Azjatycki Bank Inwestycji InfrastrukturalnychW
Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastruktualnych – międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Pekinie, utworzona w 2016 roku.

Forum Morza Czarnego na rzecz Partnerstwa i DialoguW
Forum Morza Czarnego na rzecz Partnerstwa i Dialogu

Forum Morza Czarnego na rzecz Partnerstwa i Dialogu – organizacja międzynarodowa, powołana do życia w 2006 roku z inicjatywy Rumunii. W początkowym założeniu w ramach Forum miały odbywać się coroczne szczyty z udziałem przywódców państw oraz spotkania tematyczne w czasie tych rocznych okresów. Celem Forum Morza Czarnego na rzecz Partnerstwa i Dialogu nie jest tworzenie nowych instytucji, lecz zapoczątkowanie regularnego dialogu między państwami regionu Morza Czarnego oraz wspólnych rozmów z organizacjami międzynarodowymi, m.in. z Unią Europejską.

Forum Wysp PacyfikuW
Forum Wysp Pacyfiku

Forum Wysp Pacyfiku, do 2000 Forum Południowego Pacyfiku – organizacja międzynarodowa, utworzona 5 sierpnia 1971 na spotkaniu w Wellington, w celu omawiania wspólnych problemów krajów południowego Pacyfiku. Siedziba organizacji mieści się w Suvie (Fidżi). Forum Wysp Pacyfiku jest obserwatorem w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W celu współpracy gospodarczej pomiędzy członkami organizacji powołano Biuro Współpracy Gospodarczej Południowego Pacyfiku. Pod egidą Forum w 1985 zawarto traktat z Rarotonga o utworzeniu na południowym Pacyfiku strefy bezatomowej. Na szczycie w Biketawa (Kiribati) w 2000 przywódcy krajów Forum przyjęli deklarację z Biketawa, dotyczącą współpracy regionalnej w dziedzinie bezpieczeństwa i przeciwdziałania politycznej destabilizacji krajów regionu. 50. szczyt Forum odbył się w dniach 13–16 sierpnia 2019 w Funafuti (Tuvalu), poruszono na nim m. in. problem zmian klimatu.

Organizacja Współpracy GospodarczejW
Organizacja Współpracy Gospodarczej

Organizacja Współpracy Gospodarczej – organizacja międzynarodowa powołana w 1985 roku przez Iran, Turcję i Pakistan. Głównym celem działania organizacji jest współpraca gospodarcza pomiędzy państwami członkowskimi. Obecnie do ECO należy dziesięć państw Azji Środkowej i Zachodniej.

Pakt Bezpieczeństwa PacyfikuW
Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku

Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku – sojusz polityczno-wojskowy powołany 1 września 1951 w San Francisco, nazywany często ANZUS od pierwszych liter nazw państw-sygnatariuszy Australii (Australia), Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Spisany w języku angielskim. Wszedł w życie 29 kwietnia 1952 r. z chwilą złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, zarejestrowany przez Sekretariat ONZ 22 maja 1952 r. Depozytariuszem zgodnie z art. 11 jest rząd Australii.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-WschodniejW
Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej – organizacja polityczno-gospodarcza, powstała na gruzach Association of South-East Asia utworzonego przez Malezję, Filipiny i Tajlandię w 1961. Założona 8 sierpnia 1967 w Bangkoku. Jej siedzibą jest Dżakarta. Członkami są : Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos i Mjanma, Kambodża.

Szanghajska Organizacja WspółpracyW
Szanghajska Organizacja Współpracy

Szanghajska Organizacja Współpracy – regionalna organizacja międzynarodowa, powołana 15 czerwca 2001 przez Rosję, Chińską Republikę Ludową, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W 2001 roku dołączył do niej Uzbekistan, natomiast w 2017 roku szeregi organizacji zasiliły Indie i Pakistan. Jej celem jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji, poprzez wielopłaszczyznową współpracę głównie Rosji i Chin. Jakkolwiek istnieją projekty przekształcenia SOW w sojusz wojskowy, to organizacja ta pozostaje na razie paktem politycznym państw.

Wspólnota PacyfikuW
Wspólnota Pacyfiku

Wspólnota Pacyfiku, do 1998 Komisja Południowego Pacyfiku – organizacja międzynarodowa, utworzona na podstawie porozumienia podpisanego 6 lutego 1947 w Canberze przez Australię, Francję, Holandię, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w celu doradzania rządom tych państw w sprawach dotyczących zarządzanych przez nie terytoriów na południowym Pacyfiku. Wobec uzyskania przez większość z tych terytoriów niepodległości, organizacja zajęła się wsparciem w rozwiązywaniu ich problemów ekonomicznych i społecznych. Jest to najstarsza regionalna organizacja w regionie Pacyfiku. Siedziba organizacji mieści się w Numei. Wspólnota Pacyfiku jest obserwatorem w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.