Jego celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz redukcja skutków i skali choroby.

Światowy Dzień Mycia RąkW
Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk – święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Światowy Dzień NGOW
Światowy Dzień NGO

Światowy Dzień NGO (Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych) – międzynarodowy dzień kalendarzowy obchodzony corocznie 27 lutego. Oficjalnie uznany i ogłoszony przez 12 państw członkowskich IX Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w 2010 r. i po raz pierwszy naznaczony przez ONZ, przywódców UE i organizacje międzynarodowe w 2014 r.

Światowy Dzień TrędowatychW
Światowy Dzień Trędowatych

Światowy Dzień Trędowatych,, Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd, Światowy Dzień Chorych na Trąd – święto ustanowione z inicjatywy francuskiego podróżnika, poety i dziennikarza Raoula Follereau jest obchodzony od 1954 roku, w ostatnią niedzielę stycznia w około 150 krajach na świecie. Jest okazją do zwrócenia uwagi świata, szczególnie bogatej jego części, na problem ludzi chorych na trąd i wyrażenia solidarności z nimi. Od 1995 roku Światowy Dzień Trędowatych organizuje w Polsce Fundacja Polska Raoula Follereau. Od 2002 r. również Sekretariat Misyjny Jeevodaya z siedzibą w Warszawie organizuje w Warszawie modlitwę w intencji ludzi chorych na trąd.

Światowy Dzień UchodźcyW
Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy, ang. World Refugee Day – coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Światowy Dzień WcześniakaW
Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka – święto obchodzone 17 listopada każdego roku, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie. Około 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie każdego roku, co oznacza jedno na 10 dzieci, w Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy. Wizerunek skarpetek na sznurku oraz fioletowe oświetlenie zostały symbolem Światowego Dnia Wcześniaka, ponieważ kolor fioletowy jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia WątrobyW
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, WZW – święto obchodzone corocznie 28 lipca, w dzień urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

Światowy Dzień WodyW
Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.

Światowy Dzień Zdrowia PsychicznegoW
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Po raz pierwszy obchodzono go w 1992 roku. Z inicjatywy World Federation for Mental Health, globalnej organizacji zajmującej się zdrowiem psychicznym. Co roku w tym dniu tysiące osób na całym świecie prowadzą działania uświadamiające, aby zwrócić uwagę na choroby psychiczne i ich wpływ na życie ludzi na całym świecie. W niektórych krajach dzień ten jest częścią tygodniowych obchodów i trwających w tym czasie kampanii społecznych.

Światowy Dzień ToaletW
Światowy Dzień Toalet

Światowy Dzień Toalet – obchodzony jest 19 listopada. Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku.

Światowy Dzień WściekliznyW
Światowy Dzień Wścieklizny

Światowy Dzień Wścieklizny – międzynarodowa kampania obchodzona corocznie 28 września z inicjatywy amerykańskiej organizacji non-profit (ang.) Global Alliance for Rabies Control (ARC) i Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych.

Światowy Dzień ZdrowiaW
Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.