CharytatywnośćW
Charytatywność

Charytatywność – cecha działań mających na celu niesienie pomocy jej potrzebującym, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny.

Bank żywnościW
Bank żywności

Bank żywności – nazwa działalności instytucji charytatywnych polegającej na zbieraniu żywności wciąż zdatnej do spożycia lecz wycofywanej z obrotu, a która zostałaby zutylizowana) i rozdzielanie jej wśród osób potrzebujących.

Arcybractwo Miłosierdzia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w KrakowieW
Arcybractwo Miłosierdzia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie

Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie – najstarsza nieprzerwanie do dziś istniejąca organizacja charytatywna w Polsce, założona w 1584 przez Piotra Skargę, erygowana przez legata papieskiego, kardynała Hipolita Aldobrandini aktem kanonicznym ratyfikowanym w 1591 przez Grzegorza XIV. Zgodnie z postanowieniami Soboru Trydenckiego podlegało władzy biskupa krakowskiego. Początkowo nosiło nazwę Bractwa Miłosierdzia Bogarodzice. W 1587 przy Bractwie Miłosierdzia ks. Skarga założył „Mons Pietatis”. pod polską nazwą Komory Potrzebnych, w której udzielano pożyczek pod zastawy „klejnotowe” i „sukienne”, bez pobierania procentów. Bractwo Miłosierdzia i Komora Potrzebnych podporządkowane były wspólnemu zarządowi. Od 1818 Archikonfraternia Miłosierdzia i Banku Pobożnego, od II połowy XIX w. Arcybractwo Miłosierdzia i Banku Pobożnego, które obrało za patronkę Matkę Boską Bolesną. Od 1989 nosi obecną nazwę. Jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, działającym pod władzą arcybiskupa metropolity krakowskiego w oparciu o kodeks prawa kanonicznego.

Cancer Research UKW
Cancer Research UK

Cancer Research UK – brytyjska organizacja charytatywna, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat. Jest to największa organizacja charytatywna działająca na terenie Wielkiej Brytanii, a zarazem największa niezależna organizacja finansująca walkę z nowotworami na świecie.

Caritas (organizacja)W
Caritas (organizacja)

Caritas, Caritas Internationalis – katolicka organizacja charytatywna działająca na całym świecie, w tym również w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Caritas Catholica powstała w 1926 roku.

CENTOSW
CENTOS

CENTOS – polsko–żydowskie stowarzyszenie pomocy dzieciom. Założone w 1924 roku, stało się wiodącą organizacją opieki nad dziećmi żydowskimi w II Rzeczypospolitej. Instytucja działała w gettach podczas II wojny światowej.

Centrum Pomocy Bliźniemu w WarszawieW
Centrum Pomocy Bliźniemu w Warszawie

Centrum Pomocy Bliźniemu – założone zostało 1 grudnia 1993 roku jako Centrum Wychodzenia z Bezdomności, mieści się przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Chrystus Dla Wszystkich NarodówW
Chrystus Dla Wszystkich Narodów

Chrystus Dla Wszystkich Narodów – bezwyznaniowa chrześcijańska organizacja misyjna i charytatywna z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Posiada również biura w Afryce, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Singapurze, które są obsługiwane przez zatrudnionych pracowników i wolontariuszy. Finansowana jest wyłącznie z darowizn. Została założona w latach 70. XX wieku, przez misjonarza Reinharda Bonnke, który pierwszą swoją krucjatę przeprowadził w Botswanie, w 1975.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RPW
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP – organizacja prowadząca służbę diakonijną przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce w poszczególnych parafiach. Jej nadrzędnym celem jest niesienie pomocy potrzebującym. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej prezesem jest ks. bp Ryszard Bogusz, zaś dyrektorem generalnym Wanda Falk.

Diakonia ŚląskaW
Diakonia Śląska

Diakonia Śląska – organizacja prowadząca służbę diakonijną przy Śląskim Kościele Ewangelickim Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej. Docelową grupą, do której adresowane są jej działania, są niepełnosprawni, seniorzy, bezdomni i inne osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej prezesem jest Zuzana Filipková.

Dom dla samotnych na Rybakach w PoznaniuW
Dom dla samotnych na Rybakach w Poznaniu

Dom dla samotnych na Rybakach – dawny dom dla osób samotnych, zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. Rybaki na Rybakach.

Dom Starców na Grobli w PoznaniuW
Dom Starców na Grobli w Poznaniu

Dom starców na Grobli – dawny dom starców, zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. Mostowej na Grobli.

