Podlaskie Muzeum Kultury LudowejW
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – muzeum typu skansenowskiego, gromadzące zabytki architektury drewnianej i zbiory etnograficzne z regionu białostockiego, łomżyńskiego i z Suwalszczyzny. Powstało z połączenia Białostockiego Muzeum Wsi i Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego, wcześniej było oddziałem Muzeum.

Muzeum Małej Ojczyzny w StudziwodachW
Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach – prywatne muzeum-skansen o charakterze etnograficzno-historycznym założone w 1993 przez Doroteusza Fionika w Studziwodach, dzielnicy Bielska Podlaskiego. Stała ekspozycja jest prezentowana w pochodzącym z 1925 drewnianym domu białoruskiej rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823, przeniesionym w 2003 z ulicy Poniatowskiego 14 w centrum Bielska Podlaskiego. W skład muzeum-skansenu wchodzi również spichlerz z 1935.

Muzeum Misyjne OO. Werbistów w ChludowieW
Muzeum Misyjne OO. Werbistów w Chludowie

Muzeum Misyjne OO. Werbistów w Chludowie – muzeum z siedzibą we wsi Chludowo. Placówka jest prowadzona przez księży werbistów, a jego siedzibą są pomieszczenia chludowskiego Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w ChojnicachW
Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach – funkcjonuje od 1932 r. Dyrektorem muzeum jest Barbara Zagórska.

Salezjańskie Muzeum w Czerwińsku nad WisłąW
Salezjańskie Muzeum w Czerwińsku nad Wisłą

Salezjańskie Muzeum w Czerwińsku nad Wisłą – muzeum z siedzibą w Czerwińsku nad Wisłą. Placówka jest prowadzona przez księży salezjanów, a jego siedzibą są pomieszczenia pochodzącego z XII wieku klasztoru kanoników regularnych, którym salezjanie zarządzają od 1923 roku.

Galeria Koronki Klockowej w BobowejW
Galeria Koronki Klockowej w Bobowej

Galeria Koronki Klockowej – stała wystawa historyczna poświęcona koronce klockowej mieszcząca się w sali Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, które zlokalizowane jest w Bobowej, w województwie małopolskim, w Polsce.

Oddział Etnografii – Spichlerz OpackiW
Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – placówka muzealna mieszcząca się w zabytkowym Spichlerzu Opackim z początków XVIII wieku.

Muzeum w GrudziądzuW
Muzeum w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – muzeum założone w 1884 w Grudziądzu, od 2005 nosi imię Władysława Łęgi.

Muzeum Historii KatowicW
Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic – samorządowa instytucja kultury, do której zadań należy dbanie o dokumentację przeszłości Katowic oraz upowszechnianie wartości historycznych, artystycznych i estetycznych miasta, jako części dziedzictwa górnośląskiego i polskiego oraz europejskiego.

Izba Regionalna „Chata Kawuloka” w IstebnejW
Izba Regionalna „Chata Kawuloka” w Istebnej

Izba Regionalna „Chata Kawuloka” w Istebnej – prywatne muzeum etnograficzne (skansen), położone w Istebnej ma terenie przysiółka Wojtosze. Obiekt leży na śląskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej.

Izba ŚląskaW
Izba Śląska

Izba Śląska − muzeum w Katowicach w dzielnicy Giszowiec na placu Pod Lipami 3-3a, prezentujące eksponaty związane z kulturą i sztuką Górnego Śląska oraz obrazy i pamiątki po malarzu Ewaldzie Gawliku. Siedziba ta jest filią Miejskiego Dom Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach.

Chata Rybacka w JastarniW
Chata Rybacka w Jastarni

Chata Rybacka w Jastarni – muzeum położone w Jastarni przy ulicy Rynkowej 10, prowadzone przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Prywatne Muzeum „Tomala” w KadzidleW
Prywatne Muzeum „Tomala” w Kadzidle

Prywatne Muzeum „Tomala” w Kadzidle – prywatne muzeum, położone we wsi Kadzidło. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem Antoniego Tomali.

