Feminizm drugiej faliW
Feminizm drugiej fali

Feminizm drugiej fali – okres rozwoju ruchu feministycznego, który rozpoczął się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i Europie i trwał do końca lat 70.

Feminizm indywidualistycznyW
Feminizm indywidualistyczny

Feminizm indywidualistyczny – jeden z nurtów feminizmu oraz libertarianizmu, który kładzie zdecydowany nacisk na indywidualizm. Stoi w opozycji do socjalistycznego feminizmu oraz radykalnego feminizmu.

Feminizm lesbijskiW
Feminizm lesbijski

Feminizm lesbijski – odłam feminizmu, który pojawił się w drugiej połowie XX wieku na skutek zetknięcia się ze sobą ruchu na rzecz praw kobiet, ruchu na rzecz praw gejów i rewolucji seksualnej. Wyłonił się z drugiej fali aktywizmu feministycznego w Stanach Zjednoczonych, na skutek rozczarowania nim i ruchem wyzwolenia gejów. Był najbardziej wpływowy w latach 70. i wczesnych latach 80., głównie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Feminizm lesbijski jest uznawany za najbardziej skrajny nurt feminizmu.

Feminizm pierwszej faliW
Feminizm pierwszej fali

Feminizm pierwszej fali – określenie zjawisk i nurtów związanych z walką europejskich i amerykańskich kobiet o równouprawnienie w XIX i na początku XX wieku. Główny nurt feminizmu pierwszej fali miał charakter liberalny i stawiał sobie za cel zmiany w systemach prawnych, przede wszystkim przyznanie praw wyborczych kobietom. Nazwa "pierwsza fala" została mu nadana w latach 70. XX wieku, przez feministki określające się jako druga fala feminizmu.

Feminizm trzeciej faliW
Feminizm trzeciej fali

Feminizm trzeciej fali – kolejna odsłona ruchu feministycznego, która rozpoczęła się na początku lat 90. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i trwała aż do powstania czwartej fali w latach 2010.

Me Too (ruch)W
Me Too (ruch)

#MeToo – ruch obywatelski istniejący od 2017 roku, mający zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet.

Radykalny feminizmW
Radykalny feminizm

Radykalny feminizm – jeden z nurtów feminizmu, główną przyczynę opresji kobiet upatruje w dominacji mężczyzn opartej na patriarchalnych strukturach społeczeństwa. Radykalny feminizm pojawił się w latach sześćdziesiątych XX wieku, jako jeden z odłamów drugiej fali feminizmu.

TransfeminizmW
Transfeminizm

Transfeminizm albo trans feminizm – nurt feministyczny, kładący nacisk na polityczne potrzeby i prawa osób transpłciowych. Aktywistka Emi Koyama definiuje transfeminizm jako "ruch od i dla transkobiet, które widzą swoje wyzwolenie jako nierozerwalnie połączone z wyzwoleniem wszystkich kobiet i nie tylko". Według Koyamy jest to ruch "otwarty również dla innych queerów, osób interpłciowych, transmężczyzn, kobiet nie-trans, mężczyzn nie-trans i innych, (...) którzy uważają, że sojusz z transkobietami jest niezbędny dla ich wyzwolenia".