Dom Starców na Wildzie w PoznaniuW
Dom Starców na Wildzie w Poznaniu

Dom Starców na Wildzie w Poznaniu – jeden z ostatnich zbudowanych elementów urbanistycznych, jaki składa się na program historyzującej zabudowy Rynku Wildeckiego w Poznaniu.

Emmaus (organizacja)W
Emmaus (organizacja)

Emmaus – ruch społeczny i nazwa międzynarodowej organizacji charytatywnej założonej w 1949 roku we Francji przez ojca Piotra, czyli Henri Grouèsa.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”W
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – ogólnopolska fundacja, będąca organizacją pozarządową posiadającą także status organizacji pożytku publicznego.

Fundacja EquiLibreW
Fundacja EquiLibre

Fundacja EquiLibre – organizacja humanitarna zarejestrowana w 1989 roku przez Janinę Ochojską, Alain Michela, prof. Zbigniewa Chłapa i Bogdanę Pilichowską.

Fundacja Homo HominiW
Fundacja Homo Homini

Fundacja Homo Homini im. Karola de Foucauld – fundacja dobroczynna założona w 1991 roku, w Krakowie, z inicjatywy Kazimierza Helizanowicza i Marka Rembisia, jako odpowiedź na społeczne wyzwania związane z kryzysem rodziny.

Fundacja Kwiaty PolskieW
Fundacja Kwiaty Polskie

Fundacja Kwiaty Polskie – gdańska fundacja zajmująca się działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych i pomocą społeczną - rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej z tytułu choroby dzieci lub niewydolności socjalnej.

Fundacja PolsatW
Fundacja Polsat

Fundacja Polsat – ogólnopolska fundacja z siedzibą w Warszawie, która ma na celu udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym, chorym dzieciom i ich rodzicom, założona 8 grudnia 1996.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa ReligiW
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – organizacja pożytku publicznego (OPP), siedziba Fundacji mieści się w Zabrzu.

Fundacja TVN Nie jesteś samW
Fundacja TVN Nie jesteś sam

Fundacja TVN Nie jesteś sam – ogólnopolska fundacja, będąca organizacją pozarządową posiadającą także status organizacji pożytku publicznego.

Górnośląskie Towarzystwo CharytatywneW
Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne

Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne − stowarzyszenie, założone jako jedna z pierwszych w Polsce pozarządowych i pozakościelnych organizacji charytatywnych w 1989 roku, z inicjatywy Dietmara Brehmera, związanego z organizacją mniejszości niemieckiej "Pojednanie i Przyszłość". W dniu 29 listopada 2004 uzyskało status organizacji pożytku publicznego. GTCh działa na terenie Górnego Śląska. Prowadzi zbiórki odzieży dla potrzebujących, noclegownie, wydaje także posiłki dla bezdomnych, bezrobotnych i ubogich.

Immortalist SocietyW
Immortalist Society

Immortalist Society – organizacja dobroczynna 501(c)(3) w Stanach Zjednoczonych mająca za zadanie prowadzenie badań naukowych i edukacji w dziedzinie krioniki i przedłużania życia.

Instytut Moralnie Zaniedbanych DzieciW
Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci

Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci na Mokotowie – polska instytucja opieki społecznej założona 1 października 1830 w Warszawie, przy ówczesnej ul. Okopowej nr 3109. Była pierwszą placówką wychowawczą w Warszawie.

Joannici Dzieło PomocyW
Joannici Dzieło Pomocy

Joannici Dzieło Pomocy – polski oddział europejskiej, chrześcijańskiej, humanitarnej organizacji. Zajmuje się udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych, opieką nad starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi i potrzebującymi pomocy i hospitalizacją. Samo stowarzyszenie w Polsce powstało w 2001 r., choć swą działalność w Polsce joannici rozpoczęli już w latach 60. Organizacja wywodzi się od niemieckiego odpowiednika – Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego.

Klub OgniwoW
Klub Ogniwo

"Ogniwo" — klub polski działający na terenie całego Imperium Rosyjskiego do 1920 roku. W wielu miastach Rosji powstawały kluby "Ogniwa". W Rostowie nad Donem (Rosja) klub istniał w latach 1913—1919. Stanowił centrum życia kulturalnego polskiej kolonii miasta. Odbywały się tu spektakle, koncerty, odczyty, wieczory literacko-muzyczne. Znajdował się na ul. Dmitrijewskaja 133. Prezes — Leopold Zwierzański.