Harcerskie Muzeum EtnograficzneW
Harcerskie Muzeum Etnograficzne

Harcerskie Muzeum Etnograficzne – założone i prowadzone przez harcerzy z IV Szczepu Harcerskiego ZHP im. Obrońców Katowic w Katowicach Brynowie. Eksponaty do Muzeum zdobywają harcerze podczas zwiadów etnograficznych w trakcie obozów i biwaków. Zdobyte eksponaty to głównie przedmioty użytkowe z terenów Górnego Śląska, Beskidu, Spiszu, Orawy i Kaszub.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w KłodzkuW
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała w 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej i jej wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu. Siedzibą muzeum jest dawny konwikt jezuicki w Kłodzku. Jest administracyjnie podporządkowane miastu. W 2001 zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w KodniuW
Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w Kodniu

Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w Kodniu – muzeum z siedzibą w Kodniu. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przy kodeńskiej bazylice św. Anny. Jego siedzibą są dwie sale przy furcie klasztornej w budynku klasztoru, położonego za bazyliką.

Izba Regionalna Historii Lokalnej w KolonowskiemW
Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem

Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem – regionalna izba muzealna znajdująca się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8.

Dom Esterki w KrakowieW
Dom Esterki w Krakowie

Dom Esterki – budynek (kamienica) na krakowskim Kazimierzu, na rogu ulic Trynitarskiej i Krakowskiej. Pierwotnie znajdował się na południowej pierzei dużo większego niż obecnie Rynku Kazimierskiego.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w KrakowieW
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli – jedno z muzeów w Krakowie, znajdujące się na pl. Wolnica 1, na Kazimierzu.

Muzeum Regionalne w KraśnikuW
Muzeum Regionalne w Kraśniku

Muzeum Regionalne w Kraśniku – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Powstało w 1976 r. w związku z obchodami 600-lecia Kraśnika. Posiada zbiory regionalne historyczne i etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne. Zbiory etnograficzne prezentują zabytki związane z kulturą i sztuką ludową regionu: kolekcję ceramiki urzędowskiej od XVIII w. po czasy współczesne, duży zbiór eksponatów dotyczących kultury materialnej wsi i plastyki obrzędowej. Najciekawsze zbiory historyczne to księgi z biblioteki klasztoru Kanoników Regularnych, fotografie dawnego Kraśnika i jego mieszkańców, dokumenty z okresu okupacji. Ciekawe są zbiory militariów z I i II wojny światowej oraz oporządzenia wojskowego. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z licznych badań własnych muzeum, m.in. cmentarzyskach ciałopalnych z epoki brązu w Świeciechowie, cmentarzysku z późnego okresu lateńskiego w Pikulach i cmentarzysku z okresu wpływów rzymskich w Kraśniku-Piaskach, a także na Zamczysku - siedzibie dawnych właścicieli Kraśnika.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w LibuszyW
Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy

Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy – prywatne muzeum, położone we wsi Libusza. Placówka stanowi przedsięwzięcie Anny i Tadeusza Pabisów, byłych pracowników przemysłu naftowego.

Muzeum Regionalne w LipskuW
Muzeum Regionalne w Lipsku

Muzeum Regionalne w Lipsku – muzeum z siedzibą w Lipsku. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Muzeum Ziemi LubartowskiejW
Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Muzeum Ziemi Lubartowskiej – muzeum w Lubartowie. Dawniej oddział Muzeum Lubelskiego.

