Grupa WyszehradzkaW
Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka (V4) – zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, w początkowej fazie w szczególności w kwestiach przystąpienia do struktur Unii Europejskiej i NATO. Powołane w 1991 przez trzy państwa tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki. W późniejszym czasie, wskutek rozpadu Czechosłowacji, członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Jedyną instytucją grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Od 2016 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

Międzynarodowa Agencja Energii OdnawialnejW
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej – organizacja międzyrządowa mająca na celu promowanie wykorzystywania energii odnawialnej. Założona przez 75 państw, w tym Polskę, na konferencji międzyrządowej w Bonn 26 stycznia 2009 roku. Sygnatariuszami Statutu IRENA jest 148 państw oraz Unia Europejska, z czego 74 państwa i UE zakończyły już procedurę ratyfikacji. Depozytariuszem Statutu jest rząd Republiki Federalnej Niemiec. Wejście w życie Statutu nastąpiło 30 dni po złożeniu instrumentu ratyfikacji przez dwudzieste piąte państwo, czyli 8 lipca 2010 roku.

Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa PrywatnegoW
Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa Prywatnego

Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa Prywatnego – międzynarodowa organizacja rządowa, której celem jest dążenie do unifikacji prawa prywatnego – ze szczególnym uwzględnieniem ujednolicenia zwyczajów w handlu międzynarodowym - należących do niej państw i grup państw.

Rada Współpracy Państw Języków TureckichW
Rada Współpracy Państw Języków Tureckich

Rada Współpracy Państw Języków Tureckich – organizacja międzynarodowa zrzeszająca państwa, w których językiem urzędowym są języki tureckie. Sekretariat Generalny znajduje się w Stambule. Kraje członkowskie to: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Turcja i Uzbekistan. Turkmenistan nie jest obecnie członkiem Rady Współpracy ze względu na neutralny status, jednak poprzez swoje kulturowe dziedzictwo jest możliwy akces tego państwa do organizacji w przyszłości. Od 2018 status obserwatora przy Radzie Współpracy mają Węgry. O to samo samo ubiegają się Tadżykistan i Ukraina.

Regionalne Kompleksowe Partnerstwo GospodarczeW
Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze

Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze – porozumienie o wolnym handlu, zawarte między krajami azjatycko-oceanicznymi w celu utworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu i zwiększenia konkurencyjności gospodarek państw członkowskich. Wszystkie kraje, współtworzące układ, stanowią razem ok. 30% światowej populacji, a także 30% światowego PKB, co czyni ich największym tego typu blokiem w historii.

Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym HandluW
Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu

Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu, w skrócie CEFTA – porozumienie podpisane 21 grudnia 1992 r. w Krakowie. Sygnatariuszami porozumienia były pierwotnie trzy kraje: Czechosłowacja, Polska i Węgry.

TrójmorzeW
Trójmorze

Trójmorze – międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Unia ŚrodkowoeuropejskaW
Unia Środkowoeuropejska

Unia Środkowoeuropejska, ang. Mid-European Union to stowarzyszenie polityczne Narodów Europy Środkowej po I Wojnie Światowej powołane do życia w Stanach Zjednoczonych 16 września 1918 roku.