Krajowy Fundusz na rzecz DzieciW
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie mające za cel poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce oraz pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom uzdolnionym naukowo, plastycznie lub muzycznie.

Placówki Opiekuńczo - Wychowawcze w SzamotułachW
Placówki Opiekuńczo - Wychowawcze w Szamotułach

Placówki Opiekuńczo - Wychowawcze w Szamotułach - placówki opiekuńczo - wychowawcze prowadzone przez Siostry Franciszkanki w Szamotułach.

Polska Akcja HumanitarnaW
Polska Akcja Humanitarna

Polska Akcja Humanitarna – organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Organizacja powstała 26 grudnia 1992. Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie. Organizacja działa również na terenie Polski – od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, który wspiera dzieci w kraju i na świecie. Ważnym elementem pracy fundacji są również działania edukacyjne.

Polski Biały KrzyżW
Polski Biały Krzyż

Polski Biały Krzyż – instytucja cywilna działająca głównie w okresie II Rzeczypospolitej na rzecz wojska.

Polski Komitet Pomocy SpołecznejW
Polski Komitet Pomocy Społecznej

Polski Komitet Pomocy Społecznej – polskie stowarzyszenie charytatywne, powstałe 15 października 1958.

Polskie Towarzystwo Pomocy Ofiarom WojnyW
Polskie Towarzystwo Pomocy Ofiarom Wojny

Polskie Towarzystwo Pomocy Ofiarom Wojny – organizacja samopomocowa działająca w Rosji w latach 1914–1918.

Porozumienie bez barierW
Porozumienie bez barier

Porozumienie bez barier – fundacja charytatywna założona przez Jolantę Kwaśniewską, żonę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Rozpoczęła swoją działalność 15 kwietnia 1997 roku. Od 30 marca 2004 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich RodzinomW
Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom

Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom – społeczno-kościelna instytucja charytatywna, powołana pod patronatem prymasa kard. Józefa Glempa 17 grudnia 1981 w reakcji na internowanie działaczy politycznych i ludzi kultury po wprowadzeniu stanu wojennego, działająca w okresie 1981–1983 przy warszawskim kościele św. Marcina. Komitet koordynował oraz inicjował działalność duszpasterską wśród internowanych, służył im i ich rodzinom pomocą materialną, prawną, medyczną oraz w zakresie pośrednictwa pracy.

RenovabisW
Renovabis

Renovabis – niemiecka katolicka organizacja charytatywna, założona w marcu 1993 aby nieść pomoc ludziom w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Ronald McDonald HouseW
Ronald McDonald House

Ronald McDonald House – amerykańska organizacja charytatywna, część Ronald McDonald House Charities, stawiająca sobie za cel niesienie pomocy lokalowej i żywieniowej rodzinom w sytuacji pozostawania dzieci w zamkniętych placówkach leczniczych poza miejscem stałego zamieszkania. Ronald McDonald House umożliwia rodzicom dzieci pobyt w miejscowości położenia placówki medycznej przez czas pozostawania w niej dziecka.

Równe SzanseW
Równe Szanse

Równe Szanse – fundacja założona w 2003 roku w Gdańsku przez Dariusza Michalczewskiego

Schronisko dla bezdomnychW
Schronisko dla bezdomnych

Schroniska dla bezdomnych przeznaczone są dla osób, które nigdzie nie są zameldowane, często nie posiadają dowodów tożsamości i stałych źródeł dochodu. Często podopieczni schronisk obciążeni są nałogami. Społeczność schronisk w dużej mierze składa się z ludzi, którzy weszli w konflikt z prawem. Prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Na swoją działalność pozyskują fundusze w większości od sponsorów, a w mniejszym stopniu i od władz lokalnych na terenie, na którym funkcjonują.

Service Civil InternationalW
Service Civil International

Service Civil International (SCI) – międzynarodowa organizacja pozarządowa powstała w 1920 r., aby odbudować wzajemne zaufanie oraz możliwość pokojowej współpracy narodów, które walczyły ze sobą w I wojnie światowej. Założycielem SCI był szwajcarski obdżektor i pacyfista Pierre Cérésole.

Stowarzyszenie Filantropów im. Brora HanssonaW
Stowarzyszenie Filantropów im. Brora Hanssona

Stowarzyszenie Filantropów im. Brora Hanssona – prywatna organizacja filantropijna założona przez Zofię i Zdzisława Żelaznych w Krakowie w 1997 roku.