Muzeum Wsi Lubelskiej w LublinieW
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – skansen, na terenie którego znajdują się zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

Muzeum Regionalne w ŁęcznejW
Muzeum Regionalne w Łęcznej

Muzeum Regionalne w Łęcznej – dawny oddział Muzeum Lubelskiego w Łęcznej. Muzeum powstało w 1966 r. i działało do 30 kwietnia 2014 r w budynku zabytkowej Dużej Synagogi w Łęcznej. Od 1 maja 2014 r. rozpoczęto przenoszenie zbiorów muzealnych do tymczasowych pomieszczeń w budynku Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w ŁodziW
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – największe muzeum w Łodzi, znajdujące się przy placu Wolności 14. Na koniec 2012 posiadało 260 354 pozycji katalogowych.

Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w MurzynowieW
Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie

Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie – muzeum etnograficzne zlokalizowane na brzegu Wisły w Murzynowie. Obrazuje kulturę chłopską w nadwiślańskiej miejscowości, ze szczególnym uwzględnieniem związków mieszkańców z rzeką.

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”W
Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” to prywatne muzeum założone przez Urszulę Wolską (Jędrzejczyk), znajdujące się w Bliżynie. Muzeum działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, 25 czerwca 2012 roku.

Muzeum Etnograficzne we WłocławkuW
Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Muzeum Etnograficzne we Włocławku – oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Muzeum Mitologii SłowiańskiejW
Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Muzeum Mitologii Słowiańskiej – muzeum założone w 2017 roku w Owidzu, w gminie Starogard Gdański. Muzeum poświęcone jest religii i mitologii Słowian – deklaruje się jako pierwsza i jedyna jak dotąd tego typu instytucja w Europie. Otwarcie muzeum nastąpiło 24 czerwca 2017; działa ono na terenie Grodziska Owidz w ramach jego współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym „Wspólna Ziemia”.

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym TomyśluW
Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa powstało w maju 1985 r. na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w Nowym Tomyślu. Muzeum jest oddziałem zamiejscowym Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Powstanie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu związane jest z ponad 200-letnią tradycją uprawy chmielu i wikliniarstwa w rejonie Nowego Tomyśla, Miedzichowa i Trzciela.

Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w ObrzeW
Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze

Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze – muzeum z siedzibą we wsi Obra. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a jego siedzibą są pomieszczenia Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia, funkcjonującego w obrzańskim pocysterskim opactwie.

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej NieszawceW
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce – jeden z oddziałów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu rozwijającemu się od XVI w.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad NoteciąW
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Oddział Muzeum Okręgowego w Pile – skansen w Polsce, prezentuje kulturę ludową północnej Wielkopolski. W ekspozycji znajduje się 28 obiektów. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię 13 ha.

Park Etnograficzny w ToruniuW
Park Etnograficzny w Toruniu

Park Etnograficzny w Toruniu – zabytkowy skansen wchodzący w skład Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Jedyny tego typu park w Europie usytuowany w centrum miasta.

Muzeum Parafialne w PaszynieW
Muzeum Parafialne w Paszynie

Muzeum Parafialne w Paszynie, a właściwie Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki – muzeum położone we wsi Paszyn. Placówka funkcjonuje przy tutejszej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Aktualnie stanowi filię Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, ściśle współpracuje z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Muzeum Regionalne w PieckachW
Muzeum Regionalne w Pieckach

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach – muzeum z siedzibą we wsi Piecki. Placówką jest gminną jednostką organizacyjną, działającą w ramach tutejszego Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w PieniężnieW
Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie – muzeum z siedzibą w Pieniężnie. Placówka jest prowadzona przez księży werbistów, a jego siedzibą są pomieszczenia seminarium zgromadzenia.

Muzeum Etnograficzne w PoznaniuW
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, muzeum etnograficzne. Mieści się w budynku dawnej loży masońskiej przy ul. Grobla 25. 26 czerwca 1821 odbył się tutaj pierwszy koncert Karola Lipińskiego. Obecny budynek wzniesiony został na początku XIX wieku. Został wpisany do rejestru zabytków pod numerem wpisu A019 w dniu 22 października 1953.

Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu w PoznaniuW
Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu

Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu – muzeum franciszkańskie, prowadzone przez Prowincję św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu.

