
Yukichi Fukuzawa – japoński pisarz, pedagog, tłumacz, przedsiębiorca i politolog. Założył Uniwersytet Keiō w dzielnicy Minato w Tokio. Jego poglądy na temat władzy i instytucji publicznych wywarły wpływ na przemiany zachodzące w gwałtownie zmieniającej się Japonii w okresie Meiji. Został uznany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli japońskich i współtwórców współczesnej Japonii. Jest nazywany japońskim Wolterem lub Benjaminem Franklinem. Jego portret jest umieszczony na banknocie o najwyższym nominale 10 000 jenów.

Raichō Hiratsuka ; właśc. Haru Hiratsuka – japońska pisarka, dziennikarka oraz aktywistka polityczna o poglądach anarchistycznych i feministycznych.
Asatori Katō , właśc. Nobumasa Katō, ps. „Chōchō” – japoński pisarz, tłumacz.

Shūsui Kōtoku , właśc. Denjirō Kōtoku – japoński dziennikarz, tłumacz i działacz socjalistyczny oraz anarchistyczny. Jedna z osób odpowiedzialnych za rozwój ruchu anarchistycznego w Japonii na początku XX wieku.
Yukio Kudō – japoński poeta, romanista, polonista, profesor Akademii Sztuk Pięknych Tama w Tokio.

Haruki Murakami – japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej.

Jun Tsuji – japoński poeta, dramaturg, eseista oraz tłumacz. Jako pierwszy przetłumaczył na język japoński m.in. książki Jedyny i jego własność autorstwa Maxa Stirnera oraz Geniusz i obłąkanie Cesare Lombroso.

Yūshi Uchimura – japoński lekarz neurolog i psychiatra.
Ryōchū Umeda – japoński historyk, pierwszy lektor języka japońskiego na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie w latach 1926–1939 lektor języka japońskiego w Instytucie Wschodnim w Warszawie, tłumacz i popularyzator kultury polskiej i japońskiej. Jego imieniem został nazwany Ośrodek Języka i Kultury Japońskiej, który organizuje liczne wystawy popularyzujące kulturę Japonii.