Stowarzyszenie ImmunoprotectW
Stowarzyszenie Immunoprotect

Stowarzyszenie na rzecz osób z niedoborami odporności "Immunoprotect" – organizacja pozarządowa działająca na rzecz osób z niedoborami odporności, ze szczególnym uwzględnieniem pierwotnych (wrodzonych) niedoborów odporności.

Stowarzyszenie Malta Służba MedycznaW
Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna – podmiot leczniczy będący stowarzyszeniem, które swoje działanie opiera o podstawy wiary katolickiej i wzoruje się na tradycji Zakonu Maltańskiego w myśl jego hasła Obrona wiary i pomoc potrzebującym .

Stowarzyszenie SOS Wioski DziecięceW
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce – pozarządowa organizacja dobroczynna. Pomaga opuszczonym i osieroconym dzieciom. Działa w 135 krajach, w Polsce jest organizacją pożytku publicznego.

Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w PolsceW
Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce

Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce znany również jako Komitet Veveyski – organizacja założona w Szwajcarii niosąca pomoc materialną polskim ofiarom I wojny światowej.

Towarzystwo Czerwonego Lwa i SłońcaW
Towarzystwo Czerwonego Lwa i Słońca

Stowarzyszenie Czerwonego Lwa i Słońca - Persja - odpowiednik stowarzyszeń krajowych Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, powstały w Persji w roku 1922. Lew i Słońce były znakiem dynastii Pahlawi rządzącej Iranem do 1979 roku. Po obaleniu szacha Irańska Republika Islamska zrezygnowała w 1980 roku z używania symbolu Czerwonego Lwa i Słońca i zastąpiła go Czerwonym Półksiężycem. Mimo to Iran zastrzegł sobie prawo powrotu do znaku Czerwonego Lwa i Słońca. Formalnie znak jest wciąż umocowany w prawie międzynarodowym w I Konwencji Genewskiej. Znowelizowany w 1986 roku statut Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nie przewiduje możliwości wybrania przez jakiekolwiek nowo powstałe stowarzyszenie krajowe znaku Czerwonego Lwa i Słońca.

United Nations Youth Associations NetworkW
United Nations Youth Associations Network

United Nations Youth Associations Network (UNYANET) to międzynarodowa sieć, zrzeszająca Młodzieżowe Stowarzyszenia ONZ oraz Sekcje Młodzieżowe Stowarzyszeń ONZ. W sierpniu 2011 r. przedstawiciele Młodzieżowych Stowarzyszeń ONZ (UNYAs) z Austrii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Rumunii i Szwajcarii, a także reprezentanci Sekcji Młodzieżowych Stowarzyszeń ONZ (UNAs) z Rosji, Serbii, Słowenii, Hiszpanii i Turcji, spotkali się w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Wiedniu w celu założenia UNYANET.

Wellcome TrustW
Wellcome Trust

Wellcome Trust – brytyjska organizacja charytatywna z siedzibą w Londynie. Powstała w 1936 z inicjatywy magnata farmaceutycznego sir Henry'ego Wellcome'a, jej zadaniem jest finansowanie badań naukowych zmierzających do poprawy zdrowia ludzi i zwierząt. Celem organizacji jest „osiągnięcie niezwykłej poprawy zdrowia poprzez wspieranie najzdolniejszych umysłów”, a oprócz finansowania badań biomedycznych wspiera ona też społeczne zrozumienie nauki.

Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyW
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Zakład Sierot i Ubogich w DrohowyżuW
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu

Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu, także jako Zakład (Instytut) Drohowyzki – instytucja dobroczynna Fundacji hr. Stanisława Skarbka, powołana w 1843, funkcjonująca od 1875, zapewniająca utrzymanie oraz kształcenie mieszkańcom Galicji z siedzibą pod Drohowyżem.

Zakład Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców w KrakowieW
Zakład Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców w Krakowie

Zakład Św. Józefa dla Osieroconych Chłopców w Krakowie – organizacja charytatywna założona w roku 1848 przez Piotra Michałowskiego. Zakład działał przez ponad 100 lat, do 1950 roku.

Zakład wychowawczy „Nasz Dom” w WarszawieW
Zakład wychowawczy „Nasz Dom” w Warszawie

Zakład wychowawczy „Nasz Dom” – placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci utworzona 15 listopada 1919 roku w Pruszkowie.