Dom Pod Trzema MadonnamiW
Dom Pod Trzema Madonnami

Dom Pod Trzema Madonnami – chałupa góralska znajdująca się na terenie Rabki-Zdrój, wpisana do rejestru zabytków.

Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w RybołachW
Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w Rybołach

Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” – muzeum regionalne o charakterze etnograficzno-historycznym założone w 2009 w Rybołach z inicjatywy ks. Grzegorza Sosny, proboszcza miejscowej parafii prawosławnej. Stała ekspozycja jest prezentowana w pochodzącym z początku XIX wieku budynku, w którym do 2007 funkcjonowała szkoła podstawowa.

Muzeum Ziemi SadowieńskiejW
Muzeum Ziemi Sadowieńskiej

Muzeum Ziemi Sadowieńskiej – placówka muzealna powstała w 1978 w Sadownem, mająca status muzeum samorządowego.

Skansen etnograficzny w OchliW
Skansen etnograficzny w Ochli

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli – placówka naukowo-badawcza i oświatowa powstała w 1982 r. na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego.

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w SurażuW
Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu. Placówka jest prowadzona przez Wiktora Litwińczuka jako przedsięwzięcia jego ojca, Władysława Litwińczuka, zmarłego w 1992 roku.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w SzydłowcuW
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – muzeum gromadzące i prezentujące zwiedzającym polskie ludowe instrumenty muzyczne. Oprócz ludowych instrumentów muzycznych pochodzących z obszaru całej Polski muzeum posiada w zbiorach zabytki związane z historią Szydłowca. Siedzibą muzeum jest Zamek Szydłowieckich.

Muzeum Misyjne na Świętym KrzyżuW
Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu

Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – muzeum, znajdujące się na terenie zespołu klasztornego sanktuarium na Świętym Krzyżu, administracyjnie położone na terenie miasta Nowa Słupia. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w ToruniuW
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – muzeum etnograficzne założone w 1959 roku z inicjatywy Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Muzea redemptorystów w TuchowieW
Muzea redemptorystów w Tuchowie

Muzea redemptorystów w Tuchowie – trzy placówki muzealne z siedzibą w Tuchowie. Wszystkie prowadzone są ojców redemptorystów, a ich siedzibą są pomieszczenia klasztoru, położonego w sąsiedztwie bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Wysokiej. Aktualnie w klasztorze funkcjonują:Muzeum Misyjne, Muzeum Sanktuaryjne, Muzeum Etnograficzne.

Muzeum Beskidzkie w WiśleW
Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle – muzeum położone w Wiśle, stanowiące oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w WarszawieW
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne – jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce mieszczące się w Warszawie przy ul. Kredytowej 1. Muzeum powstało w 1888 roku i mieści ponad 81 tysięcy obiektów i około 276 tysięcy archiwaliów.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we WłocławkuW
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku – powstała w 1908 placówka muzealna należy do najstarszych w Polsce. Obejmuje swym zainteresowaniem tereny ziemi kujawskiej i ziemi dobrzyńskiej na Kujawach wschodnich, w szczególności ich spuściznę kulturową, historię i sztukę regionu. Siedzibą muzeum jest gmach przy ulicy Słowackiego, wzniesiony w 1930.

Muzeum Człowieka we WrocławiuW
Muzeum Człowieka we Wrocławiu

Muzeum Człowieka – muzeum antropologiczne działające we Wrocławiu przy Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Muzeum Etnograficzne we WrocławiuW
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu – muzeum sztuki ludowej Dolnego Śląska, działające od 1954 r.

Zagroda Rybacko-Rolnicza w ToruniuW
Zagroda Rybacko-Rolnicza w Toruniu

Zagroda Rybacko-Rolnicza w Toruniu – oddział Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Zalipie (województwo małopolskie)W
Zalipie (województwo małopolskie)

Zalipie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno.